Frank and Drake –⁠ Preview

Mám rád point and click adventury, opravdu ano. Sice si moc neholduji v těch vtipných klasikách 90. let, příběhy s mystery zasazením mě vždy přitahovaly více. Bohužel, v dnešní době už tyto hry nejsou tak populární, a proto je vždy hezké vidět, že i menší vývojáři a vydavatelé se snaží tento žánr udržet při životě.

Když muž se ženou snídá

V nehostinné čtvrti se na začátku hry ujmete role Franka, místního správce bytovky. On a jeho invalidní pes Underdog obývají jeden z bytů a jednoho dne zjistí, že se k nim stěhuje nová spolubydlící jménem Drake. Drake a Frank se točí na směnách, tak spolu komunikují přes vzkazy na lednici. Příběh hraje v této hře velkou roli a tak nebudu moc poskytovat detaily, aby si každý hráč mohl udělat vlastní názor. Jen se připravte na pořádnou porci nadpřirozena.

@steam

Můžeme tedy přejít plynule k hratelnosti… a tady vás musím předem varovat. Čekají vás opravdu tuny textu. Různé sešity, deníky, letáky, myšlenky a kdo ví co ještě. Ze začátku jsem poctivě vše četl a prozkoumával, časem mi ale nepřeberné množství textu lezlo vážně krkem. Problémem je, že hra je celkově velice abstraktní, takže po většinu času se budete drbat na hlavě a říkat si, co že se to vlastně děje, jestli to, co vidíte, je skutečné, a co postava svými myšlenkami vůbec myslí. Neberte mne špatně, jen si myslím, že to hráče může ze začátku spíše odradit, než zaujmout.

Rotoskopo... cože to?

Nicméně v každou chvíli vás bude čekat řešení všelijakých hádanek a puzzlů. Lidé, kteří mají menší trpělivost, se můžou snadno přistihnout, jak zběsile jezdí kurzorem myši po obrazovce a snaží se zuřivě klikat na vše, co jen vypadá použitelně. Občas se jen stačí na chvilku zastavit a popřemýšlet… a občas musí zafungovat to zuřivé klikání. V průběhu hry máte vždy na výběr z té či oné činnosti, takže když vás bude zajímat, jak by příběh dvou spolubydlů pokračoval s jinými rozhodnutími, stačí si hru zahrát znovu.

Po vizuální stránce je hra velmi pěkná a to hlavně díky technice rotoskopie. Na stejném principu byla natočena například Sněhurka a sedm trpaslíků a nebo z herní branže například první Prince of Persia. Technika rotoskopie je náročná a zdlouhavá, animátor musí ručně překreslovat již nahrané filmové rámečky. Tady patří velké uznání vývojářům, ve hře právě tato technika vypadá skvěle.

Celkově se jedná o titul, který si dáte celý naráz, nebo ho znuděně po hodince hraní vypnete. Záleží na mnoha faktorech. Jestli jste fandové žánru a jestli celé zasazení a abstraktnější forma vyprávění je to, co máte na adventurách rádi, určitě vás titul chytne a nepustí. Pokud ovšem chcete nějakou tu akci a moc nenamáhat mozkové buňky, raději se poohlédněte po jiném titulu. Hra Frank and Drake vychází 20. července 2023 na PC, PlayStation, Xbox a Nintendo Switch.

X