Summer Game Fest 2023

Zatímco plánovaná, znovuzrozená E3 se nekoná, Geoff Keighley nás již třetím rokem potěšil doslova kanonádou herních ukázek a oznámení během své akce Summer Game Fest. Na rozdíl od nedávného Sony showcase během této akce šlo opravdu pouze o to ukázat co nejvíce zajímavých trailerů ve stanoveném čase, trochu hlubšího rozboru se dostalo pouze asi třem hrám, a i u těch se jednalo opravdu jen o kratičký rozhovor s někým ze studia, zodpovědným za danou hru (a o jedno malé překvapení, které mi ale vykouzlilo úsměv na tváři). Pojďme tedy začít jimi.

A začal bych právě tím hostem, který překvapil a potěšil mnoho diváků. Byl jím samozřejmě Nicolas Cage, který se dostavil na pár slov s Geoffem, aby představil… sám sebe. Nick totiž získal roli v populární hře Dead by Daylight a bude v ní skutečně hrát sám sebe. Dle slov herce byl hlavním důvodem, proč roli vzal, jeho blízký příbuzný, který je velikým fanouškem této hry. Kapitola „End Transmission“, ve které bude Nickova postava přidána do hry, vyjde 13. června.

Druhým, rovněž velmi oblíbeným hostem, byl Sam Lake ze studia Remedy. Ten se přišel podělit o pár velmi zajímavých informací o nadcházejícím pokračování hry Alan Wake. Že ve hře budeme hrát za dvě postavy již víme. Co jsme ale nevěděli je fakt, že mezi postavami budeme moct během hry volně přepínat. Jak Alan tak agentka FBI, Saga Anderson, mají své vlastní dějové linky. Ty jsou však navzájem protkané a údajně bude na nás, jak moc chceme celý příběh prozkoumat z pohledu Alana nebo Sagy. Upřímně jsem zvědavý, jak tento systém bude fungovat v praxi. V tuto chvíli to zní to jako skvělý systém pro minimálně dva průchody hrou.

Na jeviště také zavítal Bryan Intihar, kreativní ředitel studia Insomniac, zodpovědný za druhý díl Spider-Mana. Bryan přislíbil obří mapu (dvojnásobek mapy z prvního dílu) a chvíli hovořil o Venomovi, který v ukázce na Sony Showcase vypadal opravdu dobře. Venom nabídne velice agresivní způsob hraní, ale také díky němu poznáme temnějšího, agresivnějšího Petera. Když se Geoff Keighley zeptal, který z počátečních příběhů Venoma studio Insomniac zvolilo, Bryan pouze řekl, že se rozhodli napsat nový a vlastní příběh.

Summer Game Fest odstartovala ukázka z novinky Prince of Persia: The Lost Crown. Nejedná se o již delší dobu připravovaný remake prvního dílu, nýbrž klasickou plošinovku v moderním kabátku. Následovala ukázka brutálních soubojů z Mortal Kombat 1. Od posledního dílu oblíbená série prošla značným grafickým vylepšením a jak je již zvykem, ohromný kus práce šel do legendárních „fatalit“. a opravdu krátký úsek z hraní akčního RPG Path of Exile 2. Pokud na druhý díl čekáte stejně netrpělivě jako já, již 28. července vypukne Exile Con, na kterém dostaneme mnohem více informací a možná dokonce i (konečně) datum vydání.

Další velmi očekávanou hrou, která se na show objevila, je Lies of P. Koho by také nezaujala kombinace Bloodborne, Pinoccia a steampunku? Pokud vás ano, pak si pro nás kromě ukázky studio Round8 nachystalo ještě jedno překvapení. Demo hry je momentálně dostupné pro PlayStation 5, XBOX a pro PC na platformě Steam.

Mezi dalšími, většími hrami, které se na show ukázaly, byl například Remnant 2, Korejské MMO Throne and Liberty od studia NCSoft, akční Immortals of Aveum vydávané pod hlavičkou EA Originals a také Baldurs Gate od studia Larian, proslulého skvělými RPG hrami ze série Divinity.

Lehce rozpačitě pak působilo oznámení hry Toxic Commando. Hlavním tahákem pro tuto novinku je jméno John Carpenter. Většina lidí, když slyší jméno této hororové legendy, tak si nejspíš představí hru na způsob Dead Space. Není tomu však tak, Toxic Commando z ukázky vypadá jako poměrně klasická zombie řezničina, možná dokonce v kooperaci s přáteli. Nechápejte mě špatně, není nic špatného na dobré zombie hře. Ale modernizované Left 4 Dead zkrátka od Johna Carpentera asi čekal málokdo.

Na závěr show Geoff slíbil velké překvapení, a ačkoliv se nejednalo o hru od Hideo Kojimy, kterou všichni očekávali, tak svému slovu dostál. Poslední ukázanou hrou bylo pokračování remaku Final Fantasy VII: Rebirth. Stejně jako první díl, hra vypadá nádherně a já se osobně nemůžu dočkat jejího vydání ke kterému dle traileru dojde začátkem roku 2024.

X