TOP 5 MMORPG v roce 2023

MMO her je na trhu jako smetí, to bohužel nijak nevypovídá o jejich kvalitě. Ba právě naopak, najít v nepřeberném množství kopií gigantů, kterým je již dlouhých 19 let World of Warcraft a přes kopírku dělaných MMO her z Koreje, slušnou hru která zabaví v ideálním případě na měsíce či roky, může být obtížné. Najít si „tu svou“ záleží pak převážně na osobních preferencích. Zatím větší část hráčské základny se stále ráda věnuje spíše tak zvaným „theme park“ MMO hrám, ve kterých jde o postup skrze předpřipravený obsah, ale v posledních letech jsou na vzestupu i „sandbox“ hry, určené pro hráče a skupiny které si svůj obsah vytváří samy.

@store.steampowered.com

5. Oldschool Runescape

Runescape spadá do kategorie sandboxových MMO, popravdě ale snoubí to nejlepší z obou světů. Kde Old School Runescape (OSRS) ztrácí na kráse, tam získává na hloubce. Jen těžko v dnešní době najdete MMO, které by nabízelo takové množství takto pestrého obsahu. Na své si zde přijdou jak milovníci sběru surovin a následné výroby zbraní, zbrojí nebo nábytku, tak nadšenci do kvalitních příběhových úkolů, nebo do probíhání dungeonů a mordování mocných bossů.
OSRS je navíc možný hrát zdarma a to jak na počítačích, tak mobilních telefonech, k čemuž stačí jeden účet. I přes své stáří je Runescape velice populární a nadále dostává nový obsah, občas dokonce vytvořen samotnými hráči.

@store.steampowered.com

4. The Elder Scrolls Online

Svět Elder scrolls vytvořen studiem Bethesda Softworks pravděpodobně nemusím představovat. Své fanoušky si toto univerzum sbírá již od roku 1994 kdy vyšel první díl s podtitulem Arena. Nejvíce však sérii proslavil, dnes již patnáctkrát znovu-vydaný, Skyrim.
Zatímco fanoušci napjatě čekají na nové informace k šestému dílu, mnoho z nich si zkracuje čekání hraním právě MMO hrou zasazenou do tohoto světa. Světlo světa The Elder Scrolls Online (tESO) spatřilo v Dubnu 2014 a momentálně je velice blízko vydání již sedmého rozšíření s názvem Necrom. ESO nabízí hráčům masivní svět protkaný epickým příběhem který si i hráči, kteří nejsou fanoušky masivních online her, můžou užít jako klasické RPG pro jednoho hráče. Pro MMO fanoušky svět pak nabízí klasické aktivity jako dungeony, raidy, PvP a crafing. Od ostatních MMO her se ESO liší plně dabovanými dialogy a vcelku originální tvorbou a přizpůsobením postavy.

@store.steampowered.com

3. Guild Wars 2

Historie Guild Wars sahá do roku 2005 kdy vyšel první díl, který však nebyl plnohodnotným MMO. Na rozdíl od již tehdy kralujícího World of Warcraft, první Guild Wars byl rozdělen na menší, instancované zóny ve kterých často hráč byl sám a ostatní hráče potkával převážně ve městech.
To se však změnilo s příchodem druhého dílu na konci srpna roku 2012. Druhý díl nabízí plně otevřený svět ve kterém nejen že na hráče narazíte na každém rohu, ale hra Vás bude neustále jemně tlačit do spolupráce s ostatními hrdiny Tyrie (svět ve kterém je GW2 zasazeno). Na rozdíl od v podstatě všech ostatních MMORPG, v GW2 nenajdete NPC s vykřičníkem nad hlavou, čekající až Vám bude moci zadat úkol. Místo toho se na mapě náhodně objevují takzvané eventy, na jejichž splnění se může podílet kdokoliv, kdo jde zrovna kolem. Pokud si všimnete, že jeden z momentálních spolubojovníků padl, máte možnost jej na místě oživit a hra Vás odmění malým množství zkušeností. Podobných systémů najdete v Guild Wars 2 mnoho a i jejich zásluhou panuje názor, že GW2 má jednu z nejpřátelštějších komunit ze všech MMO na trhu.
Hra dostala loni velké rozšíření End of Dragons a dle slov vývojářů, značka má před sebou zářnou budoucnost. Na závěr bych zmínil velmi příjemný business model Guild Wars. Základní hra je kompletně zdarma. Následně je třeba si koupit rozšíření (momentálně jsou 3) avšak hra nemá žádné měsíční poplatky, ani nepříjemné Pay to win mechaniky.

@igdb.com

2. World of Warcraft

Pochopitelně, „WoWko“ nemohlo na tomto seznamu chybět. Pro mě osobně WoW znamená pouze mnoho skvělých vzpomínek, ale pro několik stovek tisíc hráčů je Warcraft stále domovem kam se pravidelně vrací. Pro některé může jít o setrvačnost, pro jiné o čisotu lásku k univerzu které společnost Blizzard tvoří již od roku 1994, kdy vyšel strategický Warcraft: Orcs and Humans.
World of Warcraft je na MMO trhu již téměř devatenáct let (přesně devatencát tomu bude 23. listopadu) a má za sebou úctyhodných 10 rozšíření. Spolu s nejnovějším rozšířením Dragonflight provozuje Blizzard také nostalgií bující Classic servery, kam se hráči vydávají znovu prožít dobrodružství prvních dvou datadisků The Burning Crusade a Wrath of the Lich King.

@store.steampowered.com

1. Final Fantasy XIV

Poslední na dnešním seznamu je hra těšící se obrovské popularitě obzvlášť v posledních třech letech, kdy ji krátce po vydání rozšíření Shadowbringers objevilo mnoho velkých streamerů na youtube tvůrců. Ačkoliv ten největší „boom“ již opadl, FFXIV je nadále velmi populární MMO. Hra má za sebou poměrně zajímavou minulost, jelikož její první vydání bylo popravdě katastrofa po jak technické, tak obsahové stránce. Studio Square Enix se však rozhodlo, že hra spadající do fenoménu Final Fantasy nesmí umřít jako mnoho jiných MMO her. Do vedení projektu obsadila, dnes komunitou milovaného, Naoki Yoshidu, který skrze apokalyptický event ve hře celý původní svět XIV zničil a hru celou restartoval. Nová iterace běží na novém enginu a ve všech jejích rozšířeních je kladen maximální důraz na kvalitní příběh, zajímavé postavy a kouzelná místa kam se hráči rádi vracejí.
Podobně jako ve World of Warcraft, o kterém Yoshida otevřeně přiznává že sloužil jako inspirace, najdete ve Final Fantasy XIV mnoho dungeonů, raidů, PvP aktivity, crafting, možnost vyšperkovat si vlastní dům a v neposlední řadě tak zvaný Glamour – FF verze oblíbeného transmog systému. V posledním rozšíření Endwalker studio uzavřelo deset let trvající příběhovou ságu a hráči nyní čekají s čím novým studio přijde pro příští expanzi. Ta by měla být oznámená tento rok na podzim během pravidelného FanFestu – festivalu pořádaného vývojáři hry pro její fanoušky.

Nejspíš jste si všimli, že všechny hry na tomto seznamu jsou zaběhlé, lety prověřené klasiky. Důvod je k tomu jednoduchý, MMORPG žánr již několik let spíše stagnuje. Čím dál tím častěji vychází hry, které nepřežijí ani svůj první rok. Častým problémem jsou technické nedostatky, málo obsahu pro hráče a nepříjemné nástroje monetizace. Aktuálně je ve vývoji několik nových MMO her, které si vzaly za úkol tuto situaci změnit, ale na ty si ještě budeme muset nějaký čas počkat.
V příští TOPce bych se s Vámi rád podíval právě na tyto nadcházející, často velice slibně vypadající MMORPG.

X