Recenze F1 22 – Aneb když se hra změní od základu

Aktuální sezóna kolotoče Formule 1 skončila a Max Verstappen obhájil svůj mistrovský titul. A co lepšího dělat přes zimu, než si své oblíbené okamžiky ze skutečné sezony, oživit v oficiální, licencované hře F1 22? Letošní ročník poprvé vyšel pod hlavičkou Electronic Arts, kterým děkujeme za udělení klíče pro tuto recenzi. Hru recenzujeme ve stavu po všech updatech a hráli jsme ji na PlayStation 5. Jak to tedy vypadá, když musíte předělat základy samotného závodění?

F1 22 přináší změnu pravidel

Tak jako ve skutečnosti, i ve hře se museli vývojáři z Codemasters vypořádat s novými technickými regulemi pro rok 2022. Auta prošla obrovskou změnou, vrací se nám zpět ground effect, přední i zadní křídlo hraje mnohem menší roli, zvětšily se nám pneumatiky. Všechny tyto změny museli vývojáři implementovat do samotné hry. A tady začíná to ALE. Hra už není copy+paste kopie předchozích dílů. Skutečně se dostáváme na úroveň úplně nové hratelnosti i zážitku z jízdy. Ale popořadě..

Prvního vyjetí na trať se vážně nemusíte bát. Než se vůbec dostanete na závodní okruh, čeká vás celá řada nastavení. Grafika, zvuk, obtížnost a především, úroveň pomocných asistentů. F1 22 k hráči přistupuje skvěle. Dá vám na výběr, si ze hry udělat absolutní arkádu, kdy za vás může samotná hra i brzdit nebo, a to osobně doporučuji, vám nabídne si zažít jízdu v monopostu F1 téměř tak, jako Lewis Hamilton. 

Sedím ve formuli nebo v tramvaji?

Pokud jste fanoušci série her od Codemasters, může se stát, že během prvních jízd, budete úplně ztracení. Nová pravidla přinesly kompletní změnu jízdního stylu. A to vás taky čeká v samotné hře. Auto už není tolik pružné při průjezdu zatáčkami. Aplikování brzdných bodů se úplně změnilo, váha aut se zvedla. Na všechno tohle je potřeba myslet. A tak budete zažívat, že se vlastně první hodinu, učíte znovu řídit vůz F1. Ale v momentě, kdy tomu přijdete na kloub…panečku, to je mi ale zážitek! Codemasters tady odvedli perfektní práci. Společně s force feedbackem se budete od samotného ježdění jen těžko odtrhávat. Souboje kolo na kolo vás totiž nenechají oddechnout.

Graficky je F1 22 zase o něco vpřed

Pojďme ale od technických řečí pryč. Už z fotek v téhle recenzi si můžete všimnout, že hra doznala parádních grafických úprav. Oproti minulým ročníkům je zpracování tratí zase detailnější, vozy jsou mnohem blíž realitě, než jsme očekávali. Během zastávky v boxech skutečně poznáte, že dostáváte nové, čerstvé, blýskavé gumy, a po pár kolech je vidět jejich opotřebení. Co se grafickému zpracování dá vytknout, je model poškození. Tedy alespoň ten grafický. Když se vám povede nedobrzdit, nebo vám auto jen uklouzne a na MFD panelu, se vám zobrazí poškození, v samotné hře to vlastně není vidět. Ano poškození předního křídla rozeznáte, ale poškození podlahy nebo bočnic vidět bohužel není. A to ani u soupeřů. Škoda

Obsahu je tu na rozdávání

Když už jsme se vyblbnuli na trati, pojďme najít, co nám hra ještě nabízí. Přirozeně dá se jezdit mulťák. Klasické open lobby závody proti online soupeřům, a carnage v první zatáčce. Nechybí ani rankedy nebo custom lobbies. Ve hře je opět k dispozici víkendový event, dle skutečných závodů. Pokud jste ale čistě offline jezdec. Najdete si to své. Kariéra jezdce je samozřejmostí. Vytvořit si pilota, umístit ho například do Haasu, a postupem času vyhrát mistrovský titul. Recept na úspěch a zábavu. Slávu opět zažívá velmi oblíbený My Team mód, kde managujete nejen jezdce, ale celou stáj F1. Opět vás čeká výběr dodavatelé motorů, podepisování jezdců, upgradování všechn oddělení v továrně, a nakonec, pokud budete mít hromadu štěstí, sladké vítězství v poháru jezdců i v konstruktérech. My Team je tak komplexní mód, že vás vydrží až do vydání dalšího ročníku. 

Z pohledu dostupností tratí, je tady přirozeně oficiální soupiska všech závodů dle oficiálního kalendáře F1. Nechybí dokonce ani Čína, kde se od roku 2022 nezávodilo. Ve hře jsou přítomné také sprinty, které se staly součástí závodních víkendů, a je to další obohacení kariéry jezdce i My Team. Obsahu, je tu opravdu nekonečno!

Dělá F1 22 něco špatně?

Já vím, že to vypadá, jakože se rozplývám nad perfektní hrou. To v žádném případě. F1 22 umí pozlobit. Například takové AI. Z počátku musím kvitovat, že se umělá inteligence naučila útočit. Už to nejsou vláčky od startu do cíle. Opravdu se na trati dostanete do situací, kde musíte ubrat, abyste neskončili ve zdi. A to je právě problém. Když se AI rozhodne, že vás předjede, tak to prostě udělá. I za cenu toho, že výjezd ze zatáčky bude tragický, rozbije vám přední křídlo, a ještě se roztočí. Tvoří to drama a akci? ANO. Začne to být po chvíli otravné? To už je na vašem zvážení.

A teď to vlastně asi nejhorší…nebo nejzbytečnější co F1 22 obsahuje. To je celý systém F1 Life. Vytvoříte si avatara, nakoupíte mu spoustu kosmetických zbytečností, koupíte si do jeho imaginárního bytu pohovky, světla, koberce a…to je všechno? V F1 Life jsem strávil dohromady asi 20 minut. A to jen, protože jsem hledal jak se z toho leze pryč. S tímhle přídavkem jde ruku v ruce F1 Pirelli Hot Laps. Během závodních víkendů, se vám totiž do rukou dostanou také supersporty, se kterými se budete prohánět po tratích. Vyzkoušíte si jízdu v Safety Car, v McLaren Senna nebo Aston Martin. Standardní časovky, drifty, nebo time attacky. Tenhle přídavný mód je asi to nejvíc nesmyslné, co se ve hře kdy objevilo. Proč je to tam? Do kariéry vám to vlastně nic nepřidá, supersporty se nedají ovládat, protože jejich jízdní režim je příšerný…naštěstí se to dá skipnout a můžete opět řídit monoposty F1.

Takže, už máte svou superlicenci?

F1 22 je opravdu přelomový ročník. Nejenže se ve sportu změnily pravidla. Ale hra skutečně dodržuje to, co realita nastavila. Obsahově nadupaný díl, závody, které nedokáže nikdo predikovat a zábavy na rozdávání. Ano F1 22 se nám skutečně líbí.

Hodnocení redakce

Název hry: Název hry (rok vydání)

Vývojář: Codemasters

Vydavatel: Electronic Arts
Žánr: Závodní
Multiplayer: Ano
Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S | X

https://www.ea.com/games/f1/f1-22/buy

Celkový dojem

F1 22 přináší řadu změn a dělá to dobře. Obsahově velice bohatý díl, se skvělou grafikou a výbornou hratelností. Hra vás nepustí a na okruhy se budete chtít vracet.

-
4.5

Klady

  • Hratelnost a obsah
  • Grafika
  • Smysl pro detail

Zápory

  • F1 Life
  • Pirelli Hot Laps
  • Občas přehnaně agresivní AI
X