Unicorn Overlord – jeden jednorožec vládne všem

Předem chci poděkovat společnosti Cenega za poskytnutí klíče na recenzi, děkujeme!

Nejnovější hra vývojářů z Vanillaware nás zavede do fantastického světa magie a o bojů o moc. Unicorn Overlord je taktické RPG, kde se v roli mladého následníka trůnu vydáte do zuřivých bojů o území, osvobozovat města a vesničky a prohlubovat sociální pouta se svými druhy ve zbrani.  

Vraťte mi, co je moje!

Příběh začíná převratem, kdy se zlotřilý generál obrátí proti královně a násilnou cestou převezme moc nad královstvím Cornia. Naštěstí syn královny za pomocí rytíře Josefa dokáže z říše uprchnout a na 5 let se odebere do exilu… ale nyní nastal čas vrátit se zpět a vzít si, co je právem vaše! A tak začíná příběh Unicorn Overlord. Nečekejte ale nějaký výpravný epos, v průběhu hry je sice vyprávění zajímavější, ale díky absenci jakýchkoliv cutscén vás příběh zrovna nevtáhne. Někomu se tento minimalismus může líbit, já bych bohužel přivítal jiný styl vyprávění.

@techraj

Pojďme se ale podívat na ten hlavní tahák hry a to je hratelnost. V Unicorn Overlord se pohybujete na velké mapě, kterou postupně odkrýváte. Na začátku osvobodíte první město, kde si postavíte první základnu a potom hurá do světa na zkušenou. Tu zkušenou myslím doslova, protože na každém kroku vás čekají i vedlejší úkoly, které vás při přijmutí přenesou na bitevní mapu, kde můžete předvést svoje taktické schopnosti. 

Pochodéééém vchod! Poklusééém klus!

V Unicorn Overlord si vytváříte čety, které bojují proti ostatním četám na mapě. Jak budete postupovat hrou, tak velikost čet a jednotek v ní se bude zvyšovat. Závisí to ale na tom, kolik získáte Honor bodů. Honor by se dalo považovat za takový věhlas, který získáváte za plnění misí, vedlejších misí a pomáhání s opravou zničených měst a vesniček. Čím víc se budete zajímat o vedlejší aktivity, tím víc se vám to potom vrátí. 

@techraj

V soubojích si jednotky v četách rozdělíte podle jednotlivých tipů bojovníků. Dopředu budete dávat obrněné rytíře a do zadních linií např. mágy, kteří mají málo zdraví, ale zase velké magické poškození. Hra nabízí spoustu tipů jednotek, které mají jak své silné stránky, tak i samozřejmě slabiny. Každá jednotka je silná proti jiné, ale zase slabá proti dalším. Proto je dobré si vždy čety vyvážit, aby vás nezaskočil nepřítel s jednotkami, které jsou proti vašim odolné. 

Zajímavou věcí je, že souboje probíhají automaticky. Jednotky se střídají podle určených statů a vy jen sledujete, jak si v boji vedou. Osobně se mi napřed tento systém moc nezamlouval, ale časem jsem si na něj zvyknul. Jednotky mají i svoje speciální útoky a schopnosti, které můžete za body použít v bitvě, ale i na bojišti. Celkově je soubojový systém velice zajímavý a po chvíli si na něj zvyknete. Jen ta obtížnost by mohla být trošku vyšší. Když opravdu se věnujete vedlejším aktivitám, tak jste po chvíli tak OP, že každého protivníka přejedete jako tank.

Vizuální nádhera

Co se týče vizuálu, tak tady se vývojáři z Vanillaware drží svého osobitého stylu. Kdo hrál Odin Sphere nebo Aegis Rim: 13 Sentinels, bude vědět, o čem mluvím. Překrásná 2D stylizovaná grafika tomuto žánru rozhodně sedí. Například detailně vyobrazené jídlo v taverně vypadá naprosto skvěle a to nemluvím o soubojových animacích. S grafikou jde ruku v ruce hudba, která je opět vybraná na jedničku. Klidné flétnové melodie hrající při procházení mapy, či energické až epické skladby při soubojích. Tady se vývojářům rozhodně povedlo něco úžasného, a soundtrack se vám rozhodně zaryje do paměti. A to by každá kvalitní hudba měla!

Previous
Next

Unicorn Overlord je svěží přírůstek do pole strategických RPG. Pokud jste například fanoušci série Fire Emblem, tak si tuhle hru rozhodně zamilujete. Stylizace a vizuál dělají z této hry překrásnou podívanou nejen pro oko, ale i pro uši. Jen je škoda slabšího příběhu, který se nevyvaroval jistím klišé japonských RPG her, a také lehčí obtížnosti.

Hodnocení redakce

Název hry: Unicorn Overlord

Vývojář: Vanillaware
Atlus
Žánr: Taktické RPG
Multiplayer: Ano
Platformy: PlayStation 4 a 5, Xbox Series X a S, Nintendo Switch

Autor: Raven

[ Koupit ]

Celkový dojem

Unicorn Overlord svým vizuálem a hratelností se dostal mezi nejlepší taktické RPG. K dokonalosti jen schází lepší vyprávění příběhu a vyšší obtížnost.

-
3.5

Klady

+ Unikátní soubojový systém

+ Nádherná stylizace

+ Hodně tipů jednotek

+ Skvělá stylizace

 

 

 

 

 

Zápory

– Vyprávění příběhu

– Jednodušší obtížnost

 

X