MotoGP 23 přichází s větším důrazem na kariéru

Nový ročník závodního simulátoru MotoGP 23, z dílny studia Milestone nám vyšel 8. června 2023. Nám se díky českému zastoupení Playman podařilo získat recenzní klíč pro platformu Xbox Series. Jak se nové motorky hrají? A proč je to ještě větší zábava, než loňský ročník?

MotoGP 23 jako simulátor profesionálního jezdce

Já osobně mám ve všech závodních hrách raději, když můžu jezdit sám. Online režimy mě nikdy moc nebraly, proto mnohem raději vyhledávám single player režimy kariéry a podobně. Už v loňském ročníku to MotoGP 22 simulovalo velice pěkně. Jenže letos, to vzali na úplně jinou úroveň.

Ve hře máme jako obvykle kompletní kalendář všech sérií. Moto3, Moto2 i královskou MotoGP. To už všichni známe. Letos se do hry ale dostává drobný přídavek, v podobě týmových úkolů a motivací pro jezdce. Hra vám dynamicky na výsledcích určuje jezdce, se kterými jste v pověstné rivalitě, a tak během závodů už to není jen dojet první, nicméně touha porazit druhého jezdce, jak jen to jde. Každý jeden závod najednou dostává úplně nový rozměr zábavy. Nikoho nebaví nudné kroužení s dvacetivteřinovým náskokem. Tomu je ale konec. Ten extra bod motivace, je přítomný v každém jednom kole.

Žádné složité menu, hrajeme za pár kliků!

Další věc, která mně velice potěšila je absolutní jednoduchost celého menu. Hra nemá potřebu prezentovat všechny možnosti nastavení, úprav nebo čehokoliv podobného. Z hlavního menu jdete přímo do režimu, který chcete hrát, nikde neztrácíte čas. Všechno se drží na jednoduché notě, přehledně, radost pohledět. 

@Techraj.cz

Tahle jednoduchost platí i pro nastavení samotného jízdního modelu. Při prvotním zapnutí jsem dostal 4 možnosti nastavení celkové obtížnost. Od začátečníka, až po profesionála srovnatelného s Fabiem Quartararem. Tyhle 4 presety jsou fajn, nicméně později si můžete upravit další kupu detailů, včetně obtížnosti AI, asistentů v zatáčkách, taková ta klasika. Když jsem tímhle procesem prošel, nemohl jsem se dočkat prvního startu.

MotoGP 23 graficky exceluje

Jízdní model je v letošním MotoGP 23 to nejdůležitější, o tom žádná. Jenomže, když ta hra při té jízdě ještě vypadá nádherně, jsou to body k dobru! A že jich je tady velká spousta. Rozdílnost jízdy a tratě na suchu a na mokru je jako noc a den. Během slunečného počasí můžete obdivovat všechny oficiální liveries všech motorek na startovním roštu. Po pár kolech si jde všimnout vyjeté ideální stopy na trati, když se vy, nebo kterýkoliv z jezdců rozhodnete pro malý výlet do kačírku mimo trať, okamžitě je znát poškození. Tohle všechno, podpořeno výkonem konzole Xbox Series, tvoří tak krásný celek, až mi bylo zatěžko hru vůbec vypínat.

A dostáváme se na mokro. Rozdíl mezi mokrým a suchým závodem, znázorňuje MotoGP 23 asi nejlépe, co jsem za poslední roky měl možnost vyzkoušet. Bavíme se o mainstreamových závodních hrách, ne o hardcore simulátorech. To co funguje na suchu, na mokru můžete okamžitě zapomenout. Trakce, brzdy, i aquaplaning, jsou všechno faktory, které je potřeba zvažovat. Graficky je jízda na vodě taky jedna velká paráda. Ať už je to voda na trati, nebo vodní tříšť, kterou produkují motorky před vámi, tento zážitek, mně opravdu uchvátil. 

Jízdní model chce trošku cviku, pak vás ale odmění!

Pojďme tedy na to, jak se to vlastně hraje. To nás fanoušky okruhového závodění zajímá asi nejvíce. Jízdní model v MotoGP23 je velice…uvěřitelný. Víte, že sedláte mašinu, která vás během vteřiny zahodí a moc si s vámi nezadá. Rozdílnost tříd je opravdu znát. Motorka v kategorii Moto3 se neovládá jako MotoGP. A tak by to mělo být. Správná volba brzdných bodů je klíčová, plynulá trakce ze zatáček i samotný náklon motorky, to všechno, když se správně zkombinuje, dostanete od hry tak nádherný zážitek, až se vám bude chtít plakat. Tohle všechno můžete podpořit kompletním vypnutím HUD, zrušit si flashbacky, a jet velkou cenu tak, jako dnešní mistři světa. MotoGP 23 at its best!

Hodnocení

Název hry: MotoGP 23

Vývojář: Milestone S.r.l.
Vydavatel: Milestone S.r.l.
Žánr: Závodní
Multiplayer: Ano
Platformy: Microsoft Windows, Xbox Series X|S , PlayStation 5, Nintendo Switch

[ More ]

Celkový dojem

MotoGP 23 přichází ve skvělé formě. Hlavní focus na single player kariéru je výborným krokem, podpořeným nádhernou grafikou. Ovladatelnost je na vysoké úrovni, bez jakýchkoliv technických problémů. MotoGP 23 může být benchmarkem pro další závodní arkádové hry.

-
4.5

Klady

Grafika

Ovladatelnost

Jízdní režim

Pocit z jízdy

Zápory

AI se pořád chová malinko hloupě

 

X