Blast from the Past: Dragon’s Dogma

V předchozím díle rubriky Blast from the Past jsme se na zoubek podívali prvnímu dílu z legendární série Street Fighter. A u společnosti Capcom zůstaneme ještě i dnes, neboť vydání očekávaného RPG Dragon’s Dogma 2 je už za dveřmi! Ale i ti nejslabší na duchu pochopí, že když je v názvu číslovka 2, tak musí zákonitě existovat i díl první. A na ten se dnes společně podíváme.

I draci mají své dny

V dalekém světě Gransys, kde stíny vládnou nocí a obři šplhají po horizontu jako titáni, se odehrává jedno z nejvíc epických dobrodružství, které herní svět kdy zažil. Vstupte do světa Dragon’s Dogma, kde každý úder meče, každé kouzlo a každý krok, který činíte, může změnit osud celého království… pro větší dramatičnost si představte blesk a úder hromu.

Dragon’s Dogma stvořila společnost Capcom v roce 2012, a od té doby se těší velké přízně hráčů na celém světě. Hra nabízí velký otevřený svět se spoustou tajemství, co jen čekají na udatné dobrodruhy, aby je objevili. K tomu nás čeká rychlý akční soubojový systém, který vás ani na okamžik nenechá vydechnout, a skolení velkého monstra pro vás bude vždy velkým zážitkem!

@steam

Jedním z nejzajímavějších prvků Dragon’s Dogma je jeho „Pawn“ systém. Hráči si mohou vytvořit vlastního spojence, známého jako „Pawn“, který je pak s nimi spojen v jejich dobrodružství. Tito „Pawnové“ mohou být sdíleni s ostatními hráči online, což přináší nové strategické prvky do hry, když hráči spolupracují na plnění úkolů a bojují proti nebezpečím. Můžete si tak třeba vytvořit ideální partu jako v Dungeons & Dragons. Můžete tu mít rytíře, čaroděje, ale i klasického lučištníka na dálku. Je už jen na vás, s jak poskládanou partou budete brázdit pláně světa Gransys.

Játra, plíčky, ale hlavně srdíčka

Ale co by to bylo za RPG bez pořádného příběhu! Naše vytvořená postava si žije poklidným životem v jedné vesničce na pobřeží. Jednoho dne se vydáme chillovat na pláž, ale místo chytání bronzu jsme chytli mocný poryv větru. Z nebes se snesl obří rudý drak, kterému nejspíš vadilo že se jen tak poflakujete na pláži, a rozhodl se, že vám dá za uši. Tím za uši jsem myslel drápem do hrudi a vytržením srdce z těla. A než kdokoli stačil sehnat kontakt na Dragonborna, tak drak srdce slupnul jako malinu a odletěl neznámo kam. 

@dragonsdogmawikik

Naše postava je ale tak moc badass, že srdce je pro ní stejně useless asi jako slepé střevo. Po chvíli se probudí a zjistí že se z ní stal Arisen, vyvolený, kterého osud je utkat se z drakem a dostat své srdce zpátky. V tom mu budou pomáhat už dříve zmínění Pawns, kteří jsou s osudem Arisena pevně spjati… A tak začíná příběh o nalezení dobroty a odvahy ve vlastním srdci… no, spíš hlavně to srdce.

Ach ty vzpomínky

Osobně jsem se se hrou setkal kolem roku 2014. V hledáčku jsem ji měl už od vydání, ale až nějak v tento čas bohové a konstelace hvězd uznali, že je čas si hru na PlayStation 3 zahrát. Hru jsem na konzoli dohrál, a musím říct, že jsem se výborně bavil. Systém Pawnů, celkově soubojový systém a explorace mě do hry vtáhli a jen tak nepustili. Dodnes si pamatuji, jak při souboji s gryfem jsem na něj vlezl po stylu Shadow of the Colossus, a gryf se se mnou vznesl do vzduchu. Létal se mnou chvíli nad hradbami, po pár ranách zase přistál, a pokračovali jsme na zemi. Objevování a následné útočení na slabiny jsou velkou zábavou, a každý další souboj byl zážitek sám o sobě.

Ke hře jsem se vrátil o 9 let později, a tentokrát jsem si ji pořídil na PC.  A zase jsem se královsky bavil! Hra mě bavila stejně jako v roce 2014, a neztratila nic ze svého kouzla. Capcom podle mě našel skvělou formuli která přináší do Dragon’s Dogma něco naprosto unikátního. A jestli nemáte rádi JRPG tak se bát nemusíte, svět Gransys je vymodelovaný podle evropského středověku, takže se nemusíte bát nějakých japoských šíleností.

Proto si myslím, že díl druhý určitě ostudu Capcomu neudělá a určitě byste se měli 22. března vrhnout do fantastického světa Dragon’s Dogma 2! Jen pozor na srdce, nejen druhá polovička vám ho může ukrást.

X