Po minulém díle jsme si okolo The Game Awards dali menší pauzu, ale nyní jsme zpět s dalším výběrem výborných příběhovek. Tentokrát se podíváme na jeden z nejpopulárnějších žánrů, first person shootery (neboli střílečky z pohledu první osoby). Ani zde nebyl výběr úplně malý a stejně jako v předchozích dvou dílech, na závěr jsem si nechal jednu menší speciálku, na kterou se v hlavní pětce nedostalo. A kam se v této sérii vydáme příště? Určitě bych se rád podíval mezi hry strategické a také mezi žánr mně velmi blízký, a to takzvaný immersive sim. Nechte se tedy překvapit!
5. Crysis
Trilogii sci-fi stříleček od studia Crytek si pamatujeme zejména díky memes, které šly ruku v ruce s faktem, že první díl této série bylo (a svým způsobem dodnes je) působivým tech-demem představujícím schopnosti Cryengine. Trilogie však nabídla kromě ohromující grafiky, skvělého audio designu a výborné akce také vskutku zajímavý příběh sledující vojáky Nomáda, Alcatraze a Propheta, kteří se po dobu příběhu hry obléknou do tzv. Nanosuitu, který jim propůjčí v podstatě nadlidské schopnosti, díky kterým se stávají naprostými elitami bojiště a jsou také jediní schopni odvrátit právě probíhající invazi mimozemské rasy na Zemi. Ačkoliv premisa sama o sobě není nijak novátorská, Crytek zvládl velmi zajímavě zamotat podstatu samotného obleku, mimozemšťanů, a právě Propheta který má důležitou roli ve všech dílech série.
4. Half-Life
Legenda z dílny Valve na podobném seznamu nesmí chybět. Už jen fakt že nebýt Half-Lifu, těžko říct, jak by vyprávění příběhu ve first person akcích dnes vypadalo. Ačkoliv pokusy o odvyprávění nějakého základního příběhu samozřejmě existovaly dávno před vydáním prvního dobrodružství Gordona Freemana, byl to právě Half-Life který odstartoval menší revoluci v tomto typu her. Pokud vám nedělá problém anglický jazyk, určitě bych doporučil dokument, který Valve před nedávnem vydal k výročí prvního Half-Life a rovněž i dokument od kanálu No Clip (který obecně dělá excelentní dokumenty o videoherní historii). A pokud jste se náhodou v kůži Gordona Freemana ještě neocitli, není lepší způsob než skrze fanoušky vytvořený „remake“ jménem Black Mesa. Jedná se o fantastickou předělávku, která si zachovává všechny klíčové principy, na kterých Valve stavělo, ale zároveň posunuje hru na moderní úroveň.
3. Call of Duty: Modern Warfare (původní trilogie!)
Vzhledem k ostudě, kterou si Activision utrhl tento rok jejich mizernou kampaní v CoD: Modern Warfare 3, je možná lehce překvapující vidět tuto značku v této TOPce. Kdo však hrál původní trilogii Modern Warfare her v dobách kdy vycházely, nejspíš chápe. Ačkoliv samotná hratelnost, mechaniky a grafika se v Call of Duty posunula na úplně jinou úroveň, původní Modern Warfare považuji za vypravěčský vrchol, na který se série vyšplhala. Neskutečně akční, dramatické a plné zvratů, takové bylo dobrodružství kapitána Price, Soapa, Ghosta a dalších. První díl rovněž nabídl jednu z nejlepších sniperských misí své doby (pochopitelně mluvím o misi v Pripjati). Druhý díl pak přinesl hned dva zvraty, které si s sebou neseme dodnes v podobě zrady generála Shepparda a mise na letišti.
2. Titanfall 2
Na rozdíl od předchozích (a následujících) bodů, v tomto případě musím specifikovat, jedná se pouze o druhý díl. Ačkoliv první Titanfall nám dal nahlédnout do fantastického světa titánů, neměl v podstatě žádný příběh (těch pár malých scének vysvětlujících proč bojujeme se nepočítá). Naopak v druhém díle se studio Respawn rozhodlo tento neduh napravit a nachystalo si pro nás sice kratší, ale excelentní akční jízdu, ve které jsme si mohli naplno zažít jaké je to být v kůži Pilota jednoho Titánů. A nejen tak nějakého, BT-7274 je jedním z nejlepších ne-lidských parťáků s jakým jsem měl tu čest sloužit ve futuristické válce.
1. Bioshock
Myslím že tady snad ani není o čem. Když jde o first person akce a příběh, Bioshock je kultovní klasikou jejíž příběh dodnes zůstává nepřekonán. Osobně patřím k menšině, která považuje třetí díl Infinite za nejlepší díl série a ke hře se každých pár let s radostí vrátím. Columbia, místo, kde se třetí díl odehrává je nádherná, temná a její zvraty a šokující odhalení jsou jednoduše můj šálek čaje. Většina herní komunity se však shoduje že první díl zasazený do podmořského města Rapture zůstává nepokořen. Objevování jeho temné historie a úpadku, získávání nových plasmidů a rozplétání záhady okolo zakladatele Rapture, to vše zabaleno do skvostného art deco kabátu, to je Bioshock který se navždy zapsal do historie jako jedna z nejlepších, příběhem řízených FPS her.
Zmínka závěrem - Metro
Jako bonus na konec bych určitě rád zmínil sérii Metro. Ačkoliv se v mnoha směrech jedná o velmi nedokonalé hry, jejich drsné, postapokalyptické zasazení a příběhy jež vyprávějí jsou samy o sobě důvodem si tuto (prozatím) trilogii zahrát. Metro sleduje cestu Arťoma, jednoho z posledních přeživších atomové války, žijícího ve spletitých koridorech Moskevského metra. Nebo aspoň první dva díly, třetí díl Exodus, jak jeho název napovídá, sleduje cestu Arťoma a jeho přátel na povrch, hledající odpovědi okolo onoho osudného atomového útoku.