Preview – Eresys

Zitik

Vítám všechny příznivce hororového žánru a fanoušky tvorby H. P. Lovecrafta. Rád bych vám představil novou videohru právě na motivy žánru tohoto skvělého spisovatele. Prosím, přivítejte Eresys.

Eresys
@Steam

Za vývoj tohoto díla musíme poděkovat společnosti Ares Dragonis a také jim tímto i děkuji za poskytnutí hry k recenzi a přeji hodně úspěchů do budoucna.

Co je vlastně Eresys?

Na svět se dostalo několik bytostí, kteří nesou titul Prastaří. Je třeba se jich zbavit a poslat je do světa, ze kterého přišli dřív, než se rozlezou po celé Zemi a ovládnou náš svět. Vše stojí na odvaze několika kultistů, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu za spasením nejen životů svých, ale i životů všech lidí na celé planetě.

Eresys
@Steam
Dá se to vůbec hrát?

Celé dílo je postaveno na spolupráci až čtyř hráčů. Dá se samozřejmě hrát i sólově, ale věřte mi, že ve více lidech je to ta správná atmosféra. Je třeba spolupracovat a při likvidaci nestvůr si pomáhat a krýt si záda. Ozkoušeli jsme to za vás na vlastní kůži a je to opravdu psina.

Začínáte vlastně absolutně bez ničeho. Vaší zbraní je pouze olejová lampa a vaše odvaha. Úkolem kultisty je sesbírat pokaždé několik artefaktů a přilákat prastarého, abyste ho mohli poslat zpátky k čertu. Po celém světě naleznete nápovědy, jak toho máte dosáhnout. Jednou je třeba ve strašidelném domě posbírat několik svíček, jindy zase obětovat na oltáři velké množství krve.

Vtip je i v tom, že když kooperujete s jinými hráči, tak si lze úkoly rozdělit. Jeden sbírá krev, druhý sbírá listy do knihy, a další s sebou tahá mapu. Žádná role není malá. Problém nastane, když jednoho z kámošů příšerka roztrhá na kusy. To je pak už složitější, ale zábava naopak s každým mrtvým spoluhráčem stoupá.

Eresys
@Steam
Pach smrti je až hmatatelný

Co musím každopádně hodit na piedestal, je ponurá atmosféra. Svět, ve kterém se celý příběh odehrává, je jedno temné a zlé místo, kam bych se teda neodvážil ani náhodou. Za toto tvůrcům vysloveně tleskám. Je vidět, že styl H.P. Lovecrafta měl někdo hodně nastudovaný. Po grafické stránce si také nemohu na nic stěžovat. Výborná kombinace černé a zelené dodává titulu ještě hororovější nádech a pach smrti je tak téměř hmatatelný.

Další zábava nastává u zvukového průběhu hry. Vřele doporučuji vypnout hudbu ve hře, ale efekty si nechat na maximum. Když tam do absolutního ticha zapraská větev nebo uslyšíte jelena, tak se vám hrůzou postaví vlasy na hlavě. Opět mohu jedině chválit výbornou práci.

Eresys
@Steam
Nic není perfektní a zde to platí také

Bohužel, co se vývojářům povedlo na vzhledu hry, tak ztrácí v jejím ovládání a drobnostech okolo. Největší slabinu vidím v tom, že chybí jakýkoliv náznak orientace. Mapu prostředí sice máme, ale nemáme jakoukoliv možnost sledovat, kde se zrovna nachází naši společníci. Je sice hezké když se zeptáte kamarádů, kde jsou, a oni vám dokážou odpovědět leda, že jsou venku u stromu, nebo když po vás půjde naštvaný Cthulhu, tak se rozutečete každý jinam, a pak se zkuste najít. I obyčejný kompas by přišel vhod. Absence tohoto prvku poněkud může celou zábavu zkazit a navíc vás to pekelně zdrží. 

Dalším demotivujícím prvkem je chaotická mapa. Když objevíte novou lokalitu, tak se i promítne do mapy, ale podívat se do mapy je k ničemu, protože tam vlastně není kloudně nic vidět. Pokud toto vývojáři ještě upraví, byl bych moc vděčný.

Eresys
@Steam
Nepřátelé dokážou myslet

Hra také vyniká v tom, že veškerá monstra ve hře se dokážou přizpůsobit vašemu hernímu stylu. Je třeba tedy se jich zbavit co nejdřív a spolupracovat, protože jinak nemáte šanci. Nepočítejte s tím, že jim jen tak zdrhnete. To jste na omylu. Vy myslíte, ale příšerka je už o krok před vámi. Je třeba tedy jednat rychle a efektivně, jinak se nehnete z místa a to vidím jako největší lákadlo celé hry. A samozřejmě nesmím zapomenout i na velké lákadlo. Gigantický Cthulhu se také objeví.

X