TopSpin 2K25 aneb jak znehodnotit skvělý gameplay vším ostatním

Brněnská pobočka studia Hangar 13 přináší pokračování úspěšné série Top Spin.
Po dlouhých 13 letech od poslední iterace má před sebou nelehký úkol v podobě překonání svého výborného předchůdce.
Jak se s tím popraly pověstné zlaté české ručičky? Na to se podíváme v následujících řádcích…

Za poskytnutí klíče k recenzi děkujeme společnosti Cenega Czech.

Nový díl staví na pevných základech předešlého, ve kterém jsem před lety strávil relativně dost času, takže jsem se, co se ovládání týče, cítil jako doma.
Hlavní náplň hry asi nemá smysl sáhodlouze představovat. Snad každý někdy viděl nebo hrál tenis. Top Spin se snaží o jeho nejvěrnější simulaci a můžu už na začátku recenze říci, že to se mu opravdu daří.

Být jediným kritériem pro hodnocení pouze gameplay, není nad čím dlouze přemýšlet a hra by obdržela 5 hvězdiček.
Jenže jak už to tak bývá, hry se skládají z více složek a ty postupně rozebereme a dostaneme výslednou známku.

PRVNÍ ZAPNUTÍ HRY

Hned při prvním spuštění vás vítá okno s výzvou k vytvoření účtu u společnosti 2K.
Není to nic nepříjemného a celý proces trvá asi 10 minut. Osobně chápu potřebu vlastního účtu kvůli funkci crossplay, ale určitě se najdou hráči, kteří tento přístup moc rádi nevidí.

S účtem je navíc spojena nutnost být pořád připojený k internetu, což přináší jedno docela podstatné omezení, o kterém si více řekneme později.

Jakmile zvládnete přihlášení k serverům, spustí se cutscéna, po níž skočíte přímo do rozehraného zápasu. Do rukou se vám dostane Roger Federer, proti vám stojí Andy Murray, a vaším úkolem je vyhrát právě hraný zápas.
Až se vám to povede, hra vám nabídne výběr jazyka, mezi kterými nechybí čeština, nastavení obtížnosti a hurá do hlavního menu.
Na hlavní stránce menu je Centre Court Pass (CCP), což je tenisová obdoba battle passu z různých online her.
Abyste naplno využili potenciál CCP, musíte zakoupit DLC na jednu nebo všechny z plánovaných 6 sezón. Bezplatná varianta vás obdaří pouze zanedbatelnými předměty.

Jelikož hra obsahuje mikrotransakce, vedle CCP nabízí i Pro Shop, což je místo, kde nakupujete kosmetické předměty, VC (Virtual Currency – virtuální měna) a bonusy pro jednodušší získávání zkušeností pro hráče vytvořené v režimu MyPlayer.
Ano, hra má prvky pay to win. Posledním režimem je již zmiňovaný MyPlayer, kde spravujete vaše vytvořené hráče, maximální počet je omezen pouze na dva.

HERNÍ REŽIMY

Hra obsahuje jen pár herních režimů, rozdělených na místní a online.

Nejdříve se podíváme na místní, neboli single část hry. První na řadu přichází Exhibice.

Vyberete jednoho z 25 licencovaných tenistů a dále si vyberete, jestli chcete hrát dvouhru nebo čtyřhru.
Poté si můžete vybrat kurt. Na začátku nejsou k dispozici všechny kurty; musíte je postupně otevírat postupem kariérou nebo si je koupit za reálné peníze pomocí DLC.
České hráče určitě potěší přítomnost pražského kurtu. Součástí je i lokální multiplayer.

Další režim je TOPSPIN ACADEMY, což je tutoriál, jehož cílem je naučit vás ovládat hru.
Příjemným překvapením bylo, když jsem uslyšel hlas tenisové legendy Johna McEnroa, který mi radil, jak se pohybovat a kam směrovat moje údery.
Takovou osobnost tenisové historie si nemůžete dovolit neposlouchat.

Poslední, nejdůležitější lokální režim je MyCareer. Jak už název napovídá, jedná se o kariéru vašeho vytvořeného hráče/hráčky.

Jako první si vytvoříte avatara podle svých představ. Editor postavy je spíše průměrný; nabízí sice různé možnosti úprav, ale určitě by mohl dostat větší pozornost.
Poté, co dokončíte vytváření budoucí hvězdy světového žebříčku, musíte svoji postavu obléci. Zde narazíte na první problém spojený s mikrotransakcemi, které hra obsahuje.
Pokud byste si na začátku chtěli vybrat různé značky nebo i jen barvy oblečení, tak na to můžete rovnou zapomenout. Máte k dispozici velmi omezený výběr a vše je za virtuální měnu (VC), kterou bych rozhodně nedoporučoval utrácet za zbytečnosti jako je oblečení.

V pozdější fázi hry ji budete potřebovat na nákup trenérů, domovů po celém světě, doplňků pro raketu a dalšího personálu, který vám dodává různé bonusy.
Tohle je přesně bod, kdy mi osobně vadí přítomnost mikrotransakcí ve hrách, protože je tomu podřízen herní design.

Buďto vás čeká nekonečný grind, abyste získali věci, které chcete, nebo si koupíte VC a máte po problému.
Je to samozřejmě jen na vás a nikdo vás k nákupu prémiové měny nenutí, ale u hry za 60 eur (cca 1500 Kč) to jednoduše zamrzí.
Pojďme ale dál. Máme svého šampióna, a můžeme konečně vyrazit na první turnaj.

Z NULY LEGENDOU


Začínáte jako neznámý hráč, a přesně takový je i váš status. Abyste se dostali na velké turnaje, budete muset zlepšovat svůj status hraním menších turnajů a plněním výzev, které vám hra postupně dává.
Status má různé úrovně od neznámého hráče přes vycházející hvězdu až po legendu.
Vylepšením úrovně hráče získáváte body, které používáte na zlepšení jednotlivých vlastností jako jsou forehand, backhand, podání, reflex atd.
Kariéra je rozdělena do jednotlivých měsíců kalendářního roku, a každý měsíc se odehrávají turnaje podle skutečného tenisového kalendáře.
Během hraní navštívíte například Indian Wells, Monte Carlo, Řím nebo Shanghai. Samozřejmostí jsou všechny čtyři Grand Slamy, jmenovitě Australian Open, Roland Garros, Wimbledon a US Open.
Celkový počet je 48 licencovaných hřišť, která jsou zpracována na úrovni.


Mimo turnajů máte k dispozici tréninky a speciální akce, za které získáváte zkušenosti a VC.
Plněním tréninků a speciálních akcí otevíráte různé doplňky a domovy. Jelikož jako tenista cestujete po celém světě, potřebujete nějaký záchytný bod pro doplnění energie.
A právě mechanika energie je zajímavá novinka v kariéře. Nemůžete jen tak během jednoho roku odehrát všechny dostupné turnaje.
Při cestování a hraní zápasů se vám energie snižuje, a když klesne pod hranici 35 %, je velká pravděpodobnost, že se během turnaje zraníte.
Například když jsem v 5. roce mé kariéry věděl, že se chci v létě zúčastnit French Open a poté hned Wimbledonu, tak jsem měsíc před French Open odpočíval bez účasti na turnaji a přemístil jsem se do domova v německém Halle, abych měl co nejmenší cestování do Paříže a následně Londýna.

Ale než jsem se dostal do této fáze, zabralo to zhruba 15 hodin hraní.
První dva roky jezdíte po menších turnajích třídy 250 a 500.
Díky plnění úkolů a zvyšování statusu se vám otevřou třídy 1000 a Grand Slam.
Je škoda, že ve hře není systém kvalifikace nebo divoké karty, a na největší turnaje se dostanete až jako hvězda.

Osobně se mi povedlo až během 5. sezóny získat v jednom kalendářním roce všechny Grand Slamy, vyhrát i turnaj mistrů a být jednička ve světovém žebříčku.

Musím otevřeně přiznat, že nejdříve jsem začínal na nastavení ryzího tenisu s hrou na 2 sety a 6 gemů, poté jsem začal hrát na 2 sety a 3 gemy, a nakonec jsem skončil u supertiebreaku do 10 bodů, abych vůbec mohl recenzi odevzdat v nějakém rozumném čase.

ONLINE ZÁPASENÍ


Mezi online režimy patří online Exhibice, která má stejné parametry jako lokální, akorát hrajete proti reálným hráčům.

Další je režim World Tour. Zde používáte vámi vytvořeného hráče, hrajete denní turnaje a sbíráte body do žebříčku. Hraním World Tour získáváte zkušenostní body pro vašeho hráče.

A poslední je režim 2K Tour. Zde máte k dispozici profesionální hráče. Každý den jsou předem vybráni čtyři profesionálové, s nimiž plníte denní výzvy, a za hraní obdržíte VC.

DOKONALÉ NAČASOVÁNÍ JE KLÍČEM K ÚSPĚCHU

Jak jsem už na začátku recenze zmínil, gameplay je to nejlepší, co nejnovější Top Spin nabízí.

Používání různých typů úderů spolu s určováním směru a zejména správné načasování úderu vám poskytuje pocit dokonalé kontroly nad raketou, respektive nad celým kurtem.

Ať už používáte základní, čopované, topspinové nebo lobované údery, vždy je z každé výměny cesta, jak z ní vyjít vítězně, a je jen na vás, jak se s tím poperete.

Na začátku kariéry je křivka obtížnosti docela vysoká, ale s postupným vylepšováním vašeho hráče získáte větší kontrolu nad tím, co děláte.

Jelikož proti vám nastupují hráči na vyšší úrovni, občas klidně i o 10 levelů, nezbývá vám k úspěchu nic jiného, než mnou již dříve zmiňované dokonalé načasování.
Jinak si budete s soupeři pinkat klidně půl hodiny, do té doby, než někdo z vás neudělá chybu.

Největší zábava ale přichází při online zápasech proti reálným hráčům.

Nejednou se mi povedlo prohrát zápas po dvou setech, které pokaždé došly až do tiebreaku 10-8, a stejně nemůžu říct, že bych se nebavil.
Jednou seberete podání vy, podruhé soupeř, pak se přetahujete 10 minut o jeden gem v nekonečné výměně.

Zápasy jsou pokaždé jiné, a hodně záleží na stylu, kterým hrajete. Já preferuji silový tenis od základní čáry.

AUDIO VIZUÁLNÍ PREZENTACE


Grafické zpracování je na první pohled bohužel zastaralé.
Nejvíce vyniká nedostatečná kvalita tváří; některé licencované hráče bych nepoznal, kdyby u nich nebylo napsané jejich jméno.
Prostředí, zázemí, útroby stadionu i celá herní plocha jsou na přijatelné úrovni, ale diváci a ostatní lidé okolo kurtu jsou na tom o poznání hůře.

Nejvíce mi přišlo divné, že při předávání trofeje u vyhraného turnaje po celém světě vám pohár předává jedna a ta tatáž žena, navíc pohár má jen jeden model, a je jedno, jestli vyhrajete malý turnaj v Praze nebo US Open.

Tyto maličkosti zamrzí, a celkově by hra zasloužila mnohem více péče, než se jí dostalo.

Pokud jde o zvukovou stránku, nemám co vytknout. Rozhodčí na empíru mluví různými jazyky podle toho, v jaké zemi se nacházíte.
Hudební doprovod je zaměřený na moderní EDM. Sice nejsem fanoušek tohoto hudebního stylu, ale playlist neobsahuje nic, co by vybočovalo z atmosféry, kterou se soundtrack snaží vykreslit.

MUSÍTE BÝT POŘÁD ONLINE


Jak jsem už předtím zmínil, k vytvořenému účtu u 2K musíte být stále připojeni k jejich serverům.

Hned druhý den po vydání nastal problém, a k serverům 2K se nešlo připojit. V tu chvíli vám hra dovolí hrát pouze exhibice a Top Spin Academy, u které se nezaznamenává postup.

Je to opravdu nešťastné rozhodnutí do online módu zahrnout i single kariéru. Navíc online služby skončí k 31.12.2026.

Doufám, že vývojáři do té doby odstraní nutnost být připojen k serverům, aby si lidé i po tomto datu mohli zahrát kariéru.

@Steam

SLOVO NA ZÁVĚR


I přesto, že můj pohled na hru může vypadat jako hate recenze, opak je pravdou.
Jsem spíše zklamaný z toho, jak mohou vývojáři znehodnotit téměř dokonalý gameplay vším ostatním.

Jediné, co stojí za zmínku, jsou licence na světoznámé turnaje, avšak i ty jsou poskvrněny přítomností vygenerovaných hráčů, kteří vypadají skoro až groteskně.
Absence licence minimálně pro 64 hráčů, přesněji 32 pro muže a 32 pro ženy, je jen další kaňka už na tak rozpitém dopise jménem Top Spin 2K25.

Hodnocení redakce

Název hry: TopSpin 2K25

Vývojář: Hangar 13
Vydavatel: 2K Games
Žánr: Sportovní simulátor
Multiplayer: Ano
Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 5, Playstation 4, Xbox Series X|S, Xbox One

[ More ]

Celkový dojem

I přesto, že můj pohled na hru může vypadat jako hate recenze, opak je pravdou. Jsem spíše zklamaný z toho, jak mohou vývojáři znehodnotit téměř dokonalý gameplay vším ostatním. Jediné, co stojí za zmínku, jsou licence na světoznámé turnaje, avšak i ty jsou poskvrněny přítomností vygenerovaných hráčů, kteří vypadají skoro až groteskně. Absence licence minimálně pro 64 hráčů, přesněji 32 pro muže a 32 pro ženy, je jen další kaňka už na tak rozpitém dopise jménem Top Spin 2K25.

-
3.5

Klady

+ Dokonalý gameplay
+ Licencované turnaje
+ Čeština

Zápory

– Zastaralé grafické zpracování, zejména tváří
– Málo herních režimů
– Nutnost být pořád online i pro single kariéru
– Lehké pay to win prvky

X