Ship Graveyard Simulator – kladivo místo 1000 slov

MikeGuitarize

Už jste někdy snili o tom, že si jednoduše vezmete do ruky kladivo a půjdete něco rozbít? V opravdovém světě to není nic jednoduchého a proto si chlapci a děvčata z Games Incubator asi řekli – todle bude přesně to, co dnešním simulátorům chybí. Ship Graveyard Simulator si na nic nehraje a jeho smysl je jasný. Vybít se ze všech svých vlastních neduhů kladivem… Velkym kladivem.

Jednooký mezi slepými...

Ship Graveyard Simulator je jako ostatní hry jasný Sandbox. Příběhu zde mnoho nenalezneme a kromě vlastního progressu nic jiného hlídat nemusíme. Cíl je fakt jasný. Vzít si kladivo a dalších pár nástrojů a jít rubat věci pro získání materiálů. Není zde ani žádná konkurence, takže kromě hlídání vlastních financí za pronájmy lodí/ponorek a později i zaměstnanců nás nic netíží. Videohra nás ze začátku provede skromným tutoriálem a pak je to na nás.

A tady se dostáváme k celému meritu věci. Tím, že nemáme žádný vyšší cíl, tak se hra vzdaluje hodně velké komunitě hráčů. Jednoduše… Pomocí PC objednáme loď (dle velikosti lodi a odhadu materiálu na ní je závislá i cena), vezmeme kladivo, pilu, halogen, paklíče a popř. později i výbušniny a jdeme rubat věci na lodi. Ze získaných materiálů uděláme ještě lepší materiály v peci, ty pak prodáme, nebo použijeme na vylepšení. Co vylepšujeme? Obchodníka, který nám umožní nakoupit vylepšené nástroje, pec na výrobu dražších a vzácnějších materiálů, domeček pro estetiku. 

A to je vlastně vše. Takhle furt dokola, dokud se nezvýší náš vlastní zůstatek účtu, vylepšíme nástroje, vyrobíme materiály a jdeme dál. Další loď – větší, lepší až se nakonec dostaneme do ponorek. A to jsou ohromná monstra, která jsou tak trochu i jako bludiště. 

A co s tím dál?

No jednoduše se dá říct, že už nic… Nerad bych opomněl tedy to, že máte vlastní auto, kde si můžete odkládat věci z vlastního inventáře. Možnost zaměstnanců, kteří vám v nějakém časovém intervalu produkují předem dané suroviny a RPG systém. K tomu se dostanu ale později. 

Herní mapa není nijak extra rozrostlá. Objednané lodě připlujou vždy na stejné místo. Co mne pobavilo, že když na větší lodi skočíte do moře, tak dostanete achievement, že nejste ryba, ale bez nějakých trestů. To samé, když říznete trubku, která je natlakovaná a bouchne. Objevíte se doma s nápisem na obrazovce ať si příště dáváte pozor a hotovo. Zde bych uvítal něco více challenging. Ztráta části inventáře. Poškození pokročilejšího nástroje (protože ty jsou fakt drahé), nebo prostě aspoň nějaký trest.

Když se ještě vrátím k samotným mechanikám oné likvidace lodí, tak to funguje jako opravdu jednoduché minihry. Kladivem musíte mlátit do zvýrazněných míst objektu, aby jste je zničili dřív. Pilou řezat co nejvíce okrajům (nelekejte se, občas se řezáním dostanete do textur stěn), halogenem zas držet lajnu bodů. Odemykání truhlic a beden je hodně podobné odemykací featuře ve Skyrimu, žádná revoluce se nekoná.

RPG? Spíš ne...

RPG prvek progressu postavy je doplňující. Strom se větví v základu na jednotlivé nástroje, kde jim po pár procentech přidáváte damage, nebo výdrž a zároveň si v tom vylepšujete velikost svého inventáře, nebo inventáře auta. V dalších stromechpro zaměstnance, nebo obchod jen upravujeme náklady, ceny a další věci. Opravdu basic, žádná věda. 

Hlavní otázkou zde ale hlavně zůstává, zda v tom nehledám něco, co v tom od začátku ani nemělo být. Čím déle to hraju, tím více mi připadá, že Ship Graveyard Simulator má být opravdu jen doplňková chill out hra. Pokud zapínáte PC a víte co hrát, na tohle nekliknete. Ale pokud nechcete nic komplexního, opravdu si odpočinout a ještě při tom rozbít pár věcí, tak zde se opravdu najdete. Na druhou stranu se v poslední době roztrhl pytel se simulátorama na všechno a v porovnání s konkurencí, jsou i myšlenkou mnohem dál. 

Hodnocení redakce

Název hry: Ship Graveyard Simulator (2021)

Vývojář: Games Incubator

Vydavatel: Games Incubator
Žánr: Akční, Dobrodružné, Nenáročné, Indie, Simulator, Strategické
Multiplayer: Ne
Platformy: PC

Odkaz

Celkový dojem

Sip Graveyard Simulator je doplňková hra na vyplnění času, když zrovna nevíte co hrát. Nic víc ani nic míň bych od ní nečekal. Trochu mozku se zapojit musí, ale nakonec stejně vyhraje kladivo a závislost vytvářející rubání do věcí.

-
3.2

Klady

  • Jednoduchost
  • Příjemná grafika
  • Možnost NIČIT VĚCI

Zápory

  • Jednoduchost
  • Po čase opravdu opakující se
X