Fanouškem herní série jsem už léta už od dob, když jsme kolektivně hráli prvního Prince ve školní družině. Tento nestandardní způsob byl v našem případě nevyhnutelný, jelikož jsme měli jeden počítač a každý pouhých 20 minut hraní. A řeknu vám vyměňovat si místo během souboje je prostě k nezapomenutí. Poté, co jsem dostala Prince of Persia: Lost Crown na recenzi, musela jsem chvíli přemýšlet, kdy vlastně vyšla poslední hra z této série. Když nepočítáme mobilní hru z roku 2022 a remake druhého dílu z původní triologie, tak poslední Princ of Persia: Forgotten Sands vyšel před 14 lety. No čekali jsme dlouho, tak se pojďme podívat na to, jestli se to čekání vyplatilo.
Tak za koho to vlastně hrajem?
Ačkoliv ve většině her hrajete za Prince z Persie, u hry z roku 2008 je to dost sporné, tentokrát tomu tak není. Tentokrát se stanete Sargonem, nejmladším členem Immortals, elitní jednotky perské armády, která má celkem 7 členů. Věřte tomu nebo ne, ale tady se tvůrci tak trochu inspirovali historií, protože taková jednotka opravdu existovala a jednalo se o elitní skupinu zhruba 10 000 vojáků, kteří tvořili jádro perské armády. Princ z Persie jménem Ghassan se v této hře stává tak trochu slečnou v nesnázích, protože je hned zkraje příběhu unesen. A tak se Immortals společně s dalšími vojáky vydávají do hory Quaf, opředené tajemstvím, aby prince zachránili. A tam se to nějak zvrhne. Jak Sargon prozkoumává starou citadelu, zjišťuje, že tu čas plyne jinak a dějí se tu podivné věci a potulují se tu podivní lidé, tedy pokud to lidé jsou.
Hora Quaf - místo, kde se nebudete nudit
Na začátku má Sargon jen základní schopnosti a celkem málo života. Jak ale postupně prozkoumává horu Quaf otevírá se mu čím dál tím víc možností. Postupně nachází různé amulety a nové schopnosti, kterému s postupem pomůžou. Ačkoliv je hlavní příběhová linka stále lineární, oproti předchozím dílům série máte jako hráč trochu více svobody, a to hlavně v průzkumu a v plnění vedlejších úkolů. Ano tentokrát vás čekají i vedlejší úkoly. Některé cesty vám budou uzavřeny dokud nezískáte určitou schopnost a některé dokud nepřijdete na to, že se jedná o prostorový hlavolam. Těšit se můžete na různé hlavolamy, které pracuje s prostředím, případně z nabytými schopnostmi. Jsou příjemně obtížné, ani příliš těžké ani příliš lehké.
Jak už bylo zmíněno dříve Sargon má k dispozici různé schopnosti a předměty, které mu postup horou ulehčují. Předně jsou to tzv. Athra Surges, což speciální útoky, které se vám budou postupně otevírat a může jednat například o silný úder či léčící kruh. V hlubinách hory Quaf můžete najít různé amulety, které vylepší útok či zmenší poškození jedem. Sargon má omezený počet amuletů, které může nosit a ty lepší zaberou víc než jedno místo, takže se občas budete těžko rozhodovat, který si vybrat. Ale nebojte budete mít možnost si počet navýšit. Jistě víte, že i v této hře vás čekají hrátky s časem, ty postupně otevíráte nalézáním pírek, které patrně pocházejí z mýtického ptáka Simurgh. Díky nově nalezeným schopnostem se vám postupně otevírají nové cesty a oblasti a nové možnosti útoků v soubojích. Volnost pohybu je občas vykoupena backtrackingem, takže se do různých oblastí podíváte více než jednou. Situaci trochu zjednodušuje systém fast travel, ale ne moc protože je jen na několika málo místech. Systém ukládání zprostředkovávají tzv. Wak-Wak stromy, které také slouží k doplnění života, lektvarů a k managementů amuletů a Athra Surges.
Celé je to nějak povědomé
Nový Prince of Persia je 3D side-scroller s fixní kamerou. Prostředí mi vizuálně nejvíc připomínalo Forgotten Sands, ale to patrně taky díky tomu, že kromě Two Thrones je tahle hra jediná, z těch modernějších, která se odehrává v Persii samotné. Zato Sargon je stylizován v podobném stylu jako prince ze Sands of Time, nahoře bez a v modrém. Design prostředí se hodně inspiruje starověkou Persií a pracuje se symbolismem Simurgha, mýtického ptáka, který se prolíná perským a íránským uměním. Hudba nabídne orientální prvky a hru podporuje a nepřerušuje. Celkově má hra krásnou atmosféru, která jen umocňuje celkový dojem. Grafika je spíše komiksová než realistická, ale té hře to sedí.
Jsem snad klavírní virtuóz?
Na recenzi jsem dostala PC verzi a i když je vizuálně hezčí, její ovládání trpí nemocí her vyvíjených zároveň i na konzole. Přijde mi, že v tu chvíli vývojáři zapomenou, že existuje něco jako myš a veškeré ovládání nacpou na klávesnici. Většinou se hra v takovém případně ovládá stejně snadno jako se hraje na klavír s krátkými prsty. Prostě nedosáhnu na vše. Naštěstí hra i na PC podporuje ovladač na Xbox. Po dvou hodinách hraní, kdy jsem si už po padesáté málem zlomila malíček při pokusu blokovat útok, jsem to už nevydržela a udělala nemyslitelné. Sáhla jsem do svého šuplíku s elektronikou (ne, ne do toho u postele) a vytáhla svůj ovladač pro Xbox One. Ovládání je fakt o dost jednodušší a i sami vývojáři to vědí, protože vám to připomenou pokaždé, co hru zapnete.
Ovladač oceníte hlavně v soubojích, protože tam je potřeba reagovat velmi rychle. Hra vám nabídne široké spektrum nepřátel, kteří se mění podle prostředí. Některé zabijete jedním dvěma údery na jiné už budete muset více strategicky. A pak jsou tu bossové, kteří jsou obří a každý má unikátní styl boje. Celkově je souboj rychlý a zábavný a jednoduše uchopitelný. Čím více schopností získáváte v průběhu hry, tím zajímavější se souboje stávají.
Stojí to tedy za to?
Po 14 letech je restart série dobrou volbou, protože navazování na předchozí hru by bylo těžké. A co si budeme povídat poslední dva zářezy v hlavní linii s předchozí trilogií taky neměli příliš společného. Avšak i když se jedná o restart sem tam na vás dýchne atmosféra předchozích dílů, což pokud jste fanouškem série jistě oceníte. Takže jak si vedla nejnovější Prince of Persia hra? Co se týče mě tak velmi dobře. Jako side-scroller se tak trochu vrací ke svým počátkům, ale doplňuje to o moderní schopnosti a hraní s časem, které aspoň mě na druhé trilogii nejvíc bavilo. Pokud jste fanouškem této herní série, neváhejte a jděte do toho, protože si užijete zábavu jako za starých časů. Je jestli se vrhnete na PC verzi, hrajte jedině s ovladačem, radím vám dobře, vaše prsty vám za to poděkují.
Hodnocení
Název hry: Prince of Persia: The Lost Crown
Vývojář: Ubisoft Montpellier
Vydavatel: Ubisoft
Žánr: akční adventura, platformer
Multiplayer: Ne
Platformy: Nintendo Switch, PS4, PS5, Windows, Xbox One, Xbox Series X/S
Autor: Speedy
Celkový dojem
Nejnovější Prince of Persia je restart celé série. Ve svém designu se vrací ke svým kořenům jako side-scroller akorát ve 3D. Čekají na vás rychlé a akční souboje, hrátky s časem a průzkum tajemné hory, kde je vše možné.
-
4Klady
akční souboje
prostředí a hudba
prostorové hlavolamy
Zápory
ovládání na PC – nutné použít Xbox ovladač
backtracking