Jsou moderní hry delší na dohrání?

Po mém posledním článku o studiu Larian mne tato otázka pořád vrtá hlavou. Přiznal jsem se, že Divinity Original Sin 2 jsem nedohrál, ačkoliv se jedná o skvělý titul. Kamenem úrazu byl v tomto případě obrovský obsah a herní doba… a nyní třetí díl Baldura nabízí přes sto hodin herní doby. Přijde vám to moc? Nebo je to dostačující pro takové rozsáhlé RPG? Pojďme se společně podívat na můj skromný úhel pohledu, a jestli v budoucnu typický člověk ve středních letech stihne zahrát aspoň jeden titul za rok.

Kdeže ty dávné volné hodiny jsou

Podle stránky Dataprot.net je průměrný věk hráče 35 let… Takže až vám opět bude někdo tvrdit, že hry jsou pro děti, s vítězoslavným úsměvem mu pošlete tento odkaz. A zároveň, průměrný věk hráče značně zamíchává tímto tématem. Já sám patřím do této skupiny lidí a myslím si, že osobně mám opravdu dost volného času, jak jen to na třicátníka jde. Nejspíše si teď představujete takového no-life gamera s obezitou, co se roztéká na židli u PC 🙂 Opak je pravdou. Stabilní práce, kapela a vztah mě zaměstnávají dostatečně, ale i přes to všechno si vždy najdu čas si alespoň na pár hodin zahrát nějakou hru. Mám to ale opravdu dobře zařízené a jsem si jistý, že když se podíváte kolem sebe, uvidíte, že lidé v tomto věku už mají dávno rodiny, staví dům nebo podnikají…

@gettyimages

Pamatujete ještě na školní léta? Mnozí z nás, jakmile přišli domů, automaticky zapínali konzoli či PC. Šlo se na raidy, do riftu nebo střílet do CSka. Kdy naposledy jste měli tolik volného času, abyste si mohli tyto chvíle zopakovat aspoň na jeden den? Bohužel, čas je neúprosný a dospělí lidé musí dělat kompromisy, nebo se rovnou vzdát svého koníčku. A takový člověk, který v mládí miloval BG 1 a 2, teď se slzou v oku dívá do výlohy elektra na díl třetí, přičemž v jedné ruce drží pleny a v druhé to-do list. Her vychází čím dál víc a normální člověk nemůže stíhat hrát už ani svůj oblíbený žánr, natož žánry jiné. A pokud se budeme bavit o žánru RPG, tak hodiny strávené pro klasického tatínka jsou astronomické.

Já chci, ale nemám kdy!

Sám osobně se potýkám s tím samým problémem. Už přes měsíc hraji Final Fantasy XVI a stále nemám dohráno. Ta hra je prostě moc velká. Kolikrát bych rád prostě pokračoval v příběhu, který mne zajímá, ale hra uměle natahuje herní dobu tím, že vám dává do cesty zbytečné a opakující se překážky. Proč jsem jediný člověk na světě, který musí řešit kde jakou kravinu, když reálně hrozí zkáza všeho živého? Nechte mne jít po příběhu, díky moc. A potom, když takovou hru odložíte po x hodinách, je dost pravděpodobné, že už ji nezapnete. Zapomenete ovládání, dějovou linku celé hry a tak si ji zapnete od začátku. Podle mého názoru je ideální herní doba něco kolem 15ti hodin. Pokud mne hra baví opravdu moc, můžu tam prolézt každý kámen a třeba udělat platinu na PSku. Ale pokud je hra průměrná, tak mám aspoň dohráno a, už bez výčitek, si mohu pořídit jinou hru. S nedostatkem času na hraní jsem přišel na zajímavý koncept. Nejlepší je hrát online hry. Mám hodinku času? Tak si zapnu pár her Apex Legends, nebo jednu LoL. Nemusím dlouze vzpomínat, kde jsem to skončil v příběhu, a než si vzpomenu na ovládání, tak mi moje hodinka hraní uteče. A třeba o deštivém víkendu si zahraju na několik hodin tu příběhovku. A jak to máte vy? Také se perete s nedostatkem času, nebo vaše herní seance nic nemůže narušit?

X