Top 3 fantasy pohádky z 80. let

Podzim už je v plném proudu, dny se nám krátí a čas, který strávíme u našich konzolí a počítačů či televizí je mnohem příjemnější, když nám za okny tluče déšť do oken či začíná první mráz. A pokud už několik takových zim pamatujete, určitě si vzpomenete, že jako malý jste koukali na různé pohádky a občas máte chuť si je pustit znova, protože to jsou, jak se říká, vaše srdcovky. Pojďte se dnes se mnou vydat zpátky do minulosti a podíváme se, které nejoblíbenější pohádky z 80. let jsme měli rádi a pořád jsme si je pouštěli na VHS kazetách dokola a dokola.

3. Willow (1988)

Na třetím místě se umístila krásná pohádka Willow. Neuvěřitelný příběh malého muže s velkým srdcem, který se vydá na neuvěřitelnou cestu za záchranou jednoho malého lidského dítěte. Herce Warwicka Davise můžeme znát z jeho dalších malých rolí. Z těch novějších můžeme uvést například roli Filiuse Kratiknota z Harryho Pottera.

Při nebezpečných cestách malému Willowovi pomáhá neohrožený zbojník Madmartigan, kterého ztvárnil skvělý herec Val Kilmer. Našim dvěma hrdinům budou pomáhat i spousta jiných kouzelných bytostí, které už taky mají dost krutovlády zlé čarodějné královny. Fantasy pohádka Willow potěší milovníky jak klasických pohádek, tak i fantasy příběhů. O dobrodružství i akci zde nemáme nouzi a co se týče vizuálu, tak praktické efekty dosahují té nejlepší kvality. Přece jenom na filmu pracoval legendární George Lucas, režisér Hvězdných Válek. Nedávno společnost Netflix vytvořila i hraný seriál, který už ale bohužel nedosahuje kvalit původního filmu. Ve filmu, zjistíme, že k  dosažení svých cílů nemusíme být mocným čarodějem nebo hrdinným válečníkem, ale že i obyčejný člověk, který má dobré srdce a odvahu, dokáže velké věci.

2. Labyrint (1986)

A u malých stvoření ještě zůstaneme i u čísla 2, protože zde máme Labyrint. Naše hlavní hrdinka Sára má pořád hlavu v oblacích a vymýšlí si různé příběhy a skutečný život jí nic moc neříká. Proto je jednoho dne velice otrávená, když rodiče jdou na večer pryč a ona musí pohlídat svého malého brášku Tobyho. Jenomže Toby je batole a tak v klidu moc dlouho nezůstane. Pořád křičí a něco chce, a to naši puberťačku nesmírně vytáčí. A tak v té chvíli vysloví hrozné přání, a to aby si Tobyho odnesli skřítci ke svému vladaři. Lidé by si většinou měli dávat pozor na to, co si přejí, protože se to může vyplnit, a to je přesně případ naší hrdinky. Po zmizení Tobyho se Sára musí vydat do země krále skřítků a projít labyrintem, kde jí čekají nebezpečné a smrtelné nástrahy. Na záchranu bratra má ale jenom 13 hodin, jinak se z něj navždy stane jeden z nich… jaká škoda.

Labyrint je vizuálně jeden z  nejkrásnějších filmů, natočených v 80. letech. Praktické efekty jsou naprosto úžasné a spousta filmových triků vás nechá užasle zírat, co všechno byli filmaři v té době schopni udělat. I když efekty a samotný příběh rozhodně stojí za to si film pustit, tak největším tahounem ale je rozhodně hlavní představitel krále skřítků Jaretha. Nehraje ho nikdo jiný než legendární muzikant David Bowie, který roli zvládl naprosto bravurně. Ve svém outfitu a líčení má charisma až na půdu a být skřítek, tak rozhodně v dalších volbách taky volím Bowieho jako svého nového vládce. Ale co by to bylo za výpravu, kdyby naše Sára musela celou cestu zvládnout sama. Časem se k ní i když trošku neochotně přidá skřítek Hoggle a nebo například kouzelný tvor Ludo, který dokáže ovládat kameny. Ano… kameny… přátelé.

themovieandthemuse

Jelikož ve filmu hraje David Bowie, tak se můžeme těšit i na spoustu povedených hudebních vystoupení. Osobně musím zmínit hlavně píseň Magic Dance, při které budete mít taky sto chutí se zvednout z gauče a trsat společně s bandou skřítků. Celkově je film opravdu kouzelný a o různé zvraty a dobrodružství tu není nouze. Nicméně tedy, teď když jsem dospělý a koukám na tento film po několikáté, tak jsem si všiml jedné znepokojivé věci. Většinou, když král skřítků je v přítomnosti naší hrdinky, tak má podezřele velkou bouli v kamaších… Teda nevím, jaký mají na tohle paragrafy v zemi skřítků, ale u nás by asi tohle jen tak neprošlo… Jinak samozřejmě všem vřele doporučí tuhle skvělou fantasy pohádku. Pokud jste milovníci tancujících skřítků a prdících kamenů, tak tady rozhodně nešlápnete vedle.

1. Nekonečný příběh

O první místo tady rozhodně nebude žádná diskuze. Ano, je tu pohádka, která přinesla všem dětem jejich první PTSD… Nedokážu už ani spočítat, kolikrát jsem Nekonečný příběh viděl jako malý prcek, a nebo i jako dospělý člověk.

Hlavní protagonista Bastian je mladý chlapec, který je tak trochu snílek. Žije jenom se svým otcem a jelikož je to introvert, tak moc přátel ve škole nepochytil. Spíš právě naopak. Největší zábavou místních vejlupků je, že dávají Bastianovi nějakou bídu. No a takhle jednou ráno, když spěchá do školy, tak tři vejlupkové si ho odchytí a chtějí ho zmlátit. Bohužel Bastianovi se nepovede utéct a tak ho narvou do popelnice. A jelikož Bastian si z popelnice  dovolí vylézt, vejlupci ho začnou pronásledovat, ale náš hrdina jim uteče do malého krámku s knihami. V obchodu  se ho ujme starší hodný pán a laskavě Bastianovi nabídne pomocnou ruku proti hulvátům… Až na to že vůbec!

Dědek je značně rozmrzelý z toho, že mu Bastian vlítl do krámu. Dělá si z něj následně srandu, že ani neví co to knížka je. Tohle už na našeho Bastiena bylo moc, a tak z frustrace dědkovi ukradne knížku s názvem Nekonečný příběh, a zdrhne do školy aby si mohl v klidu přečíst na půdě. Jakmile jí začne číst tak zjistí, že časem se příběh země Fantazie propojí s jeho vlastním světem a že osud veškerého bytí ve Fantazii leží v jeho rukou.

@nasregion

Od této chvíle už sledujeme příběh knihy, ve kterém se mladý válečník Atrej snaží najít lék pro umírající císařovnu říše Fantazie. Se svým věrným ořem Artexem projíždějí zemí a na své pouti najdou spoustu nových přátel. Dobráckého Kamenožrouta, rychlodraka Falka a nebo věčně nastydlého moudrého Morlora. A do toho všeho říši fantazie sužuje Nicota, která bez milosti ničí vše, co jí přijde do cesty. To si tak ráno vyjdete z domu, že si ukousnete kus chutného pískovce, a v tom je všechno pryč dřív, než stačíte říct Sandonorico.

Srdcervoucí scéna s Artexem, létání na Falkovi, či nezapomenutelná píseň od Limahla „Neverending Story“ dělají z tohoto filmu jednu z nejkrásnějších pohádek, co kdy byla natočena. Hlavně se obloukem vyhněte dvou pokračováním, které potom byla natočena. 2 díl po pár panácích ještě zvládnete, ale ten třetí si pustí jenom ten největší masochista.

 Vybrat jenom tři zástupce bylo nesmírně těžké a určitě se i na spoustu dobrých filmů nedostalo. Neváhejte nám napsat do komentářů, jaké jsou vaše oblíbené pohádky z 80. let a u čeho jste vyrůstali vy. Budu se na vás těšit u další TOPKY a dalších článků!

X