Sony propouští 900 zaměstnanců

Brutální sérii propouštění napříč celým herním průmyslem jsem zmínil již několikrát. Již před časem cifra propuštěných zaměstnanců z různých herních studií přesáhla otřesných deset tisíc a nezdá se, že by vlny propouštění utichaly. Momentálně se mezi společnosti snižující počet zaměstnanců zařadilo i Sony, které právě vydalo oznámení o propuštění devíti set zaměstnanců neboli 8% celé své globální síly.

Oznámení doprovází velmi standardní, formální vyjádření, které jsme v posledním roce viděli nesčetněkrát. „Učinili jsme extrémně složité rozhodnutí oznámit náš plán ohledně globálního snížení počtu našich zaměstnanců o 8 %, čili zhruba 900 pozic, s ohledem na lokální zákony. Rozhodnutí bude mít dopad na zaměstnance po celém světě a ve všech našich studiích,“ nechal se slyšet Jim Ryan.

„Jedná se o neskutečně talentované lidi, kteří se podíleli na našem úspěchu a jsme velmi vděční za jejích přínos. Průmysl se však zásadně změnil a my se musíme připravit na budoucnost. Musíme splnit očekávání vývojářů a hráčů a hnát herní technologie dopředu, udělali jsme tedy krok zpátky abychom zajistili, že jsme připraveni i nadále přinášet komunitě ty nejlepší herní zážitky,“.  

Na jednu stranu se Sony musí nechat, že na rozdíl od mnoha jiných studií (včetně konkurenčního Microsoftu) vyslala toto vyjádření zaměstnancům i veřejnosti s dostatečným předstihem a vedení společnosti jasně vyjádřilo, jaký je plán. Nejednou jsme vídali šokované vývojáře a komunitní manažery různých studií, když zjistili že jsou propuštěni skrze sociální sítě, a ne skrze oficiální cesty. Na stranu druhou je smutné vidět další stovky talentovaných developerů ztratit práci v důsledku nešťastných rozhodnutí, které korporátní management učinil během uplynulých 4-5 let, kdy se snažili vytěžit z ekonomické situace způsobené převážně covidovou pandemií. Nezbývá než doufat, že rychle najdou uplatnění v jiné firmě, či se semknou a založí nové nezávislé studio. Už jen první dva měsíce tohoto roku jasně ukázaly, že na trhu je místa pro menší studia a hry více než kdy dříve.

X