Prsteny Moci jsou v pohodě seriál!

O můj bože, jen ne další, generický článek o novém seriálu ze světa Pána Prstenů. Ano, záměrně jsem napsal ze světa Pána Prstenů. Jelikož Prsteny Moci nejsou LotR. Nikdy ani nezamýšlely být pokračováním původních filmů. Seriál si žije vlastním životem. Inspiruje se v dodatcích Silmarionu, vkládá do děje vlastní tvůrčí psaní. A jednoduše…na mě to funguje!

@PrimeVideo

Prsteny Moci jsou fajn a nebojím se to přiznat

Nelze předstírat, že jsem nečetl tuny příspěvků, kde se na nový seriál z dílny Amazonu jen plive. Tamto je špatně, toto se nedrží předlohy, hlavní hrdinka je posedlá pomstou a je to vlastně levná Johanka z Arku. Ano…ano. Všichni jsme tyto názory četli. Jenomže, já bych raději hodnotil dílo jako samostatné fantasy. Pokud totiž přijmete fakt, že se jedná o adaptaci Tolkienova díla, navíc pouze dodatků k Silmarionu, věřím, že se vám otevře úplně nový pohled na celé dílo.

@PrimeVideo

Přiznejme si. Pokud bychom dostali kopii knih, které napsal jeden z nejlepších autorů v žánru fantasy, bavilo by nás to? Skutečně byste se chtěli dívat na zpracování něčeho, co jsme už všichni přečetli tam i zpět? Dokázal by vás takový seriál zaujmout? Osobně mě celková úprava, nebo odtrhnutí se od knižního lore, zase tolik nevadí. Už od první epizody se nemůžu od obrazovky odtrhnout a vždy trnu celý týden, než v pátek vyjde další epizoda. Rozhodně netvrdím, že seriál je perfektní. Rozhodně má své chyby. U takto obrovského díla se to asi dá i očekávat, no rozhodně se to nedá omluvit, vezmeme-li v potaz, kolik peněz do toho Amazon nalil. Ale přesto, pozitiva mi jednoduše převažují ty negativní zážitky.

Balrog? Máme. Morgoth? Máme. Trpaslíci? Absolutně dokonalí!

Co to ten člověk ale plácá? On si vyjmenoval světlejší stránky seriálu. Ano já si velice dobře uvědomuji, že hlavní hrdinka celého seriálu, vás dokáže vytáčet a probouzet ze spaní. Ano, charakter Galadriel se jim úplně nepovedl. Pomstou hnaná, mladá bojovnice, která má za cíl jediné, ale v tom okamžiku konečné pomsty, si najednou uvědomí, že je ve světě větší dobro. Nicméně, nechme linku Galadriel dokončit a pojďme trošku jinam. Mě osobně neuvěřitelně zaujala linka Elronda a Durina. Tohle přátelství, zobrazené tak detailně, v kombinací s epičností trpaslíků a zobrazení Khazad-dum. To je co záběr, to nová tapeta na počítač.

 

@PrimeVideo

Elendil Věrný a Isildur, královna regentka a celý Númenor. Adar a první skřeti, neboli Urukové. Zobrazení jižních krajů jako předchůdce Mordoru. Tohle všechno najednou dotváří celkový obraz pro lidi, kteří zahlédli původního Pána Prstenů jen v televizi. Seriál rozhodně necílí na nadšence knih a filmů. Rozhodně tady není od toho, aby nám rozšířil detaily, které známe od pana Tolkiena. Prsteny Moci cílí na úplně jinou cílovku.

Vizuál jako hlavní lákadlo seriálu

To hlavní, kde si Amazon usmyslel, že bude největší síla seriálu, je jeho vizuál. Ty prachy jsou v tom prostě vidět. Dle mého, je to nejlépe vypadající fantasy za poslední roky. Speciální efekty, vyprávění starých příběhů, nebo epické momenty, při kterých zůstává pusa do kořán. Seriál tímto cílí na mainstreamového diváka, který si chce během večera pustit nenáročné fantasy, a příliš u toho nemusí uvažovat, kdo je vlastně kdo. Tempo seriálu tomu jen nahrává, občas to drhne, pak se ale zase strhne něco, co vás probudí z křesla. Navíc, když se na seriál podívá někdo úplně nový, a probudí v něm zájem, objeví původní trilogii filmů, pak zjistí, že jsou filmy podle knížek (ehm..skoro), že existuje trilogie Hobita. Tohle všechno na sebe hezky navazuje a lidi to do světa Tolkiena jednoduše přitáhne. 

@PrimeVideo

A proč že jsem to tady vlastně rozepsal a obral jsem vás o drahocený čas, který už vám nijak nevrátím? Jednoduše mi přišel celý ten hate, co se na internetu okolo seriálu strhává, až příliš. Prsteny Moci umějí být kvalitním seriálem, pokud mu dáte šanci, a budete se na něj dívat bez jakýchkoliv předsudků. Rozhodně nepopírám, že si budete okamžiky rvát vlasy (hlavně pokud původní filmy považujete za božství), na druhou stranu si ale umím představit že si řeknete: „Ty jo…tohle bylo vážně cool!“. Jednoduše. Pokud jste seriál přehlíželi, především kvůli tomu, co jste přečetli na internetu, dejte tomu šanci. A pokud jste na seriál zanevřeli, to je úplně v pořádku. Koneckonců názor, si musí udělat každý sám.

X