Scorn: Navrch huj, vespod fuj

Než mne po dočtení mé recenze všichni fandové Scornu a Vetřelce začnou zadupávat do země, tak chci s posledním dechem podotknout, že nejsem nějak extra velký fanda Vetřelce a jméno H.R Giger jsem slyšel poprvé. Chci vám nabídnout pohled člověka, kterého minul veškerý hype, a který bude nabízet (snad) rozumné argumenty. Dámy a pánové, držte si klobouky (nebo spíš ústa v tomto případě), neboť náš výlet na neznámou planetu právě začíná…

@steam

Co mi to vytejká z roury?

Po mnoha odkladech se Scorn konečně podíval  na naše obrazovky a vývojáři z Ebb Software nám slibují jedinečnou a atmosférickou hru s hororovým nádechem. Schválně píšu nádechem, protože pravidelný hráč těchto her by mohl být zklamaný. Ale někdo, kdo se bojí i vlastního stínu, asi pár nocí neusne. 

Příběh hry začíná…no vlastně nezačíná, protože Scorn defacto žádný příběh nemá. Je tu sice pár náznaků a cutscén, ale stejně se po dohrání budete drbat na hlavě a říkat si, co se tam k…a stalo. Když ho srovnám třeba s vyprávěním příběhu v Dark Souls, tak ten je oproti Scorn jako kniha pro děti, aby to pochopili i ti méně chápaví. Protagonista je něco jako člověk, který se objevil na neznáme planetě, na neznámém místě a míří neznámo kam. Z tolika neznámých by se zatočila hlava i vašemu učiteli matematiky.

@steam

Co musím hře opravdu pochválit tak je vizuál, který vás jako první praští do očí. Biomechanický styl, který vás provází celou hrou, je vskutku úchvatný a je na něho radost pohledět. Od přírody mám celkem silný žaludek (přece jenom pocházím z Brna) a pár nechutných věcí  mne nemůže rozhodit, ale na druhou stranu večeři bych si u hraní nedával. Kamkoliv se hnete tak vás provází všemožné mlaskání, čvachtání, kapání a výtoky všech možných a nemožných tekutin, takže ano, nic pro slabé povahy. Na druhou stranu je to všechno zakomponováno bravurně a velmi doporučuji hrát hru se se sluchátky, neboť veškeré zvuky a i temná ambientní hudba dokáže podtrhnout už i tak hustou atmosféru. Tohle všechno zní opravdu nádherně, ale potom přichází tvrdá rána jménem gameplay…

Nebyl jsem už tady? Ten kus stehna je mi povědomý

Scorn je opravdu krátká záležitost, a když nebudete takové vemeno jako já, tak ho projdete cca do sedmi hodin herního času. Hra vás vůbec nevodí za ručičku, takže zapomeňte na mapu a ostatní vychytávky. Musíte si vystačit se svým orientačním smyslem a s troškou štěstí. Já osobně jsem kolikrát běhal kolem dokola a za boha si nemohl vzpomenout, kam jsem to chtěl jít, a abych to neměl už tak dost složité, tak mi do cesty hra dala puzzly. Hádanky ve hře nejsou těžké na pochopení, spíš cesta, jak každou vyřešit, bývá horší, protože jak už jsem zmínil výše, tak vás čeká běhání po koridorech a tápání, kam se vydat. Já osobně nejsem na tohle moc trpělivý a určité části průzkumu mě začínaly lehce frustrovat (ano, myslím tebe ty střevní tuneli nebo co jsi zač), ale to nebylo nic oproti tomu, co přišlo potom… 

Střelím tě zubem mezi oči

Po chvíli zmatečného hraní se začali objevovat první nepřátelé, a tady začalo to peklo. Akční pasáže jsou něco, co musím vývojářům vytknout, a upřímně si myslím, že bez nich by se to docela obešlo. Na výběr máte ze čtyř zbraní, které samozřejmě vypadají jako něco, co najdete na chodníku před barem ve 3 ráno… První z nich je takové rádoby pneumatické kladivo, které bych osobně zařadil do top 5 nejhorších zbraní ever. Má velmi krátký dosah, a když  vystřelí dvakrát, tak musíte chvíli počkat, než zase můžete vystřelit, což mne přivedlo do mnoha nepříjemných situací a místo boje jsem vzal nohy na to, co vzdáleně připomíná ramena. Ale když mě už potřetí zabilo nějaké monstrum co vypadá, jakoby se kuře a slinivka měli moc rádi a z toho vzešlo tohle, tak už jsem začal skřípat zuby. Umělá inteligence taky nestojí za nic, takže si připravte pevné nervy, protože při akčních pasážích je budete potřebovat.

Je to divný, je to divný, je to divný...

Hra Scorn mi připomíná dnešní moderní umění, kdy umělec rozmaže ho.no na plátno a ten, kdo to nepochopí, je barbar a ignorant. Může sice vytvořit pěkný obrazec, ale smrad tu bude pořád… Scorn je svým vizuálem a jiným přístupem zcela jedinečná hra a určitě si své fanoušky najde, ale co se týče hratelnosti, tak hodně pokulhává… skoro se plazí.

Hodnocení redakce

Název hry: Scorn

Vývojář:
Ebb Software
Vydavatel: Kepler Interactive
Žánr: Adventura/Horror
Multiplayer: Ne
Platformy: PC, Xbox Series S | X

[ Koupit ]

Celkový dojem

Scorn je velice rozporuplná hra která cílí na určitou část hráčů. Všichni fandové Vetřelce a Gigera si můžou přičíst hvězdu navíc a ti ostatní co hledají dobrý gameplay a příběh tak se raději poohlédněte po jiném titulu.

-
2.5

Klady

Vizuál

Hudba

Zajímavé hádanky

Zápory

Snadno se ztratíte

Umělá Inteligence

Hrozné akční pasáže

X