TOP 5 her starých 20 let

Rok 2023 se nám pomalu blíží ke konci a pro nás hráče byl více než bohatý. Co se ale podívat zpátky v čase a podívat se, jaké herní skvosty vyšly  právě  v roce 2003? Buď začnete nadávat na to, že už jste neskutečně staří, nebo si uvědomíte, že jste třeba ještě nebyli na světě. Každopádně se půjdeme vydat zpět do časů dávno minulých, do roku 2003!

5. The Legends of Zelda: The Wind Waker

The Legend of Zelda: The Wind Waker byla poprvé vydána pro herní konzoli Nintendo GameCube. Je pravda, že v naší dolině konzole od Nintenda ještě tolik nefrčely, ale úspěch této nové Zeldy byl celosvětový.

Hra se odehrává ve světě zvaném Great Sea, kde se země Hyrule ponořila pod vodu. Hlavní postava, chlapec jménem Link, se vydává na dobrodružství, aby zachránil svoji sestru Aryll, která byla unesena tajemnou postavou. Link objeví dva tajemné předměty, Wind Waker (hůl, která ovládá vítr) a batoh s větrem, které mu pomohou plavit se po oceánu. Hra je známá svým jedinečným uměleckým stylem, který kombinuje kresby, inspirované celuloidními filmy a animovanými seriály.

Otevřený svět Great Sea umožňuje hráčům plavat na své lodi, bojovat s nepřáteli, řešit hádanky a prozkoumávat různé ostrovy. Hra byla oceněna jak za svůj vizuální design, tak za zábavný a inovativní herní zážitek. Je považována za jednu z nejlepších her v sérii The Legend of Zelda.

@nintendo

4. Call of Duty

První díl Call of Duty je střílečka z pohledu první osoby, vyvinutá společností Infinity Ward a vydána Activision. Hra odstartovala jednu z nejúspěšnějších herních sérií.

Call of Duty se odehrává během druhé světové války a sleduje příběhy tří různých vojáků: jednoho ze spojeneckého výsadkového oddílu, druhého ze sovětské armády a třetího ze strany americké armády. Hra má kampaně pro každou ze stran konfliktu, ačkoli hráči musí postupně dokončit každou kampaň.

Call of Duty byla inovativní v tom, jak kombinovala hratelnost a autentičnost. Hra zdůrazňuje taktický přístup a spolupráci v týmu. Hráči mají k dispozici různé zbraně a vybavení, aby mohli plnit různé mise. Kampaň je postavena na lineárním modelu postupného postupu, přičemž hráči procházejí různými úrovněmi a bojují s nepřáteli v reálném prostředí druhé světové války. Hra se stala průkopníkem v žánru válečných stříleček a postavila základy pro celou sérii, která pokračuje dodnes.

@IMDb

3. Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Kdo by si nepamatoval legendárního Maxe a jeho Matrix styl, jak jsme ještě říkávali na škole. Už první díl nás nadchnul a pokračování bylo ještě lepší. Pro ty, koho Max svými bullety netrefil vám sdělím, že hra neo-noir byla vyvinutá firmou Remedy Entertainment a vydána firmou Rockstar Games.

Příběh pokračuje přímo po událostech prvního dílu. Max Payne, bývalý policista, je stále posedlý smrtí své ženy a dcerky. Tentokrát se ocitá v zapleteném spiknutí plném intrik a nebezpečí. Během vyšetřování vraždy dvou detektivů se Max setkává s femme fatale Mona Sax, která hraje klíčovou roli v příběhu.

Hra je vyprávěna stylizovaným komiksovým způsobem, s hlubokým narativem plným noir atmosféry, temnoty a intrik. Max Payne se stává součástí spiknutí, které sahá až do jeho minulosti, a hráči postupně odhalují vrstvy komplexního příběhu. Hra si zachovává charakteristický „bullet time“ systém prvního dílu, který umožňuje hráčům zpomalit čas během střelby, což jim dává výhodu nad nepřáteli.

Max Payne 2 byl chválen pro svůj hluboký příběh, vylepšenou grafiku a zachování atmosféry prvního dílu. Oceňovala se také hratelnost, která byla vylepšena o nové prvky, a výkony hlasových herců, které přispěly k vytvoření výrazného filmového zážitku.

@4dave

2. Star Wars: Knights of Old Republic

Starý dobrý KoTOR! Jedna z nejlepších RPG a her ze Světa Star Wars spatřila světlo monitorů už před 20 lety. Hra byla vyvinutá legendární firmou Bioware a vydána společností Lucas Arts.

Příběh se odehrává tisíce let před událostmi ve filmech Star Wars. Galaxie je v chaosu, když Sithové a Jedi bojují o kontrolu. Hráč začíná hru v roli anonymního hrdiny, který přežije útok na svůj vesmírný koráb a stává se klíčovou postavou ve vyšetřování tajemného způsobu, jakým Sithové získávají takovou moc. Během dobrodružství hráč objevuje své schopnosti silové citlivosti, začíná sbírat společníky a utváří osud galaxie svými rozhodnutími. Centrální motivem příběhu je také hledání Star Forge, starodávného artefaktu, který poskytuje neomezenou moc a který Sithové používají k budování své armády.

KotOR kombinuje prvky akce s RPG prvky. Hráč může volit ze tříd postav, získávat zkušenosti, plnit mise, a rozhodovat o průběhu příběhu. Zvláštní pozornost byla věnována bojovým systémům, které umožňují hráčům interagovat s bojem v reálném čase, ale také používat strategické schopnosti a síly.

KotOR byl okamžitě uznán jak fanoušky, tak kritiky. Ocenění získala zejména za silný příběh, věrnost světu Star Wars, charaktery a inovativní hratelnost. Hra byla několikrát označena za jednu z nejlepších RPG her všech dob a dodnes zůstává ikonickým titulem v historii videoher.

@rpgfan

1. GTA: Vice City

Jeden z nejlepších dílů série GTA. Kolik hodin jsme po škole nahráli na téhle legendární hře! Ať už mordováním nebohých občanů a jejich následné vození do nemocnic, plněním šílených úkolů, a nebo jen tak projíždět městem a užívat si feeling 80. let. Jednoznačně největší událost roku 2003.

Příběh se odehrává ve fiktivním městě Vice City v roce 1986, a sleduje příběh Tommyho Vercettiho, který je propuštěn z vězení po neúspěšné transakci drog. Tommy se brzy ocitá ve spirále kriminality a snaží se získat zpět kontrolu nad drogovým obchodem ve městě. Během příběhu se Tommy zaplétá do intrik a spiknutí, když se snaží získat moc a udržet si ji ve svém novém prostředí.

GTA: Vice City zachovává klasický otevřený svět série, kde hráč může prozkoumávat město, plnit různé mise a získávat vlastní majetek. Hra nabízí různé vozidla, od automobilů po lodi a vrtulníky, a široký arzenál zbraní pro hráče, aby se vypořádali s různými úkoly.

GTA: Vice City bylo okamžitě přijato s nadšením a oceněno za svou rozsáhlou otevřenou hratelnost, silný příběh a výrazný charakter. Hra se stala kultovním titulem a jedním z nejlepších a nejpopulárnějších dílů v sérii GTA.

@polygon

Her v roku 2003 vyšlo samozřejmě mnohem víc. Budeme rádi, když se s námi podělíte o vlastní favority do komentářů! Děkujeme za podporu a uvidíme se u další TOPky. 

X