Squad 44 aneb fénix povstává z popela

Ačkoliv se může zdát, že Squad 44 vyšel nedávno, opak je pravdou. Tahle multiplayerová střílečka z období 2. světové války už nějaký ten pátek zažila. Akorát tenkrát vystupovala pod jménem Post Scriptum. Nyní se vrací opět na scénu, aby poskytla fanouškům simulací další zážitky ze zákopů ve své nové iteraci.

@techraj.cz

Fénix povstává z popela

Squad 44 původně vyšel pod názvem post Scriptum v roce 2018. I přes počáteční potíže s optimalizací si hra našla slušnou fanouškovskou základnu. Nový herní obsah pravidelně vycházel , když v roce 2022 náhle přišel zvrat a hra byla náhle opuštěna, vývojáři propuštěni a společnost hrála mrtvého brouka. V listopadu 2023 oznámilo Offworld Industries, že získali práva na hru a budou pokračovat ve vývoji. A tak se Post Scriptum znovu zrodil jako Squad 44 a spojil své jméno se sérií Squad. Vývoje se ujal tým Mercury Arts, který má bohaté zkušenosti z modování původní hry. 

@techraj.cz

Nic pro casual hráče

Když hru zapnete, možná se vám hned vybaví série Call of Duty, přesněji řečeno její začátky. Vizuálně ji hra dost připomíná, akorát má samozřejmě lepší grafiku a ani ovládání vám nebude cizí, tedy to základní. A hlavně je to zasazené do období 2. světové války. Tím ovšem veškerá podobnost končí. Předně je Squad 44 multiplayerová hra bez singleplayer kampaně, hrát můžete za obě strany, nejen za spojence a celková kooperace mezi hráči je velmi důležitá, oproti celkem laxnímu přístupu multiplayeru v Call of Duty. Jak už je naznačeno v nadpisu, tohle není hra, která by byla vhodná pro někoho, kdo zapne multiplayer jednou za čas. Upřímně, hra to nováčkům příliš neusnadňuje, pokud hrajete střílečky, celkem rychle pochytíte základní ovládání jako pohyb, střílení či přebíjení. Avšak tohle je simulace 2. světové války a tak to není to jediné, co musíte znát. Bohužel hra vás opravdu nepovede za ručičku. Na tutoriál můžete zapomenout a spolehnout se tak musíte buď na zkušenosti z jiných podobných her a na tutoriály rozeseté po internetu, a že jich není málo. Bylo by fajn, kdyby hra měla aspoň menší tutoriál, třeba jen video, které by úplně novým hráčům vysvětlilo některé více specifické mechaniky vlastní této hře.

@techraj.cz

Je to prostě hardcore simulace

Vývojáři prezentují hru jako realistickou simulaci bojů v 2. světové válce. Zakládají si na historické přesnosti jednotlivých scénářů. Hlavní jádro je založené na kooperaci a komunikaci jednotlivých týmů, stejně jako tomu bylo za války. Jako sólista se daleko nedostanete a pravděpodobně zemřete zasaženi kulkou nepřítele, kterého jste si nevšimli, protože jste neposlouchali zbytek týmu. K dispozici je celkem 20 map sdružených do několika kapitol popisujících jednotlivé fáze války. Boje se může zúčastnit až 80 hráčů, po 40 na každé straně. Na mapách postupně dobýváte a opevňujete jednotlivé body pro to, aby vaše strana vyhrála. Pro úspěšné splnění mise je přinejmenším potřeba mít zapnutý zvuk a pokud se stanete squad leaderem, je důležité mít mikrofon, protože komunikace je tu klíčová. Abyste měli aspoň nějakou šanci uspět, je potřeba koordinovat veškerý postup a každý z hráčů má svou vlastní specifickou úlohu a každá bitva má svůj vlastní server, který má pravidla, různá podle serveru.

@techraj.cz

Co říci závěrem

Squad 44 je realistická simulace, která vám umožní vžít se do kůže vojáka bojujícího ve 2. světové válce, ať na straně Němců či Spojenců. Pokud hrajete multiplayer spíše příležitostně, tohle není hra pro vás. Jen naučit se jak přesně týmové mechaniky fungují vám zabere chvilku. Na druhou stranu máte díku tomu možnost si zažít, jak to mohlo případně na frontě vypadat a jak důležitá je komunikace mezi členy týmu. Pokud jste nováčkem v oblasti simulací bojů za 2. světové války, budou pro vás začátky poměrně krušné, protože hra není zrovna vstřícná k nezkušeným hráčům, ale pokud u toho vydržíte, hra vám nakonec poskytne velmi zajímavý zážitek. No a pokud už jste veteránem, tak si k celkovému hodnocení ještě přidejte nejmíň hvězdičku. 

Hodnocení

Název hry: Squad 44

Vývojář: Offworld
Vydavatel: Offworld
Žánr: FPS Multiplayer
Multiplayer: Ano
Platformy: Windows

Autor: Speedy

Celkový dojem

Squad 44 je vlastně Post Scriptum znovuzrozený. Realistická simulace 2. světové války je mířená hlavně na hardcore hráče. Hra klade silný důraz na realističnost a historickou přesnost a důkladně prozkouší vaše schopnosti komunikovat.

-
3.5

Klady

týmová práce a komunikace

historická přesnost

možnost hrát za obě strany

Zápory

žádný tutorial

 

X