Hrou roku se stává…The Game Awards 2023

Mikuláš si už odbyl svoje a Vánoce už vyjíždějí ze zatáčky, následované koncem roku. To je přesně ten čas, kdy na řadu přicházejí výroční desáté The Game Awards 2023. Jako každý rok jsme se sešli virtuálně, a ti šťastnější i fyzicky, abychom sledovali předání trofejí nejúspěšnějším hrám tohoto roku v různých kategoriích. Tak jaké bylo The Game Awards 2023?

Preshow odstartovala silně s teaserem na remake Brothers: Tale of Two Sons, které následovalo vyhlášením Best Family Game, získané Super Mario Brothers Wonder. Jako každý rok se během preshow rozdávaly ty menší ceny a dočkali jsme se i několika dalších herních oznámení na hry jako Pony Island 2 Panda Circus, The Rise of the Golden Idol či Usual June, které vypadá zatraceně dobře. Velmi atmosferickou ukázku dodalo The Matchless Kungfu a dočkáme se další hry z Assassin’s Creed, tentokrát ve VR. Sérii teaserů narušila další cena, tentokrát Innovation in Accessibility, kterou získala Forza Motosport.  Tematicky na tuto cenu navázal další teaser na  Harmonium: The Musical, hru, ve které je hlavní postavou neslyšící dívka, skládající hudbu. Vyhlášeny byly E-sportové ceny a mimo jiné nám byl představen remake Persony 3. Cenu za tvůrce roku získala Ironmouse, což je, jak jsem zjistila, animovaná postava. Svět je vážně divné místo. Příznivci World od Goo jásejte, příští rok vyjde další díl, konečně po 15 letech.

Hlavní show samozřejmě odstartoval její tvůrce a zakladatel Geoff Keighley. První cenou hlavního večera byla Best Performance, kterou nepředával nikdo jiný než Kratos a Teal’c osobně, Christopher Judge, který si nezapomněl rýpnout do nejnovějšího Call of Duty. A cenu získal Neill Newbon za svou roli Astariona v Baldur’s Gate 3.  Neilla a Chrise vystřídal Matthew McConaughey, představující novou hru Exodus, akční sci-fi hru, která vypadá dost dobře. A když už jsme zmínili toho Christophera Judge, hádejte kdo se vrací za pár dní v novém DLC Valhalla zdarma, ano samotný Kratos z God of War. A severněji jsme zůstali i s další ukázkou ze hry Senua’s Saga Hellblade II. Ale pak už byl čas na další cenu Best Narrative, kterou získala tento rok hra Alane Wake 2. Další hrou, jež byla představena, byla No Rest for the Wicked od tvůrců Ori. Na scéně se dokonce objevil Gonzo z Muppetů s kuřecí konspirací, aby uvedl cenu pro Best Debut Indie Game, kterou získala Cocoon. Nad ukázkou, která následovala, jistě slintali fanoušci Dragonball, dočkáme se totiž další hry s názvem Sparking Zero. A tu další jistě ocenili fanoušci hororu, protože patřila hře The Casting of Frank Stone ze světa Dead of Daylight. Atmosféru pak odlehčil trailer na Visions of Mana od Square Enix. 

Následovalo vyhlášení několika menších cen. Cenu za Best Action Game získala Armored Core 6, Best Art Direction Alan Wake 2, Best VR/AR Resident Evil Village VR Mode, Best Mobile Game Honkai: Star Rail. A co by to bylo za Game Awards, kdyby tam nebyl Hideo Kojima, aby představil svůj nejnovější projekt OD, který vypadá dost desivě, na pódium ho doprovodil americký herec a režisér Jordan Peele, který na hře spolupracuje. Další cenou večera byla Best Audio Design, kterou získala Hi-Fi Rush, což není co divu, když je to hra která se točí kolem rytmu. Black Myth Wukong je hra inspirovaná novelou Journey to West a její trailer je dost nadupaný akcí, podobně jako trailer na Suicide Squad, který následoval. Cenu Games for Impact si odnesla hra Tchia inspirovaná novokaledonskou kulturou. Dokonce jsme se dočkali i premiéry písně z nadcházejícího Final Fantasy VII Rebirth v podání Game Awards Orchestra, na kterou navázalo dlaší vyhlášení menších cen. Best Score & Music získala Final Fantasy XVI, Best Independent Game Sea of Stars, Best Community Support Baldur’s Gate 3, Best Fighting Game Street Fighter VI, Most Anticipated Game Final Fantasy VII Rebirth. Bethesda oznámila svou novou hru na které pracuje s Marvelem a jejím hlavním hrdinou není nikdo jiný než nejznámější lovec upírů Blade. Po Bladovi přišel Anthony Mackie, aby předal cenu Best Ongoing Game, jež získala Cyberpunk 2077. Phantom Liberty se zdá být krokem správným směrem. Následovala další série trailerů, která zahrnovala například hru Last Sentinel či Mechabreak. Pokud ještě nemáte dost mytologie, ta je teď dost populární, jistě vás nadchne nový trailer pro Asgard’s Wrath II.

Jistě jste již slyšeli o připravované sérii Fallout, která na The Game Awards samozřejmě nemohla chybět, a tak jsme měli možnost sledovat herce z této série, jak předávají cenu Best Adaptation, kterou si odneslo Last of Us. Tvůrci No Man’s Sky přinesli trailer na jejich novou hru, která je ještě ambicióznější než výše zmíněná hra, Light No Fire. No doufejme, že launch dopadne tentokrát lépe, ale to je myslím zatím hudba budoucnosti. A pak se nám zjevila nová sci-fi RTS na obzoru Stormgate, kterou následovalo vyhlášení dalších několika cen. Best Action/Adventure Game, kterou získala Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Best RPG Baldur’s Gate 3, Best Sim/Strategy Pikmin 4, Best Sport/Racing Forza Motosport, Best Multiplayer Baldur’s Gate 3, Player’s Voice Baldur’s Gate 3Final Fantasy XVI se dočká dvou nových DLC Echoes of the Fallen a the Rising Tide. Další cenou tohoto večera byla Best Game Direction, kterou si odnesl Alan Wake 2. Poslední oznámenou hrou letošní show byl Monster Hunter Wilds, o kterém se prý více dozvíme během léta následujícího roku. Večer (vlastně už ráno v našich končinách) se nachýlil ke konci a Game of Year přišel předat Timothée Chalamet, ale ještě předtím Game Awards Orchestra zahrál medley ze všch šesti nominovaných her, jak už bývá zvykem několik posledních let. A kdo tedy získal tu kýženou cenu? Myslím, že výsledek nikoho nepřekvapí, protože to je Baldur’s Gate 3. Tak to byly letošní The Game Awards napěchované akcí od začátku až do konce. Ceny střídali teasery na nové hry a byly to velmi zajímavé 4 hodiny. Už se těším na příští rok.

X