5 her představených na XBOX Developer Direct

Xbox se rozhodl zahájit herní rok 2023 hned z kraje a připravil si pro svůj Developer Direct oznámení jedněch z nejsilnějších studií, které spadají pod jeho střechu. Ačkoliv během necelých padesáti minut nepředstavil her mnoho, v podstatě všechny vypadají velmi slibně. Pojďme se tedy podívat, co si na nás letos chystají studia Obsidian, Machine Games nebo Ninja Theory.

5. Obsidian – Avowed

Již roky očekávané RPG od zkušených tvůrců her na hrdiny Avowed jsme mohli vidět již minulý rok, kdy Obsidian vydal první gameplay trailer. Nyní se však podělili o několik konkrétních informací a zároveň nás nechali nahlédnout do dříve neviděných končin takzvaných Living Lands ve světě zvaném Eora. Hra je zasazena do univerza, které mnozí již znají z předchozích her od Obsidianu, a to Pillars of Eternity. Oba díly jsou oblíbené kousky mezi hráči CRPG her a spolu s Divinity od Larianu se roky jednalo o jedny z mála her držící tento žánr naživu. Nyní nás však studio nechá vypravit se do tohoto světa z pohledu očí naší postavy, zatímco se budeme snažit zachránit Living Lands před tajemnou zhoubou. Těšit se můžeme na rozmanitý, barevný svět, volnost v tvorbě postavy, dynamický soubojový model a pochopitelně mnoho voleb, které budou mít dopad na vývoj děje. Datum vydání prozatím potvrzené není, ale Avowed vyhlížejte během letošního podzimu.

4. Ninja Theory - Senua's Saga: Hellblade II

Druhá představená hra je zároveň můj osobní favorit. První Hellblade považuji za jeden z nejintenzivnějších herních zážitků, který se kdy hráčům do rukou dostal. Spojení severské mytologie, velmi zdařilého zpracování mentální poruchy, poutavého příběhu, a to vše skrze dechberoucí herecký výkon Meliny Jurgens v roli Senuy, jednoduše fungovalo. Druhý díl vznikal téměř sedm let, což není málo vezmeme-li v potaz, že se jedná o spíše kratší dobrodružství pro jednoho hráče. Na základě ukázek, které si Ninja Theory připravilo ale tuším, že vývojáři jdou ve šlépějích legendárních Naughty Dog a ve hře nás čeká nepřeberné množství detailů a každý moment hry bude velmi pečlivě vykonstruovaný. Zatímco první díl využíval technologie binaurálního audia pro hlasy, které Senua díky své nemoci slyší, v druhém díle studio využívá takzvané spatial audio i pro hudbu a efekty. Vzhledem k tomu že je hra budována v Unreal Engine 5, můžeme se tak těšit na vskutku nádherně vypadající i znějící zážitek. Konečně také bylo odhaleno datum vydání – 21. května.

3. Square Enix – Visions of Mana

Série Mana je mimo okruhy JRPG hráčů u nás spíše neznámá, může vás tak překvapit, že obsahuje již 17 titulů a existuje od roku 1994. Šéf Xboxu Phil Spencer již dříve přislíbil užší spolupráci s Japonskými vývojáři, a zatímco minulý rok jsme mohli vidět spolupráci Xboxu a Segy, tentokrát se Americký gigant spřáhl se studiem Square Enix. Připravované Visions of Mana pak bude akční RPG zasazené do krásného pohádkového světa a ukázka se soustředila převážně na různá roztomilá zvířátka a potvory, které svět obývají. Vývojáři také ukázali několik kratších akčních soubojových sekvencí. O datu vydání však prozatím nepadlo ani slovo.

2. Oxide – Ara: History Untold

Stratégové se ještě pár let zpátky obávali, zda jejich oblíbený žánr neumírá. Naštěstí tomu tak není, strategických her jak větších, tak indie, vychází nemalé množství a studio Oxide se vytasilo s dalším přírůstkem do této kategorie her. Ara: History Untold je klasická 4X strategie, ne nepodobná staré dobré Civilizaci. Hra nabídne možnost projít si stovkami let lidské civilizace a podívat se i do její budoucnosti. Nabídne však i několik nových mechanik, dříve ve 4X hrách neviděných, jako například globální crafting. Hra by měla vyjít tento rok, ale na bližší informace o datu vydání si ještě počkáme. Studio pak má v plánu na základě odezvy hru nadále podporovat dodatečným obsahem.

1. Machine Games – Indiana Jones and the Great Circle

A pro mnohé tu největší pecku si Xbox samozřejmě schoval na závěr. O připravované hře, ve které se ujmeme role legendárního profesora archeologie, vznikající v dílně Machine Games kteří prosluli svým rebootem další legendy – Wolfenstein, se ví již nějaký rok. Zatím jsme však neměli šanci se na hru prodívat, natož zjistit kdy a kde se hra bude odehrávat. Indyho dobrodružství bude zasazeno mezi snímky Dobyvatelé ztracené archy a Poslední křížová výprava. Krádež artefaktu neznámým lupičem pak našeho hrdinu zavede do Vatikánu, kde jej čeká mnoho hádanek, kobek, soubojů s nacisty a půvabná investigativní novinářka Gina, která mu při jeho dobrodružství bude pomáhat. Bohužel datum vydání zatím neznáme, ale na hru se můžeme těšit již tento rok.

X