Recenze Cartel Tycoon

Zavřete oči a zavzpomínejte na doby, kdy jsme ujížděli všichni na hrách jako Zoo Tycoon nebo Rollercoaster Tycoon. Vzpomínáte si? Tak teď to zase hoďte za hlavu a připravte se na vyšší ligu. Představujeme vám Cartel Tycoon od vývojáře Moon Moose. Drogové impérium čeká na svůj rozkvět.

@steam

Zvládnete se stát narkobaronem?

Cartel Tycoon je strategická hra, kde bude vaším úkolem vytvořit drogové impérium a stát se největším producentem narkotik v zemi. Což ke zvýšené konkurenci není vůbec snadné. Navíc, když začínáte od nuly.

V roli Cesara Garcettiho budete budovat plantáže různých drog od marihuany až po kokain. Samozřejmě lze pěstovat i avokáda, ale koho by to v této situaci zajímalo. Čím více plantáží, tím větší zisky. Ale čím větší zisky, tím větší počet nepřátel. Je už jen pak na vás, jak se s problémy vypořádáte. Zbavíte se konkurence agresivním vyjednáváním nebo naleznete mírumilovnější způsob? Ani neodpovídejte, odpověď je zcela jasná.

@steam

Co na nás čeká v Cartel Tycoon

V Cartel Tycoon na nás čekají celkem tři různé styly hraní. První je klasická kampaň, která má tři úrovne. První úroveň funguje i jako tutoriál a ten rozhodně nemá cenu přeskakovat. Tutoriál zde plní opravdu důležitou funkci. Hrát Cartel Tycoon bez tutorialu nemá smysl. Je to obtížné i po něm. Každá kampň se dá dohrát za nějakých 15 hodin. Takže si určitě vymezte spoustu času.

Druhý režim je Sandbox. V nem mžete strávit doslova stovky hodin. Vyberete si počátečního bosse, lokalitu umístění na ostrově a snažíte se ze hry vyždímat co nejvíc.

A na závěr se podíváme na styl Survival. Asi nemusím připomínat, že v tomto režimu po vás půjdou úplně všichni a úkolem je přežít co nejdéle.

Jak ve hře přežít co nejdéle

Každý výrobní proces drog je jiný. Čím dražší droga, tím dá více práce vybudovat infrastrukturu. Základem jsou opiové farmy. Poté následuje logistika. Přeprava surového materiálu, sklady a nakonec zpracování a distribuce.

Je jasné, že takové impérium nelze řídit sám. Na vrcholu žebříčku jste pochopitelně vy, ale mžete si vybrat několik spolupracovníků, kteří vám pomohou. Někteří jsou specialisté na pěstování, další na přepravu a někteří slouží jako obyčejné gorily. Počet míst je omezen, takže vybírejte moudře, koho povýšíte. Ale pozor. Každý z vybraných poručíků má i své vlastní ambice. Může se stát, že vám i některý z nich nasadí betonové botičky.

@steam

Ve hře nechybí ani strom dovedností, abyste mohli stavět lepší továrny, přepravovat větší objem drog nebo i kvalitněji uplácet. Strom dovedností je opravdu rozsáhlý a opět je třeba vybírat moudře, co si zrovna chcete vylepšit. To také ovlivní i směr, jakým se vaše vedení bude ubírat.

@steam

Jak je na tom hra samotná?

Moc rád bych hru pochválil za její zpracování a nápad. Systém je propracovaný opravdu do detailů včetně dvojího balíčku financí. Je třeba rozlišovat jaké peníze se použijí, jestli finance z čistého obchodu nebo peníze z nelegální aktivity. Když se použijí ty špinavé peníze ve větších dávkách, tak se stanete terčem pro strážce zákona. Logika je tedy něco, co je při hře opravdu potřeba, proto je důležité si promyslet každý krok.

Ale všechno má své klady i zápory. Propracovanost, je na takové úrovni, že je u hry třeba strávit nepřeberné množství času, než tomu opravdu přijdeme na kloub. počítejte s tím, že ze začátku kolikrát skončíte vlastně dřív, než začnete. Pochopit celý systém si vyžaduje hodně trpělivosti a pevných nervů. Navíc úkoly, které dostáváme se dost často opakují. Postavte tohle, postavte tamto a vyprodukujte tolik a tolik opia. To samé stále dokola. Z tohoto důvodu jsem si oblíbil převážně režim Sandbox. Člověk si tam prostě může dělat co se mu zlíbí. Kampaň po chvilce začne hráče spíše utlačovat.

@steam

Opakující se úkoly nejsou to jediné co vám dokáže hru zevšednět. Souboje s ostatními gangy by si možná zasloužili vyšší zájem. Uvítal bych i jednoduchou animaci. To samé platí pro rozhovory se starostou a městskými orgány. Ale to už jsem asi moč nárocný. Ve výsledku si Cartel Tycoon zaslouží určitě naši pozornost a měl by si ho vyzkoušet každý fanoušek budovatelských strategií.

Nedávno bylo do hry přidáno i nové DLC s názvem San Rafaela. Do hry byly přidány další postavy, bossové a dokonce i nová mapa a kampaň. Kromě postav bylo vylepšeno i několik vizualizací ve hře jako přístav nebo letiště a opraveno několik chyb. Na kompletní seznam se můžete podívat zde.

Hodnocení redakce

Název hry: Cartel Tycoon

Vývojář: Moon Moose
Vydavatel: tinyBuild
Žánr: strategie, simulator
Multiplayer: ne
Platformy: Microsoft Windows, Xbox Series X|S, Xbox One, PlayStation 4, PlayStation 5

Autor: Zitik

[ Koupit ]

Celkový dojem

Cartel Tycoon je skvělou zábavou, když si chcete užít strategii, ale už vás nebaví jen pouze stavět budovy a dobývat území. Je třeba se starat o mnoho věcí najednou a objevit v sobě manažerskou krev. Pokud to zvládnete, čeká vás nový svět plný emocí, zločinu a křivd, ale také enormních zisků a nového pohledu na podobný styl hraní. Cartel Tycoon by rozhodně neměl chybět ve vaší herní knihovně.

-
4

Klady

Vysoká propracovanost herního režimu

Grafika

Nápad prostředí drogových kartelů

Zápory

Náročnost hraní

Opakující se nezáživné úkoly

Menší důraz na válku gangů

X