Halve – jednoduchá skákačka na zklidnění nervů

Zitik

Slyšel už někdy někdo z vás o videohře Halve od nezávislého vývojáře Moonleaf Studio? Ne? Tak v tom případě tu jste správně. Naše redakce na titul narazila úplnou náhodou na konferenci indie her DevGamm 2023, která se konala ve městě Gdaňsk. 

Halve patří určitě do sekce her, které nejsou vyhledávané u zkušených hráčů. O to větší mají potom kouzlo, když je ale objevíme. Občas si každý z nás chce trochu orazit a užít si jen hru samotnou bez zbytečných nervů.  

Halve nás zavede do světa, kde musí dvě duše spolupracovat, aby našly cestu ke zdárnému cíli a zjistily tak jejich pravý osud. Doslova jsou obě rozdílné jako oheň a led, takže spolupráce není žádná legrace. Na cestě je čekají překážky, propasti a všelijaké další nástrahy. 

Halve
@Techraj
Moonleaf
@Moonleaf Stuio

Ještě než se pustíme do samotného hodnocení, tak chci poděkovat společnosti Moonleaf Studio za poskytnutí titulu k recenzi a přeji jim hodně úspěchů do budoucna. 

O co tady vlastně jde?

Určitě znáte klasické skákačky, kde je cíl jasný. Dostat se do cíle a nesmíte spadnout nebo vás nesmí cokoliv trefit. Tak přesně tohle můžete očekávat od titulu Halve. Možná se vám to bude zdát směšné. Já si v první chvíli říkal, co to vlastně vymýšlím, že tu ztrácím čas s takovouhle hrou a mohl bych zabít čas něčím daleko promakanějším. Zdání ovšem může klamat. Po prvním dohraném levelu mě to doslova chytlo a já chtěl nebo jsem spíš musel pokračovat. Celý gameplay má tak trochu uklidňující efekt. 

Na začátku si samozřejmě několikrát nabijete nebo vás sejme nějaký projektil, ale jakmile to dostanete do ruky, tak je to jako procházka růžovou zahradou a vlastně se jen kocháte tím, jak je hra dobře vytvořená. Problém je ten, že obě duše ovládáte současně. Skočí jedna, skočí i druhá. Jedna jde doleva a hádejte kam jde i ta druhá. Zpočátku to chce hodně koncentrace a trochu i té šedé kůry mozkové, protože k dosažení cíle je třeba vyřešit i pár zapeklitých situací. 

Halve
@Techraj

Příjemná grafika i zvukový podklad

Co mě opravdu těšilo, bylo v jakém stylu je celý titul vytvořený. Prostředí je je celé v neagresivních a trochu ponurých barvách. Naopak důležité prvky jsou v neonových barvách a tím to celé působí ještě tajemněji. Moc se mi líbí nápad zakomponovat do hraní i elementy ledu a ohně aby to ještě více podtrhlo rozdíl mezi dušemi. V tomto ohledu nemohu vývojářům nic vytknout. 

Celou dobu vás provází i tichý zvukový podklad. Myslím, že se dokonale hodí do dané situace, protože cílem hry je hlavně se uklidnit a nechat se unášet na vlně naprostého klidu. 

Má tedy Halve vůbec nějaké nedostatky?

Těžko hledat nedostatky u jednoduchých her, které mají člověka hlavně pobavit. Jediné co mě trochu mrzí, že se Halve nachází teprvé v rané části vývoje a vyzkoušet si můžete prozatím pouze několik prvních úrovní. Jakmile bude hra dokončena, tak si ji dovedu jasně představit jako bezvadnou příležitost pro herní speedrun

Hodnocení redakce
Halve

Název hry: Halve

Vývojář: Moonleaf Studio
Vydavatel: Moonleaf Studio
Žánr: Adventure
Multiplayer: Ne
Platformy: Microsoft Windows

Autor: Tomáš Zita

[ More ]

Celkový dojem

Perfektní videoohra, která se hodí, když nevíte na co máte zrovna chuť. Člověk se u ní skvěle uklidní a užije si trochu toho klidného hraní. Už teď se těším až studio hru dokončí a já si budu moci vyzkoušet i další levely.

-
4.5

Klady

Jednoduchá a přesto skvělá grafika

Zvukový podklad

Jednoduché ovládání

Zápory

Prozatím krátký obsah

X