Recenze SAND LAND

Titul SAND LAND od studia ILCA Inc. rozhodně není nováčkem, i když na herním poli jsme s ním ještě neměli tu čest. Zvláště mezi fanoušky anime může tento název znít jako něco, o čem už někdy slyšeli. Jednak v březnu letošního roku vyšlo nové anime, které je možné shlédnout na Disney+, ale hlavně se jedná se o mladšího brášku stejnojmenné mangy z roku 2000, jejímž autorem není nikdo menší, než otec Dragon Ballu Akira Toriyama. Tento mangaka se naneštěstí vydání herní adaptace nedožil, začátkem letošního roku zemřel. Do poslední chvíle ale na vývoji hry úzce spolupracoval s vývojáři, a tak je v ní jeho rukopis silně znát. No a jaké mám po odehrání SAND LANDu pocity a dojmy? To zjistíte vzápětí.

Předem bych však chtěla poděkovat společnosti Cenega za poskytnutí klíče na recenzi, děkujeme!

Pekelný Mad Max

Samotný příběh není nijak zvlášť komplikovaný a začíná tak rychle, že se ani nestihnete vzpamatovat po začátečních titulkách. Zemi sužuje žízeň a už je to několik let, co i poslední zdroj vody úplně vyschl. Lidé přežívají jen z dávek od krále, ale zákeřní démoni je o tuto trošku tekutin připravují. Nebo ne? Pravdu zjistíte vzápětí, protože za samotného Prince temnot budete hrát. Právě za Beelzebubem přijede Rao, který žádá o pomoc s hledáním legendárního pramene, který by zasytil žízeň celého zbytku civilizace. No co si budeme, Belz by jako milovník konzolových her radši seděl na zadku a hrál, ale i on a jeho kumpáni mají žízeň, a tak nám začíná dobrodružství, které, jak je už zvykem, nebude tak jednoduché, jak se zdá.

Jestli znáte styl autora, nebo jste si jako malí (nebo velký) ujížděli na Dragon Ballu, víte přesně, co od hry očekávat. Humor a akce tu rozhodně nechybí, stejně jako vtipné interakce a nejvíc vtipní bossové. Možná ale že i na úkor humoru mi při hraní sem tam chyběla větší hloubka rozhovorů mezi postavami. Je jasný, že se malej kluk, i když je to pekelník, nebude extra starat o osudy ostatních lidí. Pro nás hráče bych si ale scén, při kterých více poznáme hlavní postavy příběhu,  představovala víc.

Je libo tank?

Kromě příběhu je hlavním tahounem hry hratelnost. Ve hře najdete spoustu zábavných činností, kterými si přilepšit při průchodu, jako třeba strom dovedností (nejen Beelzebubova, ale i jeho společníků), ale co vám bude pomáhat nejvíc, jsou vozidla a stroje, přičemž využijete určitě všechny.  Každý má totiž svoje pro a proti. Začnete se silným ale těžkopádným tankem. Časem dostanete k dispozici i Jump bot, který vám pomůže dostat se do vysokých míst, nebo „cybermotorku“, která je zase rychlá jako střela, ale zase se špatně ovládá. Stroje vám pomůžou jednak při pohybu, ale i v soubojích přičemž je fajn, že je hra opravdu nastavená tak, aby vás donutila použít všechny prostředky a nezaseknout se jen u tanku.

Za co musím dát SAND LANDu velké plus, je systém výroby a vylepšování vozidel. Podle sebe si můžete upravit, jaké bude mít váš tank pásy, barvu, zbraně (každé vozidlo má k dispozici těžkou a lehkou, ale rychlejší palebnou sílu), ale i oči. Jako holka bych si nemyslela, že mě bude zařizování tanku bavit. Můj Pučmeloud ale dostal tolik péče, o které by se autu mohlo jenom zdát. 

@techraj.cz

Grafická stránka hry mně osobně přijde jedním slovem skvostná. Beelzebub jako by Gokuovi z oka vypadl. Hru, která by měla tak inovativní a krásně animovanou grafiku, jsem asi ještě neviděla. Však se stačí podívat na trailer výše. Hudba ale na druhou stranu oproti grafice zaostává. Jak mě hned zaujala grafika, tak hudebního podkresu jsem si za celou hru výrazně nevšimla. Pro ještě autentičtější zážitek ze hraní vám ale opravdu doporučuji zapnout si japonský dabing. Angličtinu jsem vyměnila jen na pár minut, ale Japonci jsou holt Japonci.

Nakonec jsem si nechala vedlejšáky a další činnosti. Až se budete hnát do další neprobádané části mapy, často vás zastaví menší úkoly jako „rescue mise“ nebo menší bossové, za které u Lovce dostanete na oplátku odměnu v podobě peněz a surovin. Tyhle činnosti jsou sice fajn, ale když jsem se soustředila jen na ně, abych si zkompletovala danou část mapy, začalo mě to brzo nudit. Ani vedlejší úkoly nejsou nijak zvlášť rozmanité. Sice neurazí, ani nenadchnou. Co mě ale naopak nadchlo hodně, je záchrana městečka Spino, které je téměř bez obyvatel a na pokraji zániku. Protože se zde ale nachází nejlepší garáž k vylepšování vašich vozidel, Belz souhlasí, že se město pokusí zachránit. No a ve vyprahlé zemi je spoustu lidí, kteří nemají kam jít a potřebují místo, kde by se mohli usídlit a realizovat. Při plnění side questů na hodně takových lidí narazíte, no a rovnou se můžete zmínit, že existuje městečko, kde se o ně rádi postarají. 

@techraj.cz

Shrnutí

SAND LAND je po dlouhé době hra, která mě nejen bavila, ale i dost pobavila. Hrát za malého ďáblíka se zlatým srdíčkem byl super zážitek a rozhodně musím vyzdvihnout hlavní příběh, systém vylepšování vozidel a některé činnosti jako znovuosídlení městečka Spino. Díky tomu všemu mi hra utekla, že jsem se až divila, kolik hodin jsem v ní už strávila. Aby vše nebylo jen růžové, zážitek mi občas trošku kazilo, že vývojáři, i když se soustředili na hlavní příběhovou linku, tak se už tolik nestarali o příběhové pozadí hlavních postav, které kvůli tomu vypadají jako loutky, které se mají dostat z bodu A do bodu B bez větší motivace. Taky mi trochu drásalo nervy, že mimo příběhové interakce mezi postavami, hlavně při projíždění krajinou uslyšíte asi tak pět hlášek, které se neustále opakují. Ano, skutečně po dvaceti hodinách hraní vím, že nemusím chodit jen po vytyčených cestách. Taky musím zmínit, že jsem byla nucena hru vyzkoušet ještě na PlayStationu 4, kde už bylo znát, že dědečkovi na tuhle hru nestačí dech. Projevilo se to na fakt hlučném hučení konzole (což se dá vyřešit sluchátky) a na pomalém, ale opravdu pomalém vykreslování krajiny a detailů. Některé detaily se ukázaly až po téměř deseti sekundách, kdy už jsem šla zase o dům dál. 

Myslím si ale, že pokud vás tento titul láká, nejde o nic víc než detaily a rozhodně byste mu měli dát šanci. 

Hodnocení redakce

Název hry: SAND LAND

Vývojář: ILCA, Inc.
Bandai Namco Entertainment Inc.
Žánr: Akční RPG
Multiplayer: Ne
Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X a Series S, PC

Autor: Grainne

Celkový dojem

Ačkoliv se bohužel Akira Toriyama vydání herní adaptace SAND LAND nedožil, určitě by byl pyšný na své kolegy a na to, jak dokázali titul dokončit a dovést téměř k dokonalosti. Je znát, že je hra výrazně zaměřená na hlavní příběhovou linku a vedlejší úkoly jsou méně propracované. I tak se, zejména pro fanoušky anime, jedná o velmi povedený titul, jehož hratelnost a příběh vás chytnou a nepustí.

-
4

Klady

+ hlavní příběh

+ grafické zpracování ve stylu „Dragon Ball“

+ systém výroby a vylepšování vozidel

Zápory

– nevýrazná hudba

– ploché interakce s vedlejšími postavami

– optimalizace pro PS4

X