Co nám nabízí NHL 24?

Další rok, další díl hokejového simulátoru NHL 24. K nám do redakce dorazila verze pro Xbox Series a my jsme tak měli možnost vyzkoušet si, s čím studio EA, konkrétně jejich kanadská pobočka, přišli letos. A co jsme se dozvěděli? Pojďme si o tom trošku pohovořit. NHL 24 je tady. Za zaslání klíče děkujeme EA Sports.

NHL 24 vám bude připadat povědomé

Na úvod si řekněme, že bychom neměli očekávat žádný velký zvrat v sérii. Nekoná se přechod na nový engine, PC master race hráči letos opět ostrouhali, NHL 24 vlastně dělá dobře to, co umí. Přináší nám hokejovou hru, se všemi licencemi, jaké si můžeme přát, a ještě v příjemné grafice. To přeci nezní tak špatně, ne?

@Techraj.cz

Já vlastně tu frustraci hokejových fanoušků chápu. Rok co rok jsou nuceni hrát kopii předešlých ročníků a dávat každým rokem plnou cenu za hru, kterou máte v knihovně, to se vám úplně nechce. Tak proč byste tak měli učinit u NHL 24? Začněme tedy zcela novým schématem ovládání. Nejhranější styl „skill stick“ dostává konkurenci s příhodným názvem „total control“, nebo-li kompletní kontrola. A při hře to tak skutečně působí. Už jen nešviháte triggerama na všechny strany a nedoufáte, že ten McDavid udělá kličku, kterou jste zamýšleli. Nyní, s novým ovládáním, máte o trošku větší pocit kontroly nad hrou a hráči občas udělají to, co jste zamýšleli, což dokážu ocenit.

Pokračujme ale samotným gameplayem. Když už jsme u té větší kontroly hratelnosti, najednou i hra ve vašem útočeném pásmu dostává obrysy plánovaného útočení. Do hry totiž přibyla primitivní mechanika nahrávek, kdy při podržení přihrávky, se vám nad spoluhráči objeví rychlá volba pomocí tlačítek na ovladači. Vy tak díky rychlému stisknutí dokážete nahrát přesně, skrze útočné pásmo, a vytvářet tak akce, které v minulých ročnících nepřipadaly v úvahu. A to útočení je najednou opravdová zábava! Tenhle přídavek opravdu chválím, a přitom taková blbost co?

Obsahově to žádný převrat není, ale je to špatně?

Půjdeme-li od hraní k nabízenému obsahu, dostaneme již tradiční nabídku herních režimů. Kariéra jednoho hráče, nebo manažera celé dynastie zůstává. Možnosti odehrát si mezinárodní šampionát IIHF tady najdeme taky. Méně slavnější online režim HUT (Hockey Ultimate Team) nemůže chybět, stejně jako tréninkové hřiště, rychlý zápas 1v1. Jednoduše to na co jsme byli zvyklí jsme dostali i letos. 

A já se tady ptám, je to tak špatně, že nám do hry nepřibyl další obsah? Čistě na papíře NHL 24 vypadá skutečně nabitě. Osobně vidím problémy spíše v každoročně stejné hratelnosti, krkolomných pohybech nebo kolizi hráčů, opakující se animace oslav a mezi herních prostřihů. V letošním ročníku jsme se opět nedočkali úvodního filmečku, kde komentátoři představují zápas a oba nastupující týmy. Byla to maličkost, ale nějakým způsobem to doplnilo atmosféru, a na chvíli měl člověk pocit, že je za velkou louží, na utkání toho nejlepšího hokeje na světě.

Graficky to nezachráníme, tak snad příští rok?

Když upustíme od obsahu nebo hratelnosti, graficky vás NHL 24 neurazí. Na konzolích nové generace umí hra ve správných momentech vypadat hezky. Zpomalené opakované záběry vstřelených gólů jsou efektivní a sám jsem se občas nachytal, že si záběr se zájmem prohlížím. Prostřihy mezi střídáním hráčů, jsou už dobře známé animace, ty největší hvězdy NHL poznáte podle obličejů ve hře, což je potěšující. Jinak NHL 24 v grafice nijak nevyniká, ani nepropadá. 

@Techraj.cz

Bude to ale s dalším dílem lepší? Osobně zastávám názor, že pokud na trhu nevznikne nová hokejová hra, která by vytvořila jakousi konkurenci, tak NHL nečeká žádný velký převrat. Pořád je to hokej, který si s kamarádem 1v1 moc rádi zahrajete, pořád je to hra, která vám nabízí aktuální soupisky všech NHL týmů, možnost vyhrát Stanley Cup, nebo odehrát si mezinárodní šampionát. A tak je potřeba ke hře přistupovat.

Hodnocení Redakce

Název hry: NHL 24

Vývojář: Electronic Arts
Vydavatel: Electronic Arts
Žánr: Sportovní, Simulátor
Multiplayer: ANO
Platformy: PS4, PS5, Xbox One, XSX/S

Autor: Džejkop

Více

Celkový dojem

NHL 24 se snaží každým rokem doručit něco nového.  Z pohledu hratelnosti jsme se dočkali pár změn, které umí osvěžit hokejový zážitek, nic převratného ale nečekejte. Za zmínku jistě stojí implementace nového ovládání, nebo zákroky brankářů.

-
3.5

Klady

Nové schéma ovládání

Hra působí živěji

 

Zápory

Žádný výrazný posun vpřed

Stejné problémy jako v minulém díle

 

X