Nechť vás Síla provází při vašem hraní

Nevím, jestli George Lucas tenkrát v roce 1977, kdy vyšel první Star Wars film, tušil, jaký kult vypouští do světa, a jaké přesně byly jeho plány po dokončení hexalogie. Řekla bych, že netušil, že jeho série o vesmírných strážcích pořádku dá nakonec vzniknout ještě další trilogii, několika filmům bokem, devíti animovaným sériím a přes 100 videoher. Tak se v rámci letošního Star Wars dne mrkneme na zoubek aspoň těm nejznámějším hrám, páč stovka je přece jen příliš velké číslo na jeden článek.

Původní trilogie aneb začátek všeho

Jedna zajímavost pro začátek. Úplně první Star Wars hrou byl nelicencovaný produkt od Apple pro jejich Apple II, který vyšel v roce 1978. V ní jste hráli jako pilot v zácviku střílející na TIE fighter. První licencovanou hrou na konzole byla The Empire Strikes Back z roku 1982, která vyšla na Atari 2600. Hráč ovládá Snowspeeder během bitvy o Hoth a střílí po AT-AT. Každý díl původní trilogie dostal několik her, více či méně sledující děj filmu. Nejvíce z nich vynikala tzv. Super Star Wars Trilogy, která postupně vyšla na SNES a pokryla celou původní trilogii. Nabídla pěknou 16-bit grafiku, která i v dnešní době nevypadá špatně, obzvlášť pokud jste fanouškem starých her, a díky tomu, že šlo o licencovanou hru, dočkali jsme se i známých melodií. Během hry jste postupně hráli za několik různých postav jako Lukea Skywalkera, bez toho by to asi nešlo, Hana Sola či Žvejka. Oblíbenost této trilogie dokazuje i fakt, že byla později vydána na WII virtuální konzoli a první dokonce i na PS4.

@igdb.com

LucasArts a Nová trilogie

Potom, co George Lucas zjistil, že hry podle jeho filmů jsou oblíbené a vydělávaj peníze, rozhodl se, že by taky chtěl kousek tohohle koláče. A tak založil LucasArts, který začal plodit nejen Star Wars hry. Vlastní studio dalo Lucasovi možnost vyvinout hry tak, aby vyšly téměř společně s filmy, ke kterým se vázaly. Kromě hlavních třech filmů dostaly svou vlastní hru i některé z animovaných sérií, jmenovitě Attack of the Clones a Clone Wars.  Ale nejúspěšnějšími hrami tohoto období byly spíše série zasazené do světa Star Wars, ale přinášející svůj vlastní příběh. Z nich zmiňme několik. Předně je to série Jedi Knight, která čítá celkem pět dílů a po většinu z nich je hlavním hrdinou Kyle Katarn. Dějově se odehrává před a během staré trilogie. Série také známa cutscénami s reálnými herci ve svých raných dílech. 

@igdb.com

Další série, která si zaslouží zmínku, je Knights of the Old Republic alias KOTOR, jak je primárně známý mezi fanoušky. Vyšly celkem dva díly a v plánu byl i třetí, na který nakonec nedošlo, ale díky tomu máme dnes Mass Effect. První díl vyvinulo Bioware a druhý zas Obsidian. Příběh se odehrává v době války mezi rytíři Jedi a Sithy, tehdy kdy Sithů bylo více než dva, o dost více. Během hry se máte možnost přiklonit ke světlé či temné straně Síly na základě vašich činů. Duchovním nástupcem KOTORu je MMORPG Star Wars: The Old Republic, které bylo vyvinuté opět Bioware a stále dostává nový obsah. Příběhově se posouváme o 300 let dále a jak už to bývá u MMO běžné, vytvoříte si vlastní postavu Jedi, Pašeráka nebo Stormtroopera. Pokud nemáte kamarády, samozřejmě tím myslím kamarády , kteří nehrají SWTOR, nemusíte se ničeho bát. Hra je celkem dobře optimalizovaná pro ty, co hrají jako Han, tedy Solo. 

A když už jsme u úspěšných her tohoto období, nesmíme samozřejmě zapomenout na Star Wars: Battlefront. Jedná se o multiplayer střílečku z pohledu první či třetí postavy. Hrajete za různé postavy ze Star Wars, za které záleží na tom, na jaké mapě hrajete. Můžete si tak přehrát nejznámější bitvy Star Wars. Poté, co EA převzala vývoj Star Wars her, pokusila se vzkřísit slávu téhle série, ale reakce fanoušku byly dosti smíšené. Než bylo LucasArts nakonec v roce 2012 rozpuštěno, poté co Disney koupilo Lucasfilm, bylo vytvořeno několik desítek PC, konzolových a mobilních her.

@igdb.com

EA získává licenci do svých pracek

Poté, co bylo uzavřeno LucasArts, spojilo se Disney s EA a dalo jim tak exklusivní práva na Star Wars Licenci. V roce 2014 byla většina předchozích her rebrandovaná jako Star Wars Legends a prohlášena za nekanonické. EA se pokusilo rebootovat sérii Battlefront, která se byla jakž takž úspěšná. V roce 2019 vydala první díl své orginální série Star Wars Jedi s titulem Fallen Order. Děj se odehrává 5 let po konci Revenge of the Siths a provedené rozkazu 66. Hlavní postavou je bývalý padawan Cal Kestis, který unikl vyhlazení Jedi. Nyní se schovává před Imperiem, což mu ale dlouho nevydrží, a tak je nakonec na útěku. V roce 2023 vychází navazující díl Survivor, kdy se v ději posouváme o dalších 5 let a Cal pokračuje ve svém boji proti Impériu. Na třetím díle se v současné době pracuje. V roce 2021 ztrácí EA exklusivní práva na Star Wars llicenci, a tak se otevírají dveře pro další vývojáře.

A ty další

Existuje přehršel mobilních her a hlavně LEGO série. Jako každá úspěšná franšíza, má i Star Wars svoji LEGO sérii, pokrývající postupně všech devět filmů, a Clone Wars. Hry jsou celkem standardní LEGO hry, kdy vás provedou základním příběhem a poté vám otevřou svět pro volné hraní. Historie Star Wars her je dost bohatá a stále ještě není u konce a je na co se těšit. Takže ať vás Síla i nadále provází.

X