Recenze Supplice – retro jde opět do módy

Zitik

Máme tu něco pro milovníky retro FPS stříleček typu Doom, Duke Nukem, Wolfenstein 3D a dalších titulů. Představuji vám Supplice. Je poněkud zvláštní, že v dnešní době vycházejí ještě hry ve stylu 90. let, ale kdo si rád nezavzpomíná? 

O co tu vlastně jde?

Země se stala neobyvatelnou a nyní je potřeba najít novou planetu pro kolonizační účely. V roli drsného vesmírného mariňáka máte za úkol vyčistit planetu od všech možný monster a připravit ji pro vybudování nového světa lidské rasy. K ruce vám bude pouze rozsáhlý arzenál zbraní. Dokážete se probojovat až do cíle a splnit tak svoji misi, když není v sázce nic menšího než osud celého lidstva?

Supplice
@Techraj

Chci napřed poděkovat vývojářskému týmu ze společnosti Mekworx a společnosti StriderPR za jejich práci a za jejich důvěru pro napsání recenze. Přeji hodně úspěchů do budoucna.

Supplice vás dostane zpátky do minulosti

Musím se přiznat, že zpočátku jsem byl dosti skeptický, když jsem byl požádán o napsání recenze na hru Supplice. Přeci jen už máme nové století a vlastně i tisíciletí a jsme trochu na jiné úrovni herních požadavků než tomu bylo v devadesátých letech. Ale na druhou stranu proč ne. Každý by si měl čas od času užít trochu té nostalgie. 

Ihned po nainstalování vás dostane dobová grafika, fádní zvukový podklad a ještě trapnější vzhled nepřátel. Ale víte co to dokáže dohromady? Dostat vás do dětských let, kdy každý slintal nad tituly jako Doom nebo Quake. Ono to opravdu funguje. 

Supplice
@Techraj

Alfou a omegou celé hry je samozřejmě boj. A k tomu je zapotřebí i mít plnou zásobu zbraní a munice. Čeká nás tu naprostá klasika jako jsou brokovnice, samopal, granátomet nebo i laserové dělo. Každá zbraň má dvě funkce, takže se dají útoky krásně kombinovat na blízko, na dálku nebo i proti celé hordě a věřte, že to bude opravdu potřeba. Ale asi největší zábavu si užijete se základní zbraní. Kdo očekává motorovku, sekeru nebo podobnou blbinu, tak ho musím zklamat. Tady dostaneme do ruky rovnou něco jako důlní vrták kombinovaný s kompresorem. Prostě buď do monstra uděláte díru nebo ho odhodíte o pár metrů dál. Věřte nebo ne, je s tím docela psina. 

Supplice
@Techraj

Co vám řekne příběh? Nic

Příběhová stránka hry je něco co tady vlastně vůbec nic neznamená. Úkolem hry je zmasakrovat všechno co se hýbe, protože vás to chce kousnout do zadku. Takže tomu nesmíte dát šanci. Celou dobu sbíráte zbraně a ohlížíte se přes rameno nebo koukáte za roh na kom by se mohla nová zbran zrovna vyzkoušet. Je zapotřebí také hledat klíče pro otevření dveří do další části mapy, kde bude dost příšer na odstřel. A to je celé. Pokud vám to nestačí, tak to není hra pro vás. 

Může se to zdát jako mínus celé hry, ale to se pletete. Koho zajímaly příběhy devadesátkových FPS her? Nikoho. Zajímalo nás jen dojet misi rozstřílet všechno na atomy. A to se děje i zde a je to zatraceně dobrá práce. 

Supplice
@Techraj

Má supplice vlastně něco špatně?

Je zde vlastně něco špatně? Dlouho jsem nad touto otázkou přemýšlel a odpověď jsem našel. Celou dobu mi to nedocházelo, protože počet monster na odstřel se zdál být nekonečný. Pak to ale přišlo. Velkou slabinou celé hry je mapa. Když si otevřeme mapu, tak je neskutečně chaoticky znázorněná a vlastně vám neřekne vůbec nic. I bod, který znázorňuje vás prakticky splyne s okolím, takže se hrozně těžko hledáte a potom se ještě hůře orientujete. 

Supplice
@Techraj

Je hezké, že vám mapa řekne, kolik nepřátel ještě zbývá sejmout, ale to je tak všechno. Znázorňuje sice uzamčené dveře, ale výškové rozdíly už vůbec. A když uvážím, že ve hře chybí funkce skoku, který by někdy vyřešil spoustu lapálií, tak to musíte celé obíhat. Jakmile v dané oblasti vystřílíte všechno co jde, tak se budete motat v kruhu, než na cestu dál narazíte náhodou, protože mapa je doslova k ničemu. Kdyby tam nebyla vůbec, bylo by to možná i lepší. 

Má to cenu vůbec hrát?

To je otázka na které záleží nejvíc. Stojí to za náš čas a peníze? Pokud kladně odpovíte na otázku, zda máte rádi staré FPS hry, pak je odpověď ano. Rozhodně to cenu má. Neužijete si desítky hodin hraní a řešení hlavolamů nebo sbírání artefaktů, ale užijete si jen starou dobrou zábavu. A o to přeci v počítačových hrách jde především. Nebo se pletu?

Hodnocení Redakce
Supplice

Název hry: Supplice

Vývojář: Mekworx
Vydavatel: Hyperstrange
Žánr: Action, FPS, Indie
Multiplayer: Ne
Platformy: Microsoft Windows

Autor: Zitik

[ More ]

Celkový dojem

Supplice je skvělou alternativou FPS her z devadesátých let. Pokud chcete zažít něco nového ve starém kabátě, tak mě momentálně nenapadá lepší alternativa. Skvělá oddechovka, která chytně za srdce každého hráče, který si rád zavzpomíná na svoje začátky.

-
4

Klady

Dobová grafika a hudba

Široký arzenál zbraní

Zábava bez omezení

Zápory

Chaotická mapa

Absence skoku

X