Jak přežít sluneční erupci? To vám ukáže New Cycle – preview

Zitik

Jsme rádi, že si uděláte čas a podíváte se na naše hodnocení nové postapokalyptické „dieselpunkové“ strategie s názvem New Cycle. Za tento výtvor vděčíme vývojářské společnosti Core Engage a tímto bych jim chtěl také poděkovat za poskytnuté hry k hodnocení na PC a přeji hodně úspěchů do budoucna.

New Cycle vás pořádně prověří

Svět je zničený díky masivní sluneční erupci. Lidstvo je uvrženo do naprostého chaosu a jen ti se silnou vůlí mají šanci přežít a znovu vybudovat nový svět. Úkol se to zdá nemožný, ale víme, že nemožné není téměř nic, když je člověk odhodlaný. Bude se odvíjet boj starý jako lidstvo samo. Člověk proti ničivým živlům přírody. Dokážeme uspět i tentokrát?

@Steam

Budovatelská strategie, která má potenciál

Sám se budovatelským strategiím moc nevěnuji, a proto jsem toto bral jako takovou menší výzvu. New Cycle se na první pohled jeví jako zajímavá hra s mnoha prvky, které s sebou přináší velké výzvy. A zdání tentokrát opravdu neklame. New Cycle pro mě bylo opravdu milé překvapení, které si získalo moji pozornost na delší dobu hraní. Obzvláště grafika je opravdu pěkná a všechno vypadá tak realisticky. Hned na začátku si vás hra sama protáhne klasickým tutoriálem a dá vám základy, které jsou důležité pro další hraní. Vše je přehledné a je radost hrát od samého začátku.

Dost mne překvapilo v jakém je hra stavu, ikdyž se teprve nachází v předběžném přístupu. Občas se objeví malý bug, ale je to sotva zaznamenatelné. Za tohle určitě dávám vývojářům velké plus.

Jakmile se dokončí tutoriál, tak už máme prakticky volnou ruku. Je třeba těžit dřevo a zpracovávat ho dál, najít vodu, pěstovat jídlo, těžit kov a kamení. Zkrátka vše, co je potřeba k přežití a co lze očekávat u tohoto typu her.

@Steam

Nic není tak snadné, jak se zdá

Postavit si primární chatrče, doly a pily? Jasně, na tom nic není. Ale co dělat, když najednou přijde sněhová nebo písečná bouře? Produkce se zpomalí nebo naopak zcela zastaví. Je třeba si tedy dopředu naplánovat jednotlivé kroky, aby vám populace neklesala. Morálka může jít dolů, lidé mohou hladovět a další věci. Na toto všechno vývojáři mysleli, a to z New Cycle dělá strategii, která může konkurovat i těm nejlepším titulům v tomto odvětví. Velmi také oceňuji, že nelze mít vše na jednom místě. Na začátku si vybereme jeden ze tří biomů kde chceme, aby se naše vesnice rozvíjela. Louka, Tundra Step. V budoucnu bychom měli dostat ještě hory.

Každá lokalita má své klady, ale i zápory. Například na louce nebude problém pěstovat jídlo, ale lokace stromů bude malinko omezena. Navíc tam, kde jsou stromy, nemusí být zase ložisko kamene. Je tedy potřeba opravdu moudře vybrat počáteční lokalitu, jinak se stane, že pro vodu poletíte přes půl mapy. 

Vodu, zemědělskou půdu nebo například větrné oblasti pro budoucí větrné elektrárny najdeme snadno. Hra nabízí roviny, ve kterých lze přepínat, jaká oblast je nejvhodnější pro danou činnost. Opět velké plus.

@Steam

Budovy a populace? Sem s nima

Základem všeho je spokojenost obyvatel. Když mají jídlo, střechui nad hlavou a město se rozrůstá, tak jsou spokojeni. Když ale spokojeni nebudou, tak uvízneme na mrtvém bodě, protože nebude jak dál rozvíjet pokrok. Dohromady máme tři skupiny obyvatel. Pracanty, řemeslníky a specialisty. Každý z nich může zastávat pouze svoji funkci a proto je třeba je rozdělovat opravdu moudře. K dispozici je také  54 budov47 druhů surovin a 8 úrovní pokroku.

V každém pokroku získáme více možností, jak město rozvíjet. Chce to ale čas a péči. Když obyvatelstvo nebude spokojeno s vaším vedením, tak se vám na nějaký pokrok vykašlou, nebudou pracovat a vy tak nemáte možnost své město dále rozvíjet. Proto je třeba jim opravdu naslouchat a plnit jejich přání a potřeby.

@Steam

New Cycle v kostce

Titul New Cycle s sebou přináší mnoho možností, jak se porvat s nepřízní osudu a nelítostnou přírodou. Hratelnost je intuitivní a člověk se brzy naučí ovládat všechny prvky i s prstem v nose.

Po grafické stránce je New Cycle na opravdu vysoké úrovni. Vývojáři mysleli na detaily a je to znát. Když vám jede kočár po prašné cestě, tak se doslova práší za kočárem. 

Největší výzvou je zkoordinovat práci dělníků a jejich spokojenost. Chce to trochu čas, protože nikdy nelze vyhovět všem a může se stát to, že někdo od vás odejde a vám se zpomalí vývoj města.

Jedná se skutečně o velmi dobře zpracovanou budovatelskou strategii, která dokáže zabavit na dlouho dobu. 

Jediné, co mohu vytknout, je poměrně zdlouhavý progres, než se hráč dostane na vyšší úroveň a bude moci využít celý potenciál hry. 

X