TOP 5 Příběhovek: Cyberpunk

Zatímco v předchozích dílech této série jsme se podívali hlavně na různé kategorie her, nyní se posuneme rovnou na samotné žánry. Důvod k tomu je jednoduchý, kategorie, do kterých hry rozdělujeme, jako RPG, FPS či adventury, jsme již víceméně vyčerpali, ale mezi hrami se stále dá najít mnoho fantastických příběhů. Jako první žánr pro tuto staronovou sérii jsem vybral cyberpunk. Jedná se o žánr mně velmi blízký a jsem si jistý, že nejsem jediný. Samozřejmě nechybí ani menší bonus na závěr.

5. Observer

Pravděpodobně nejlepší kousek od Polského studia Bloober, o kterém se bohužel ale ví méně, než o jejich méně povedených hrách jako Medium nebo Blair Witch. V Observer se hráč ujme role detektiva Daniela Lazarskeho, jemuž propůjčil hlas legendární Rutger Hauer. Ten se pak v temné dystopické budoucnosti, ne nepodobné klasice Blade Runner, vydává po stopách vlastního syna, v čemž mu pomáhá technologie, kterou detektivové budoucnosti využívají – možnost připojit se k mozku zesnulých lidí a skrze velmi děsivé pasáže „prožít“ jejich posední momenty. Observer nabídne jak skvělý horor, tak výborný, atmosférický cyberpunkový příběh. Pokud vás hra zaujala, doporučuji její vylepšenou verzi Observer: System Redux.

4. The Ascent

The Ascent je má osobní srdcovka. Excelentní cyberpunková řežba, lehce říznutá Warhammerem 40k a Star Wars, nabízí skvostný audiovizuál, fantastický svět, výbornou akci s lehčími RPG prvky a rozhodně nadprůměrný příběh. Hráč se zde zhostí role naprosté nuly, která začíná svou cestu žoldáka ve stokách a sklepech takzvané Arcology, gigantické metropole, která je postavená jako několik kilometrů vysoká věž na planetě Veles. Odtud se skrze plnění zakázek postupně dostává do vyšších pater, s cílem dosáhnout samotného vrcholu obývaného smetánkou tohoto absurdně velkého „města“. Pokud máte cyberpunk aspoň trochu rádi, myslím že se stačí podívat na trailer a bude vám jasné, že The Ascent si zaslouží zahrát už jen kvůli tomu, jak perfektně studio Neon Giant zvládlo zpracovat atmosféru a vizuál hry.

3. System Shock

O zakladateli žánru Immersive Sim jste nejspíš již slyšeli. System Shock je kultovní klasika a nebýt této hry, dnešní FPS a RPG by nejspíš fungovaly jinak. Stejně jako Half-Life posunul vyprávění v FPS akčních hrách na novou úroveň, System Shock se podílel na formování RPG her hraných z očí hlavní postavy a stejně tak položil základy pro vyprávění příběhu v těchto hrách. Loni vyšel výborný remake této klasiky, kterou dostalo na starost talentované studio Nightdive, máte tak nyní možnost si toto sci-fi dobrodružství na Citadel Station prožít v moc pěkném modernizovaném kabátku a s mnoha malými úpravami, které odstraní klasické frustrace starých her.

2. Deus Ex

Přiznám se, že původní Deus Ex hry jsem nikdy nehrál. O to víc jsem ale fanouškem moderních her od studia Eidos, ve kterých se hráč ujme role Adama Jensena. Kyberneticky upravený drsňák, který se ocitá uprostřed souboje mezi lidmi odmítající technologický progres ve formě augmentací lidského těla a korporací, které naopak dělají, co mohou, aby kybernetické náhrady orgánů a končetin protlačily na trh tak rychle, jak je to jen možné. Příběh Deus Ex: Human Revolution a Mankind Divided je velmi komplexní, v mnoha směrech se vyvíjí na základě hráčova rozhodnutí a shrnout jej tedy není jednoduché. Pokud však máte v oblibě cyberpunkové akční detektivky, nabízející hluboký příběh zabíhající do podstaty lidskosti a toho, co znamená být člověk, Deus Ex je přesně pro vás.

1. Cyberpunk 2077

První pozice pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Co vlastně ještě k tomuto eposu od studia CD Projekt RED dodat? Cyberpunk 2077 a výborné rozšíření Phantom Liberty snoubí zběsilou akci, hluboké a emotivní momenty, excelentně napsané a zahrané postavy, fantastický svět dystopické budoucnosti a silný, i když možná trochu krátký příběh. To však většině hráčů nemusí vadit vzhledem k mnoha menším, vedlejším příběhům v podobě úkolů a tzv. „gigů“. Cyberpunk 2077 má za sebou velmi drsnou cestu, vzhledem k nepřijatelnému stavu hry při jejím vydání. CD Projekt RED naštěstí nad hrou nikdy nezlomilo hůl a dostalo ji do stavu kdy téměř odpovídá hře, kterou před jejím vydání slíbili a patří tak mezi jedny z nejlepších sci-fi her na trhu.

Bonus závěrem – Stray. Kdo by neměl rád kočky. Obzvlášť když se jedná o roztomilé, ale velmi schopné a mazané kočky, které se vydají na dobrodružství do tajemného, podzemního města inspirovaného pověstným Čínským městem Kowloon – město, ve kterém jsou na sebe jednotlivé stavby nalepené tak, že celé město tvoří v podstatě jednu obří stavbu. Svět Stray je krásný, tajemný a můžu vám slíbit, že kočičí dobrodružství ve vás zanechá víc dojmů, než mnoho těch lidských.

X