Top 5 herních soundtracků a jeden bonusový navíc

Pro začátek se sluší říct, že následující topka je čistě subjektivní, jak už to ostatně u hudby bývá. Takže pokud tu nenajdete svůj oblíbený soundtrack, neváhejte se nám svěřit s vlastní top 5 v komentářích. Nebo třeba jen s tím nejoblíbenějším. Hudby ve hrách si většinou všimnete, když chybí či je vyloženě špatná, nebo naopak extrémně dobrá. A ty nejlepší soundtracky vás vezmou zpět do oblíbeného světa, i když zrovna nehrajete. Takže tady je mých Top 5 a jeden bonusový navíc.

5. Uncharted 4: A Thief's End

Série Uncharted se vždy vyznačovala dobrou hudbou, ale až čtvrtý díl to dotáhl téměř do dokonalosti. Ať už hudba doprovází zběsilou honičku, klidný průzkum či napínavý stealth, vždy scénu podpoří, ale nepřekáží. Soundtrack je dílem Henryho Jackmana, který se proslavil spíše filmovou hudbou, např. v X-Men: First Class. I když je jeho styl samozřejmě jiný než u předchozích dílů, nezapomíná na ně a sem tam na vás vykouknou mezi řádky. Soundtrack je dostupný na Spotify.

4. Dragon Age: Inquistion

Hudba pro první dva díly této fantasy série byla dílem Inona Zur, pro třetí díl sáhli vývojáři někam jinam. A vytáhli si Trevora Morrise a rozhodně to nebyla špatná volba. Trevor není žádný začátečník a má na kontě více než desítku filmů a hlavně několik úspěšných seriálů, jako například Tudorovci, za které získal cenu Emmy. Nejlépe dle mého názoru vyniká v epických scénách, obzvlášť pokud jde hrdinům o hodně, třeba v bitvě o Haven. Soundtrack je dostupný na Spotify a můžete ho také pořídit jako LP v kolekci s ostatními dvěma díly.

3. Runescape

Tak tahle volba je definitivně subjektivní, to nemohu popřít. MMORPG Runescape hraju už téměř 20 let. Ať už je ve své midi verzi či v té orchestrální, vždycky se skvěle hodí k dané situaci. Jelikož se jedná o hudbu k MMO, vznikají další a další skladby, a tak se můžete těšit vždy na něco nového. Autorů je ovšem několik, zmiňme aspoň Ian Taylora, který stojí za klasickým aranžmá vydaného na LP či Jamese Hannigana, který obstaral orchestrální verzi. Obě verze soundtracku jsou dostupné na Spotify a jejich LP můžete pořídit na oficiálních stránkách.

2. Mass Effect 3

Původně jsem sem chtěla dát celou trilogii Mass Effect, ale to by nebylo košér. Takže radši než abych to přejmenovávala na Top 8 a jeden bonusový navíc, radši jsem si chvíli namáhala mozek, abych se rozhodla, jestli je lepší ten ze dvojky nebo z trojky. Nakonec to vyhrál třetí díl. Jedná se o kolektivní dílo Sama Hullicka, Christophera Lennertze, Saschy Dikiciyana, Crise Velasca a Clinta Mansella. Jejich společné dílo výborně podtrhuje emocionálnější atmosféru třetího dílu. Ať už jde o melodii podtrhující nedobrovolné opuštění Země nebo záchranu Kroganů, pokud jste se pro to tedy rozhodli. Soundtrack si můžete pořídit LP kolekci s oběma předchozími díly nebo je dostupný na Spotify.

1. The Witcher 3: Wild Hunt

Není nic překvapivého, že jedna z nejlepších her poslední dekády má jeden z nejlepších soundtracků. Autory jsou Marcin Przybyłowicz, Mikołaj Stroiński a hudební skupina Percival Schuttenbach. Ať už Geralt sleduje stopy Yennefer, potuluje se po Skellige či riskuje život ve střetu s Divokým Honem, doprovází ho skvělá hudba, která čerpá silně z polské tradiční hudby a která se dobře poslouchá i mimo hru. Soundtrack je dostupný společně s hudbou z DLC na LP a samozřejmě i na Spotify

Bonus: Neverhood

Neverhood je unikátní point & click adventura se skvělým humorem a lehce šíleným soundtrackem, který se ke hře skvěle hodí. Je to sice trochu starší záležitost, ale stále se to skvěle poslouchá. Obzvlášť pokud máte horší náladu. Hudba skvěle odráží lehce dětinský humor hry a spolehlivě vás přiměje k úsměvu. Autorem je Terry Scott Taylor. Soundtrack je bohužel, podobně jako hra, těžko k sehnání, naštěstí existuje jeho verze na YouTube.

Tak to bylo mých Top 5 nejlepších herních soundtracků a jeden bonusový navíc. Seznam je čistě subjektivní a pokud jste tu nenašli ten váš oblíbený, neváhejte se o něj podělit v komentářích.

X