Druhá série Rod draka vs. stávka scénáristů

Natáčení druhé série seriálu Rod draka nebude stávkou scénáristů narušeno, podle serveru Variety jsou již všechny scénáře napsané a finální produkci to nijak neovlivní.

Targaryen happy family

Nová série seriálu se začala natáčet 11. dubna poté, co finále první řady skončilo v říjnu 2022. Ačkoli však mohly být všechny epizody napsány, nepočítá se s přepisováním scénářů, které je na place často nutné po zahájení natáčení. Je to poprvé od roku 2007 co WGA(Writers Guild of America) učinila stávku. Scenáristé nyní stávkují poté, co se odborům nepodařilo vyjednat novou smlouvu s Aliancí filmových a televizních producentů, která zastupuje hollywoodská studia. 1. května totiž vypršela původní smlouva.

@HBO

A že vlastně nevíte, proč scénáristé stávkují? Stačí se trošku zamyslet a odpověď je nasnadě – peníze. Mediánová mzda scénáristů se od roku 2018 nezvýšila, a když k tomu připočítáme inflaci, tak dokonce klesla o 14 %. Mediánová mzda scénáristů-producentů se dokonce po zohlednění inflace snížila za posledních deset let o 23 %. WGA požadují i regulaci k používání materiálů vytvořených umělou inteligencí a podobných technologií. Tak doufejme, že se tento spor co nejdříve vyřeší ke spokojenosti obou stran a my si budeme moct zase vychutnávat skvěle napsané filmy a seriály.

X