PlayStation Showcase 2023

Jestli se něco musí Sony nechat tak to, že umí překvapit. Ačkoliv několik z představených her bylo spíše diskutabilních, dočkali jsme se několika velice příjemných oznámení a trailerů. Vzhledem k tomu, že ukázek si pro nás PlayStation přichystal bez mála čtyřicet, nebudu otálet a začnu rovnou těmi největšími peckami, které se na prvním letošním Showcase ukázaly.

Hbitý, silný a vystrašený

Nejdelší ukázkou, kterou si pro nás Sony schovalo až na samotný závěr prezentace, byl již delší dobu diskutovaný druhý díl Spider-Mana. Hned začátkem ukázky se nám představil záporák Lovec Kraven odkudsi z divoké džungle, který se se svou partou lovců vydává do New Yorku. Tam nás již čeká naše hlavní dvojice, Peter Parker alias Spider-Man a jeho parťák Miler Morales. Ano, v této hře totiž budeme hrát za oba dva. Mezi postavami půjde podle všeho přepínat během akčních sekvencí, a vypadalo to velmi dobře a efektivně. Tentokrát však nečekejte optimistického a milého souseda Spideyho. Náš hrdina se totiž kromě klasického červeno-modrého kostýmu vybavil i mnohem temnějším oblekem. Nejspíš hádáte správně, je to Venom. Ten nám poskytne mnoho velice zajímavých schopností, jako možnost vystřelit několik chapadel, která sevřou několik blízkých nepřátel, se kterými následně mrsknou o zem. Zato Miles rozšířil svůj arzenál o nové technologie a udělátka. Na nového Spideyho se můžeme těšit již tento rok.
Druhou, o dost víc překvapující ukázkou, byl remake legendárního Metal Gear Solid 3. Ačkoliv o tomto oznámení unikly informace již před nějakou dobou, podobných informací na internet „unikalo“ v průběhu let mnoho a bylo lepší nebrat je moc v potaz. Samotná ukázka toho moc neřekla, šlo v podstatě jen o potvrzení že remake opravdu existuje.

Ačkoliv z obou her mám velikou radost, osobně se nejvíce těším na šestnáctý díl Final Fantasy. Hru si vzal na starost Naoki Yoshida, který šéfuje vývoji MMO Final Fantasy 14 a zatím každá ukázka, včetně té dnešní, vypadá skvěle. Temnější příběh, rychlejší soubojový systém a možnost ovládat obří monstra, vše za doprovodu epické hudby, kterou je série Final Fantasy proslulá. Naštěstí na hru nemusíme čekat dlouho, jelikož vychází 22.6. a ještě před vydáním plné hry slíbilo studio Square Enix vydat demo.
Dále jsme se podívali na blížící se pokračování hry Alan Wake, které na prezentaci dostalo první větší ukázku. Remedy jsou skvělí a velmi kreativní vývojáři (i přes menší klopýtnutí u jejich Quantum Break). Již minulý rok nás vývojáři informovali, že pokračování jejich hororového dobrodružství bude tentokrát survival horror a z ukázky to jde krásně vidět. Kamera je postavena mnohem blíž postavě, za kterou budeme hrát (ano, vypadá to že ve hře budou sekvence, ve kterých budeme kontrolovat jinou postavu, než je Alan) a celkově těch několik kratších ukázek působilo trochu jako hry Resident Evil – pomalejší, děsivější.
Poslední překvapení prezentace si pro nás přichystalo studio Ubisoft. Očekávaný Assassin’s Creed Mirage se ukázal v gameplay traileru, který nám potvrdil slíbený návrat ke kořenům série, jak co se týče parkouru v menším, mnohem natěsnanějším městě, tak stealth přístupu k různým situacím do kterých se hráč dostane. Trailer také odkryl datum vydání hry, které bude již 12. října 2023.

Menší, o to zajímavější

V prvních minutách prezentace jsme se podívali na pokračování oblíbené izometrické akce Helldivers, v druhém díle však budou hráči ovládat své postavy z pohledu třetí osoby. Hra slibuje mnoho nových planet, rozšíření arzenálu a ještě syrovější humor, ne nepodobný Hvězdné Pěchotě, která pro Helldivers slouží jako hlavní inspirace.
U science fiction ještě chvíli zůstaneme, jelikož na prezentaci nesmělo chybět studio Bungie, které Sony koupilo přesně rok zpátky. Pochopitelně jsme se dočkali kratšího traileru pro Destiny 2, které 22. srpna dostane vlastní prezentaci. Nečekaně však Bungie také ukázalo naprosto skvostně vypadající (a znějící) ukázku jejich nové hry Marathon. Z dostupných informací se jedná o sci-fi extraction akci (podobné Escape from Tarkov, DMZ..).
Futuristických her se na prezentaci objevilo ještě několik, například pokračování výborného, cyberpunkového Ghostrunner, ve kterém budeme sjíždět mrakodrapy na motorce a likvidovat nepřátele katanou, nebo naopak klidnější pokračování Talos Principle, které bude stejně jako jeho předchůdce zaměřeno na logické hádanky a odkrývání poutavého příběhu. Na závěr Sony také ukázalo kratičký teaser pro hru Concord, ze kterého jsem ale moc informací nepobral. Kromě pár záběrů vesmírné lodi a loga hry ukázka nic víc nenabídla.
Samozřejmě že ukázky nezůstaly jen u futuristických her. Velmi zajímavě vypadá například novinka Phantom Blade 0, který připomíná kombinaci her Sekiro a Metal Gear Rising. Mnoho oddaných fanoušků hry Dragon’s Dogma jistě zaplesalo při delší ukázce z pokračování, na které museli čekat dlouhých 11 let.
Studio Square Enix si pro nás kromě Final Fantasy připravilo ještě jednu hru, u jejíhož oznámení jsem si na chvíli přestal psát poznámky a chvíli jen zíral. Foam Stars je pravděpodobně odpovědí na velice úspěšný Splatoon. Avšak místo hráčů malujících po mapách se postavy v této hře snaží naplnit mapu barevnou.. pěnou. Ano, skutečně to vypadá jako by zbraně postav střílely koupelnovou pěnu křiklavých barev.

Během prezentace bylo představeno také několik menších indie her. Od tvůrců legendárního Journey a Abzu nás čeká novinka Sword of the Sea, ve kterém budeme sjíždět krásně vymalované písečné duny na jakémsi legendárním meči. Studio Devolver si pak pro nás připravilo emotivně laděnou hru Neva, ve kterém se v roli bělovlasé hrdinky vydáme do boje po boku s přátelským vlkem. V neposlední řadě nás taky čekala krátká ukázka na další přírůstek do série Five Nights at Freddy’s, tentokrát se jedná pokračování hry „Help Wanted„.
Sony si také připravilo několik her pro nedávno vydané PS VR2. Že velice úspěšný Resident Evil 4 Remake dostane svůj VR port se vědělo již nějaký čas. Naopak o Arizona Sunshine 2 jsem neměl dodnes tušení. Zombie řežba podobná nedávno vydanému Dead Island 2 vyjde ještě tento rok. A již příští měsíc se skrze VR brýle můžeme vydat do akční hry Synapse, ve které budeme cestovat skrz snové dimenze, podobně jako ve filmu Počátek.

I na hardware se dostalo

V posledním měsíci se objevilo několik zmínek o nové handheld konzoli a nyní již víme, jak bude zařízení vypadat. Nejedná se bohužel o nástupce oblíbeného PS Vita, nýbrž o konzoli, sloužící ke streamování her z Vaší PlayStation konzole.
Druhým zařízením, které Sony ukázalo, jsou true wireless sluchátka, určená pro hraní her na PS5 a na zmíněném handheld zařízení. Kdy tyto novinky uvidíme v obchodech, zatím není známo.

A tím se dostáváme ke konci PlayStation Showcase. Osobně jsem z několika oznámení a ukázek nadšený, ale nelze se zbavit pocitu, že oproti minulé generaci se Sony stále drží zpátky a show z velké části držely hry od studií, které nepracují pod hlavičkou PlayStationu. Největším zklamáním pak je, že nepadla ani zmínka o připravované multiplayerové hře ze světa The Last of Us. Vzhledem k načasování jejího oznámení, které následovalo vydání velmi úspěšného seriálu (a o něco méně úspěšného portu prvního dílu pro PC), mnoho z nás čekalo že se dnes dočkáme prvních konkrétních informací.

X