Preview Last Holiday

Zitik

Možná jste o této nové české hře slyšeli a možná taky ne. Každopádně vám ji zkusím trochu představit, protože si pozornost určitě zaslouží a má našlápnuto k výbornému titulu od českých vývojářů ze společnosti Boomer Games. Zároveň také chci vývojářům poděkovat za poskytnutí titulu k vyzkoušení a přeji hodně úspěchů do budoucna.

@Steam

Buranov na každém kroku

Mladý cápek neudělal maturitu a jeho fotřík ho za trest posílá k babičce a dědovi, aby se postavil na vlastní nohy a zkusil si žít bez pořádného vzdělání.

Protagonista příběhu Ben rozhodně nemá v plánu řídit se spořádaným vesnickým životem a jediné, na co se soustředí, je vydělat hodně peněz s co nejmenší námahou, kouřit, chlastat a prohánět vesnické holky. V tom všem mu pomáhá jeho kamarád z dětství, Slávek. Ti dva se dostanou kolikrát do pořádných malérů a vymýšlí všechny možné klukoviny, aby zapůsobili na holky. Na obzoru se ale bohužel objevují problémy. Sehnat peníze na pořádné kalení není snadné, pěšky se taky věčně chodit nedá a ještě se do cesty motá místní rváč Bruno. Nebude to tak easy, jak si Ben a Slávek myslí, ale s trochou švindlu a zákeřnosti jde přece všechno.

@Steam

Nápad a originalita vítězí nad hratelností

Musím v první řadě hned podotknout, že hra se nachází pořád v předběžném přístupu a je na ní ještě mraky práce. Optimalizace systému potřebuje hodně poladit, protože hra opravdu hodně dlouho načítá a než si to trochu sedne, tak pocítíte poměrně velké lagy. To ale není nic, na co bychom už nebyli zvyklí téměř v každém předběžném přístupu. Věřím, že si vývojáři dají ještě pár orosených a trochu to poladí, než hru Last Holiday zcela dokončí.

Co se ale musí vyzdvihnout už nyní, je originalita a celkový nápad se zasazením děje do buranské severočeské vesničky, kde doslova chcípnul pes. Najdeme zde prakticky vše, co se dá čekat na dědině. Dobytek se prochází volně po vesnici, krámek s potravinami, který vypadá, že každou chvíli zbankrotuje nebo nagelovaní týpci ve staré dobré Škodovce 125 s pořádným křídlem a děravým výfukem. Tohle všechno podtrhuje skvělý český dabing s buranskou mluvou a vtipnými dialogy. Dabingu se ujali dokonce i velmi zvučná jména jako Petr Rychlý, Dana Batulková nebo Jan Maxián.

@Steam

Je třeba dodržovat pitný režim

Během hraní nejde jen o to vydělat si dost peněz, splašit fáro a sbalit v kulturáku nějakou tu roštěnku. Protagonista musí spát, jíst, pít, a dokonce i občas vyprázdnit močový měchýř. Jakmile tyto potřeby budete ignorovat, tak vám dost rychle začnou klesat životy a mohl by nastat problém. Jídlo a pití je třeba stále dokupovat nebo ho ukrást, ale to bych moc nedělal, jinak si vás podá samotná ruka osudu.

Vzhledem k tomu, že postava potřebuje pravidelný přísun jistých potřeb, trochu se divím, že chybí i sexuální potřeba. Jedná se o mladého nadržence, který tráví léto na vesnici a má prakticky volnost dělat si, co sám chce. Možná by nebylo na škodu do budoucna přidat do repertoáru potřeb i sexuální pud, ať je to o něco zajímavější. Ve hře se totiž mluví sprostě a můžete se vymočit klidně na sousedovic kočku, takže sexuální podtext je už jen třešnička na dortu.

Grafika je na tom bledě, ale hudba se celkem povedla

@Steam

Hodně jsem byl zvědavý na grafické zpracování. Bohužel, tady nelze očekávat žádné propracované detaily. Musíme počítat s tím, že se jedná o nízkorozpočtový projekt a je to znát. Titul zatím není zcela optimalizován, a proto byl i velký problém rozjet Last holiday na vysoké detaily, protože potom se hra stala prakticky nehratelnou. Bylo třeba snížit detaily na minimum, ale to se do budoucna určitě zlepší a už se na to moc těším.

Hudebnímu podkladu se nedá snad nic vyčíst. Ještě v hlavním menu si můžeme poslechnout známý hit od skupiny Nightwork. Během hraní si pak muziky moc neužijeme, ale vše vynahrazuje skvělý dabing, který považuji za největší plus celé hry.

Jak to bude dál a má cenu na to počkat?

Hra vyšla teprve 18.5. a vývojáři nám už nyní slibují v nejbližší době velký progress ve vývoji. Během následujících týdnů slibují přidání vedlejších misí, optimalizaci hry a vylepšení dalších prvků ohledně vašeho trabanta, a také jízdu v dalších vozech.

@LastHoliday

Last Holiday má určitě skvělý potenciál stát se perfektní českou hrou, která si nebere servítky a zobrazuje život na vesnici očima mladého teenagera. Myslím, že se to uchytí a hru čeká pěkná budoucnost.

X