Recenze Football Manager 2024

Ani jsme nemrkli a přišel k nám nejnovější díl dlouholeté série. Football Manager 2024 od vývojářské společností Sports Interactive se ale možná nebude těšit takové oblibě, v jakou jsme doufali. 

Práce jako každá jiná

@Techraj

Určitě nechci popudit příznivce jiných tuzemských klubů. Osobně je mi jedno kdo hraje, hlavně ať se na to dá dívat. Ale někoho jsem si vybrat musel.

Football Manager 2024 nám přináší několik nových vymožeností, ale ve výsledku se jedná stále o tu samou hru. O tom si ale popovídáme později.

Kariéru jsem odstartoval s tuzemským týmem Sparta Praha. Ihned na začátku vás čeká opravdu nepříjemné množství klikání a ještě větší hromada čtení. To se vlastně nezměnilo a hra neprošla žádnou výraznou změnou od předchozích dílů. Než se dostanete k pořádnému zápasu, tak si hoďte nohy na stůl a klikejte a klikejte. Navíc, tutoriál je opravdu nepřehledný a z toho čtení vás za chvíli bude bolet hlava. Je vidět, že tvůrci chtějí hru co nejvíce přiblížit skutečné práci fotbalového manažera, ale všeho moc škodí. 

Na tiskové konferenci dostáváte několik možností jak se vyjádřit ke svým vizím a budoucnosti týmu. Je jasné, že každý chce vyhrávat a přesně to chtějí novináři slyšet, ale proč tam dávat na výběr tři kladné odpovědi, které vlastně všechny říkají to samé?

Nepříjdeš na trénink? Sedíš na lávce

@Techraj

Na čem se určitě hráči vyřádí, tak jsou pokuty za postihy. Zmeškaný trénink nebo třeba i redka v zápase. Za všechno můžete hráče penalizovat a nemá cenu to podceňovat. Každý hráč chce hrát a když bude vědět, že ho za rebelii čeká postih, tak si ji rozmyslí, ale ani to se nesmí přehánět, jinak vám v týmu brzy nikdo nezbyde. 

Taktika a soupiska má něco do sebe

@Techraj

Co opravdu musím pochválit, tak je propracovanost taktiky u jednotlivých úkonů. Například nastavení, jak se hráči mají chovat při přímém kopu. Se zapojením chladné logiky a sledováním soupeřovy taktiky se z toho dají určitě vytřískat pěkné góly. Má centr směřovat na zadní tyč a vrátit míč do malého vápna nebo rovnou střílet? Všechno jde a u toho jsme se opravdu bavil. člověk si může vymyslet opravdu spoustu možností a sledovat, co to udělá na hřišti. Za tohle dávám rozhodně jednu hvězdu k dobru.

Zápas se určitě vyplatí sledovat, ale s velkým sebezapřením

@Techraj

Sledovat zápas a koukat na své má určitě své kouzlo, zvlášť když si uvědomíte, že plní vaše pokyny. Pak se můžete poplácat po zádech nebo bušit hlavou do stolu a říkat si: Bože co to tam vyváděj. Tím ale ta přehlídka končí. Grafika je stále stejná jako už posledních X let. Vývojáři slibují, že v dalším ročníku nám bude představen grafický engine Unity. Na to si ale musíme ještě další rok počkat. 

Výsledek vám může nakonec zachránit náladu

@Techraj

Po dlouhém klikání, nastavování a zírání na zastaralý grafický engin vám náladu zvedne už jenom výsledek. Nebo vás uvrhne do depresí. 

Na konci každého zápasu si řeknete, že to stálo určitě za to a tři body jsou doma. Nebo taky můžete kliknout na tlačítko Uninstall. Záleží, jestli se tou byrokarcií chcete prodírat znovu. 

Za recenzi bych chtěl poděkovat společnosti Cenega. Přeji hodně úspěchů a těším se na další spolupráci do budoucna. 

Hodnocení redakce

Název hry: Football Manager 2024

Vývojář: Sports Interactive
Vydavatel: SEGA
Žánr: sportovní simulátor
Multiplayer: ne
Platformy: Microsoft Windows, Xbox Series X|S , Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch

Autor: Zitik

[ More ]

Celkový dojem

Football Manager 2024 vás ze začátku určitě nadchne. Zvláště, pokud nemáte zatím s tou sérií zkušenosti. Bohužel prvotní nadšení nevydrží dlouho, a tak se hra stane už spíše jakousi rutinou. Skalní fanoušky určitě potěší vylepšené možnosti strategie a pokynů pro přímé kopy. Bohužel to je asi tak to jediné, co tento díl přinesl nového. Nezbývá než čekat na další rok, kdy se dočkáme nového grafického enginu a třeba se vývojářům podaří hru více zpopularizovat i mimo fanoušky série.

-
2

Klady

Propracovanost taktiky

Přehledné statistiky u hráčů před i po zápase

Možnost využít Save z Football Manager 2023

 

Zápory

Slabá grafika

Hra nepřinesla prakticky nic nového

Zdlouhavé a nezáživné rozhovory s hráči a novináři

Příliš mnoho klikání a nastavování než samotné ladění zápasu

X