Big Ambitions – klidný život rentiéra

Co si budeme… Asi každý by se chtěl mít jako ten maník v reklamě, jak si pije drinky na pláži a nic neřeší. Vyhrát Sportku, stát se rentiérem a nedělat nic, než drinkovat a užívat si. Nicméně šance vyhrát Superjackpot je asi jedna ku 70 milionům a tak nám nezbývá nic jiného, než zkusit na vlastní pěst podnikat, nebo chodit do práce. Big Ambitions nám ukáže jak se z práce za kasou vypracovat až na multimilionového podnikatele v malém městečku. A že to teda flákárna není, to osobně potvrzuji.

Supermarket? Ne děkuji...

Začínáme jednoduše… Vracíte se zpět do svého rodného města, kde si vás vezme na starost váš strýček. Strýček je typickej Skrblík, kterej vám posílá tipy jak uspět ve světě magnátů a oligarchů, zatímco sám zkupuje jachty, hraje golf a cestuje. Každej má určitě takového strýčka… Já teda ne, ale věřím tomu. Než se dostanete k prvnímu byznysu, musíte si vydělat na jídlo prací v supermarketu. pronajmete si byt a dostanete tip, otevřít si obchod se suvenýry. Pak už stačí nakoupit zboží, zaměstnat lidi a nastavit otevírací dobu. 

Obecně je ve hře 8 typů obchůdků a 2 typy služeb, s kterými můžete podnikat. Jak jsem napsal, začínáte se suvenýry. Další jsou fast food, kavárna, květinářství, trafika, supermarket, klenotnictví a obchod s hadrama. Všechny si s sebou nesou samozřejmě nějakou péči a strategii, která je závislá na obecné poptávce ve čtvrti, pronajatém prostoru, kde se obchod nachází a zkušenosti zaměstnanců. Ze služeb můžeme provozovat vývojáře webů a právnickou kancelář a u nich je to samozřejmě úplně jinak.

Miniatura New Yorku

Mapa je zmenšený New York (nebo alespoň to píšou vývojáři), v dalších updatech chtějí přidat i jiná města – oznámená jsou Paříž a Londýn. Obecně je hra ještě stále v ranné fázi vývoje. Funkcionalit, typů byznysů, aktivit, vozítek a mechanik mají Hovgaard Games v Roadmapě opravdu hodně. Město jako takové je obecně dost mrtvé. Přes den není moc co dělat a tak sami sebe nachytáte, že prostě celé dny spíte u sebe v bytě aby se vám nahromadilo cashflow a vy mohli zase trochu povyrůst, nebo do něčeho zainvestovat. Ale opět. V roadmapě je i toto v plánu. Kromě kasína, kam můžete v pátek večer za nemalé peníze vyrazit není opravdu co dělat.

Majetek, majetek, majetek.

Kromě otevírání dalších a dalších obchůdků si samozřejmě můžete zvelebovat i svoje království. Do pronajatých bytů (prozatím pouze pro vlastní účely) si můžete koupit nábytek z IKA BOHAG (vůbec nevím co to je, ale je to modro-žluté), nebo potom luxusní nábytek za desítky až stovky tisíc. To samé auta. Začínáte s klasickým sedanem Honza Mimic (todle mě hodně pobavilo) a postupujete přes standardní SUV, nebo auta jako třeba Vord V150 až po napodobeniny Mercedesů, Ferrari, Porsche a Rolls-Royce. Ke koupi jsou i lodě a jachty – za pár míčů.

Město je rozdělené na 4 čtvrti, logicky od chudinské až po Times Square, plný mrakodrapů a kancelářských budov. A prostory k pronájmu se celkem mění. Občas nějaký obchod zbankrotuje a jeho místo v budově se uvolní. To je dobré sledovat ve vašem Bizphone. Pomocí telefonu totiž managujete úplně všechno. Od Vašich hospodářských výsledků, přes školení a správu vašich zaměstnanců až po micromanagement samostatných obchůdků. Jakmile vybudujete už nějaké menší impérium a máte ve své péči sklady, několik desítek obchodů, právní a webové agentury. Tak už není jednoduché to samostatné řídit. Od toho je pak vaše centrála, kde máte nákupčí, logistické manažery a hlavně HR managery. Ti se starají o spokojenost vašich zaměstnanců, jejich pracovní růst v rámci dovedností a hlavně, když někdo onemocní, tak najdou rychlou náhradu. Byznys se vám tedy nezastaví.

A jak to teda celé vypadá?

Hra má velký počet nedostatků. Když máte kancelář s 50 právníky a nastavujete jim pracovní dobu, tak u toho strávíte věčnost. Hra sice nabízí funkci auto-fill, ale pro takový velký počet to moc dobře nefunguje. A u takových prkotin spálíte hrozně moc času. To samé tzv. econoview. Uvítal bych možnost seřazení podniků, nějaké filtrování, nebo obyčejná customizace co chci a co nechci vidět. Je to hodně nepřehledné. Nebo když koupíte 5 aut, tak hledáte místa na parkování u chodníků. Hodila by se vlastní garáž, kde bych měl svůj hrdý vozový park vystavěný a vybíral si co zrovna potřebuji. Pickup na rozvoz a převoz nábytku do nových podniků. Supersport na kasino atd.

Nicméně drobnější detaily a funkce, které už běží mě i překvapili. Za dané období dokonce musíte odvádět daně ze zisku. Tady totiž konečně dává rozum utrácení peněz za nábytek a auta. Z pronájmů uděláte své vlastní nemovitosti a tak dále. Mám docela břichabol hodnotit hru už teď. Práce tam je ještě hodně a vývojáři se všema chybama počítají a plánují je opravit. Určitě se ke hře vrátím ještě na podzim a vyzkouším ji po všech slíbených updatech.

Tak jak teda?

I v tomhle stavu dokáže hra zabavit na několik desítek hodin. A pokud dřete stejně jako já (pupkem o gauč), tak si ji i patřičně užijete. Níže dávám dočasné hodnocení a dáme repeté na podzim.

Hodnocení Redakce

Název hry: Big Ambitions

Vývojář: Hovgaard Games
Vydavatel: Hovgaard Games
Žánr: Indie, Simulátor
Multiplayer: Ne
Platformy: Microsoft Windows

[ Koupit]

Celkový dojem

V současném stavu se jedná o jednorázovou zábavu na pár desítek hodin. Nicméně vývojářská roadmapa je naplněná novými funkcemi, opravami a dalším obsahem, na který se vyplatí počkat. Hodnocení dávám dočasné a rád se po pár větších updatech ke hře vrátím a zhodnotím ji znovu.

-
2

Klady

Dobrý progress ve hře
Variabilita obchodů a služeb
Slušná customizace obchodů
Skvěle vypracovaná Roadmapa

Zápory

Spousta nedostatků v dashboardu
Mrtvé město
Žádné bonusové aktivity
Občas trochu nelogické postupy

X