Pacific Drive – Řidič, ten tvrdej chleba má

Projíždíte si noční krajinou, lemovanou stromy a kopci. Užíváte si spokojené vrčení vašeho auta a z rádia se vám line jedna vypalovačka za druhou. Všechno by bylo dokonalé, kdyby vaše auto nebylo omlácené ze všech stran, jelo už jen na výpary a krajina se před vámi z ničeho nic nezačala měnit a ze silnice nevyrostl kus zeminy, který vás odhodí přímo do elektrického pole… Ne, nevzal jsem si před jízdou nějaké omamné látky, ale takhle nějak bude pravděpodobně vypadat vaše vyjížďka do neznáma ve hře Pacific Drive.

Tady se děje něco čudného

Hra Pacific Drive kombinuje žánr survival a roguelike. Nicméně v této hře se nebudete ani tak starat o svoje vybavení, spíš jako o dobrou kondici vašeho auta. Auto se stane vaším největším parťákem a doslova hnacím motorem celé hry.

@techraj

V roce 1947 vládní organizace ARDA začala na místě Olympic Peninsula provádět experimenty s novou LIM technologií, která měla podle všeho změnit svět… A ano, hádáte správně, podělalo se všechno, co mohlo, a veškeré obyvatelstvo muselo být evakuováno. Kolem oblasti dále známé jako Olympic Exlusion Zone se  kolem dokola postavila 300 metrů vysoká zeď aby titáni nemohli… ehm… pardon, špatná zeď a příběh.

Kvůli nezvladatelnosti celé situace se ARDA rozhodla celý projekt opustit. Ale různé podivnosti a anomálie řádí dál, a naše postava pojmenovaná jako Driver se v roce 1998 ke své smůle dostane na špatnou stranu zdi. A v tomto momentě začíná boj o holý život, a sem tam zrezlý kus šrotu.

Zlaté díry na D1!

První věc, co spatříte po skončení na druhé straně zdi, bude vrak auta, který je jen zázrakem schopen jízdy. Přes rádio vás kontaktují vědci, kteří celou dobu žijí uvnitř oblasti a navedou vás do garáže, která se stane vaší základnou. Od této chvíle náplň hry spočívá v ježdění na výpravy pro součástky a pochopením, co se to tu vlastně sakra děje. 

Na začátku jsme si řekli dva žánry. Pacific Drive nám nabízí klasický survival. Jezdíte s autem na výpravy do různých částí oblasti, kde budete shánět součástky a materiály k vytunění vašeho plechového kámoše. Jak už jsme se dozvěděli, tak v oblasti jsou nejrůznější anomálie, které vám dokážou pořádně zavařit. Elektrické výboje, vystupující pilíře zeminy nebo nejrůznější stroje, které budou chtít vaše auto zničit na maděru. 

Sbírání součástek ale není jen tak. U auta musíte hlídat palivo, baterku, ale i třeba zatahovat ruční brzdu. Může se klidně stát, že si půjdete vyrabovat chatku naproti a nezabržděné autíčko si sjede ze srázu pozdravit kameny pod ním. Takže je potřeba pěkně  zastavit, vypnout motor, zatáhnout ručku a až potom vystoupit. Posbírané věci pěkně uložit do kufru a hurá na další bod. 

Roguelike žánr přichází v tom okamžiku, když už vaše zdraví vlivem anomálií klesne na nulu, nebo je vaše auto už v takovém stavu, že by si ho nevzali ani fachmani na převážení vercajku na stavbu. Zkrátka když umřete, objevíte se s autem zpět v garáži, ale přijdete o veškerý loot, který jste během výpravy našli. Jak je možné, že vy i auto se objevíte vždy u garáže, je dobře příběhově vysvětlené, takže to neberte hned jako hotový nesmysl. Tímto se plynně dostáváme k další důležité části hry, a to je ona garáž.

Pimp my ride

V garáži budete skoro stejný čas jako na výpravách za materiálem. Budete opravovat či měnit poničené části, barvit a pomocí blueprintů zkoumat nové vylepšení jak pro auto, tak pro celou garáž. Musím přiznat, že čas strávený v garáži mne bavil asi nejvíce. Je to také tím, že je zde umístěn jukebox, který obsahuje opravdu GENIÁLNÍ výběr muziky. I při psaní této recenze mi hraje celý soundtrack hry a vím, že ho budu poslouchat hodně dlouho. Když venku pršelo a já si za bušení deště do střechy opravoval svého miláčka a do toho se z jukeboxu linula úžasná muzika… to byly opravdu silné momenty Pacific Drive.

Bohužel celkem velkým mínusem je, že hned od začátku hry máte k dispozici celý strom výroby. Hra vám toho moc nevysvětlí a tak se vám stane, že kolikrát za drahé suroviny vyrobíte něco, co ani nevíte co dělá a je to momentálně zbytečné. Uvítal bych postupné odemykání stromu, jak to bývá u ostatních her.

@techraj

Radost pohledět

Hra vypadá graficky velmi pěkně. Změny počasí a střídání dne a noci funguje na jedničku a kolikrát jsem si vyjel na nějaký kopec, abych se pokochal jako pan doktor… ale ručku jsem zatáhl. Na mé RTX 2050 hra jela plynule na ultra detaily bez větších problémů. Sice jsem měl občas při rychlejší jízdě menší lagy, ale nebylo to nic hrozného. Rozhodně vám to na zážitku neubere a jestli máte pořádný stroj, tak určitě se nemáte čeho bát. Na to, že jde o indie titul, hra vypadá opravdu skvěle. 

Co se týče kampaně, budete se bavit s vědci přes vysílačku například po vzoru hry Firewatch. I když s nimi nenavážete fyzický kontakt, tak si si je zamilujete a jejich osud vám rozhodně nebude lhostejný. Rozhodně doporučuji kampaň odehrát, příběh je dobře napsaný a po oblasti je rozházena i spousta dokumentů, které vám objasní, co se za těch x let tady dělo. 

Unikátní survival

Pacific Drive je opravdu unikátní titul, který jsme tady ještě neměli. Podle vývojářů vám kampaň zabere 10-12 hodin, ale už jen já jsem ve hře nechal mnohem více. Lokace jsou přece jen náhodně generované, takže je vždy co objevovat a to je obrovské plus. Kombinace survival a roguelike žánru, zasazení a hlavně soundtrack dělá z Pacific Drive jedno z obrovských překvapení indie scény. Hru vám rozhodně můžu doporučit a jestli se bojíte, že byste ji nezvládli, tak můžete ve hře vypnout například poškození auta a ostatní survival prvky. Tohle bych ale nedoporučoval, přece jen největší zážitek ze hry je to všude přítomné nebezpečí a následné uspokojivé vylepšování auta z těžce sesbíraných materiálů. Buďte na své auto hodní a snad vás dokáže z tohoto pekla jednou dostat!

Hodnocení redakce

Název hry: Pacific Drive

Vývojář: Iron Wood Studios
Kepler Interactive
Žánr: Survival, Roguelike
Multiplayer: Ne
Platformy: PC, PlayStation 5

Autor: Raven

[ Koupit ]

Celkový dojem

Pacific Drive je svou hratelností, stylizací a hudbou jedna z nejpovedenějších her nejen v survival žánru. Unikátní gameplay s kombinací roguelike prvky nabízí zábavu na dlouhé hodiny.

-
4

Klady

+ Unikátní gameplay

+ NÁDHERNÝ soundtrack

+ Možnost si usnadnit průchod

+ Skvělá stylizace

 

 

 

 

 

Zápory

– Hra toho moc nevysvětlí

– Odkrytý strom všech vylepšení

 

X