Hra Roku 2023 očima redakce Techraj

Jak to tak chodí, další rok se nám chýlí ke konci a ačkoliv ještě pár posledních her čeká na prosincové vydání, je čas se podívat na uplynulé měsíce, zavzpomínat na ty největší pecky, které jsme si zahráli a vybrat ty nejlepší z nich. Zatímco na největší mezinárodní oslavu her The Game Awards v režii Geoffa Keighleyho si ještě chviličku počkáme, my v redakci jsme dali dohromady naše vlastní volby. Věřte, že vzhledem k tomu, jak neskutečně nabitý tento rok byl, vybírání bylo o poznání těžší, než roky předchozí.

Star Wars Jedi: Survivor (Zitik)

Vybrat letošní nejlepší hru bylo těžší než kdy jindy. Konkurence je opravdu obrovská. Na scéně se objevily tituly jako Starfield, Diablo IV, Baldur’s Gate 3 nebo třeba Dead Island 2. Titulů bylo samozřejmě víc a vypsat je všechny by bylo na dlouho. Z mého pohledu jsem si vybral Star Wars Jedi: Survivor. Za mě neskutečná pecka, která nepostrádá nic, co by opravdu kvalitní hra měla mít. Skvělý příběh, charismatické postavy, grafické zpracování a to ani nemluvím o rozšíření Star Wars Universa. Jestli si nějaká hra zaslouží skutečné uznaní za letošní rok, tak je to právě Star Wars Jedi: Survivor a na její recenzi z naší redakce se můžete podívat přímo zde.

Baldur's gate 3 (Raven)

Asi uslyšíte už po několikáté,  že tento rok byl extrémně nabitý. Já tedy jsem osobně dost vybíravý a jestli né já, tak moje peněženka určitě ano. Ale byly tu 2 hry, které jsem musel mít v den vydání, a to BG 3 a Final Fantasy XVI. A jelikož mi žena ukradla FF, tak BG 3 pro mne byl jasná volba… Co ale napsat o tomto RPG eposu, co už nebylo napsáno? Chválit ho tady nebudu, to jste určitě už četli několikrát. Pro mne to je hra roku, protože mne dokázala k sobě připoutat na víc jak sto hodin, a to se naposledy podařilo jen Elden Ring. Takže Astarione, Karlach, Lae’Zel (ty ne), Shadowheart a Wylle… děkuji za nádherné dobrodružství a určitě se k vám budu vracet, než i já sám ulehnu ke svým předkům. Ale odejdu s úsměvem na rtech, protože jsem hrál jedno z nejlepších RPG za posledních deset let.

Starfield (Džejkop)

Ano…ano, slyším vás křičet, vidím vás zavírat tento článek, a asi tomu i trochu rozumím. Nicméně nic se nemění na tom, že Starfield pro mně osobně, zůstává tou nejlepší hrou za rok 2023. Možná to je i tím, kdy jsem před vydáním hry téměř neznal jediný detail ze hry. Veškerý marketing jsem filtroval pryč, informace o frakcích, planetách, vše co Bethesda chrlila ven, jsem ignoroval. Jenomže při samotném hraní, mně Starfield vtáhnul natolik, jako se mi to u single-player hry nestalo už delší dobu. Jistě, hra má svoje problémy, to tady nehodlám popírat. Pro mně je to ale titul, který ve mě nechal nějaký dojem, a rád se do Starfieldu budu opět vracet.

Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Final Fantasy XVI (Grainne)

Série Final Fantasy je i po téměř 40 letech ví, jak zaujmout. Už s prvním trailerem jsem na chystaný šestnáctý díl těšila jako malá, protože po několika letech se série vrací ke svým fantasy kořenům. I když, co se týče hratelnosti, hra občas pokulhávala, takhle epický a nabušený příběh jsem snad ještě nikdy jako hráč nezažila. Už od chvíle, kdy jsem v menu klikla na „new game“, mě Final Fantasy XVI pohltilo a nepustilo, a to až do svého hořkosladkého konce. Za sebe mohu říct, že mi bylo velkou ctí být součástí takhle ohromného a propracovaného příběhu, který z vás vymáčkne nejednu slzu a na většinu cut-scén budete hledět s bradou na zemi. Clive, Joshua, Cid i Torgal navždy zůstanou v mém srdci a i když mám hru už dávno dohranou, rozhodně se s nimi, alespoň jednou, určitě setkám. 

Hogwarts Legacy (MikeGuitarize)

Vybrat v letošním roce favorita je opravdu těžký úkol. Když se ale retrospektivně podívám na celý rok 2023 so far, tak jsem vybral výlet do Bradavic. Jako ano… Ve hře byli tituly jako Starfield, Baldur’s Gate 3, The Legends of Zelda: BotW nebo mnou milovaná videohra Lord of the Rings: Return to Moria. Dokonale zpracované Bradavice a jejich okolí, fascinující bestiář, kletby které se nepromíjejí. To vše nám Hogwarts Legacy nabídlo… Ano… Byli tam velké nedostatky, hodně grindu a tak dále, i přesto to je pro mě asi největší klenot tohoto roku.

The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition pro PS5 (Speedy)

Tahle kategorie je pro mě jako hráče hlavně starých her vždycky velmi těžká. Většinou si totiž daný rok zahraju tak jednu jedinou hru, která vyšla v současnosti, takže je to defaultně jak moje nejlepší hra roku tak i ta nejhorší. No a tenhle rok mi navíc moji jedinou hru ukradl Mike. Tak mi nezbývá nic jiného než využít kličky a vyhlásit mojí hrou roku upgrade třetího Zaklínače pro PS5. Ta hra je skvělá každý rok, ale letošní upgrade ji opravdu vylepšil pro grafické stránce, že se vyrovná i PC verzi. A navíc pokud už jste vlastnili PS4 verzi, tak byl tenhle upgrade úplně zdarma. Co víc si člověk může přát.

Marvel's Spider-Man 2 (Alexiko)

Tohto roku sme sa dočkali mnoho úžasných titulov, návšteva USG Ishimura v Dead Space alebo španielska s Leónkom v Resident E vil 4. Tears of the Kingdom spolu s Baldurs Gate 3 zničili Metacritic. Fanúškovia bojových hier ničili ovládače v novom Street Fighter VI a Mortal Kombať 1 prišiel s rebootom série. Všetky tituly priniesli ohromný zážitok, no ten najväčší sa odohral v meste New Yorku spolu s Peťom a Milesom. S istotou možno toto dobrodružstvo označiť za ďalšie napínavé Spider-Manovo dobrodružstvo, ktoré prináša zatiaľ najlepší príbeh od Insomniacu, ide o spoľahlivo zábavnú super hrdinskú jazdu. Vďaka nej som sa naozaj pochopil význam tohto hrdinu pre jeho fanúšikov, ktokoľvek si môže nasadiť masku.

Recenzi si můžete přečíst zde.

Baldur's Gate 3 (Scarecrow)

A poslední slovo zůstává mé maličkosti, autorovi tohoto neotřelého, fakticky geniálního článku, který jste dozajista nečekali. 
Dobrá, zanechám nesmyslů a přesuneme se k mé volbě. Tento rok jsem měl veliké štěstí dostat se téměř ke všem velikým, a i několika menším hrám. Můj spánkový cyklus to přinejmenším neocenil, ale jakožto milovník her bych si 2023 nemohl vynachválit více. Fantastické remaky Resident Evil 4 a Dead Space a první, pořádný výlet do Bradavic v Hogwarts Legacy zahájily toto herní šílenství, v létě jsem se ztratil ve Final Fantasy XVI, na podzim se podíval ke hvězdám ve Starfieldu a poslední měsíce ukončil skvělým Spideym a excelentním Last Train Home. Přes to jak mne tyto a mnoho dalších her uchvátilo, žádná se nevyrovnala zážitku, který nabídlo Baldur’s Gate 3. Od zdánlivě nekonečného množství voleb, hlubokých, propletených mechanismů a systémů, nádherného a dojemného příběhu a nejlepších herních parťáků od dob Mass Effect trilogie, to vše jdoucí naproti moderním, nepříjemným trendům, které čím dál tím častěji vídáme v AAA gamingu. BG3 považuji za klenot našeho koníčku a již nyní mám rozehranou druhou kampaň.

Tím naše volby končí. Ačkoliv vám před Vánoci přineseme ještě nějaké to čtení, rád bych Vám touto cestou za celou redakci poděkoval za vaši přízeň a popřál příjemné, klidné Vánoce a další skvělý herní (i ten reálný) rok.

X