Velké srovnání sim-racing her v roce 2024

Žánr simulátorů je sám o sobě velice vyčleněn od ostatních, více mainstreamových, herních žánrů. Vždy, když se pokoušíte nějaký simulátor hrát, už se předpokládá, že k danému sportu nebo typu hry máte nějaký vztah. To stejné platí u sim-racing her. Je pravděpodobné že hráč, který si ob rok zapne některý z dílů Need for Speed, jen tak nepůjde a nenasype do závodních simulátorů spoustu peněz, aby měl co největší požitek z jízdy. Díky bohu (nebo možná bohužel?) já tuto motorhead vášeň v sobě mám, a ta je rok od roku silnější a silnější. A tak si říkám, že by bylo moc fajn udělat nějaký veřejný list všech sim-racing her, které jsou aktuálně na trhu dostupné. A ano, je to subjektivní pohled, a pokud je váš názor odlišný, budu moc rád, když nám do komentářů napíšete své závodní zkušenosti!

Začněme pomalu, od nízkých otáček...

Nebudu tento seznam her skládat podle hodnocení. To znamená, že první uvedená hra rozhodně není ta nejhorší. Spíše mi přišlo logičtější seřadit hry podle user-friendly přístupnosti. Krok po kroku budeme přidávat obtížnosti, až se dostaneme k těm true simulátorům. Taktéž tento článek nemá nikoho soudit. Ať už hrajete F1 nebo třeba iRacing, tohle není žádný návod na to, jak se hodnotit jako závodní jezdec. Ve výsledku je požitek z jízdy to jediné, o co nám jde. Pojďme ale konečně na to…

F1 23 (Codemasters/ Electronic Arts)

Začneme opravdu zlehka. I když monoposty Formule 1 jsou považovány za nejvíc technicky dokonalé stroje na planetě, hra F1 23 míchá závodní simulaci s arkádou. A za mě je to krok správným směrem. Ono uřídit takový monopost, který se výkonem blíží 1000 koní, není úplně med a proto, když se v Codies rozhodli udělat hru mnohem přívětivější i pro začátečníky, bylo to určitě dobré rozhodnutí. Klíčové je zde samotné nastavení herní asistence. Podle vlastních preferencí a zkušeností si sami hru nastavíte tak, aby jízda byla zábavná, ale taky trošku náročná. 

@Techraj.cz

Můžete tak bez ostychu jet závod, kde máte zapnutou kontrolu trakce i brzd, na trati budete mít zobrazenou ideální závodní stopu, nebo vám při jízdě může pomáhat asistent zatáčení. To všechno hra nabízí a je jen na vás, jak moc těžkou nebo jednoduchou si hru uděláte. 

Forza Motorsport (Turn 10 Studios/ Microsoft)

Trošku přitvrdíme. V roce 2023 jsme se dočkali dalšího dílu ze série Forza. Každopádně, tentokrát to byl díl z hardcore série Motorsport a od prvního spuštění to bylo znát. Hra se opět pyšní velmi líbivou grafikou a ovládání auta bylo vyvinuto na vysoké úrovni. Nutno říci, že Forzu Motorsport můžete jezdit zcela bez asistence a dosáhnete tak velmi pokročilého závodního zážitku. Pokud se však na to necítíte a jezdíte třeba jen na ovladači, je tady opět k dispozici velká dávka jízdních asistentů, kteří vám při kroužení nejslavnějších okruhů světa pomáhají. 

Techraj.cz

Bez diskuze je ale Forza Motorsport mnohem více sim-racing zážitkem než arkádou. Ano, stále tady můžeme některé arkádové prvky najít, tahle volba přístupnosti novým hráčům je ale na místě. 

Gran Turismo 7 (Polyphony Digital / Sony)

A pojďme zase o level dál. Gran Turismo 7 je exkluzivitkou konzolí PlayStation z japonského studia Polyphony Digital. Upřímně jsem chvíli hledal slova, kam bych měl poslední díl ze série Gran Turismo zařadit. Hra se dá velmi pohodlně hrát i na ovladači, stejně tak jako na volantu. Je taky fér říci, že požitek z jízdy budete na volantu mít o level jinde na DualSense, nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že tohle pořád není ten pravý simulátor okruhového závodění. Hra sama o sobě ve sloganu prohlašuje „The real driving simulator“, a já s tím asi dokážu souhlasit. Dokázal bych se ale i hádat. Rozhodně se Gran Turismo pohybuje v jiných vodách, než předchozí hry. Určitě se ale nejedná o arkádu a pokud si chcete GT7 zahrát, musíte mít nějaké jezdecké základy.

@Polyphony Digital

Ten největší problém, který se hrou osobně mám, je zobrazení a vnímání rychlosti auta a zpracování váhy auta. Pokud totiž jedete na rovince Mulsanne něco okolo 300km/h a máte brzdit do zpomalovacích šikan, nebudete z toho mít ten správný pocit. Auta se v GT7 ve vyšších rychlostech chovají, jako by ztratily svou hmotnost. Můžeme se bavit o tom, že jsme měl špatně zvolenou kameru, ať už je to kamera front bumper (na předním nárazníku přímo u země), nebo je on board za volantem. V žádném případě tady Gran Turismo nechci hanit. Osobně jsem v tom nechal přes dvě stovky hodin a pár desítek asi opět nechám, plus podpora VR je také skvělým krokem, jen se nemůžu zbavit pocitu, že označení „Real driving simulator“ je spíš marketingový tah.

Assetto Corsa + AC Competizione (Kudos Simulazioni/ 505 Games)

A ponořme se konečně do vln opravdových sim-racing her tak, jak by takové hry asi měly vypadat. Dostáváme se do bodu herního zážitku, kde už ani pomoc všech herních asistentů nemusí stačit, aby jste hru dokázali odehrát. Assetto Corsa a její pokračování v podobě Assetto Corsa Competizione je ukázkou skutečného závodění aut v kategorii GT3 a GT4. Hru dokážete zajet i na ovladači, nicméně pro ten pravý „sim-racing zážitek“ už budete potřebovat nějaký volant. Assetto Corsa Competizione nabízí tak věrně zpracovanou jízdu v Gran Touring kategorii aut, jako málokterá jiná hra. Občas mívám pocit, že tyto hry by měly mít svou vlastní kategorii. Takovou, kde už opravdu záleží na tom, jakou teplotu mají vaše pneumatiky nebo motor. Správné řazení znamená zisk několik desetin vteřiny, správně trefený brzdný bod je začátkem správně projeté zatáčky. 

@Steam

Assetto Corsa Competizone se může stát vaším výchozím bodem do světa sim-racing závodění. Hra už vyžaduje jistý závodní skill, odměnou vám bude ale nádherný požitek z jízdy, líbivá grafika a věrně zpracované závodní modely. Navíc tvůrci do hry stále přidávají DLC s novými vozy nebo okruhy.

iRacing (iRacing Motorsport Simulations)

Budeme pokračovat dál. iRacing je hrou, která už s vámi žádnou schovávanou hrát nebude. Tady se dostáváme do momentů, kdy auto skutečně ovládáte vy. Na ovladače zapomeňte, tady je volant povinností. Jakákoliv chyba bude potrestána. Hrou jako iRacing byste rozhodně okruhové závodění začínat neměli. To radši sáhněte po nižším kalibru z předchozích her. Nutno také zmínit, že iRacing je výhradně multiplayerovým zážitkem, který závodění pozvedává na novou úroveň. 

Tenhle fakt silně multiplayerového hraní může ale spoustu lidí odradit. iRacing si totiž musíte měsíčně předplácet, abyste se dostali k tomu největšímu obsahu, který hra nabízí. Vše je to odůvodněno tím, že by hráčská základna měla mít nějakou úroveň, aby se vám nestávalo, že v online lobbies budete potkávat neřízené střely, které se snaží pokazit závod všem ostatním. Nicméně, když už se sim-racing začnete, poznáte, jak velká studnice na peníze celý tento žánr je.

Automobilista 2 (Reiza Studios)

Automobilista 2 neboli AMS2 se řadí také mezi hry, které není vhodné hrát jinak, než alespoň na základním simrigu. AMS2 nabízí ohromnou možnost výběru různých vozidel (od motokár přes trucky, speciální brouky až po cestovní vozy a prototypy nebo různé formule), stejně jako nespočet reálných tratí, známých i neznámých. Automobilista 2 je opravdu pure simulace, kde si na autě můžete nastavit snad úplně vše, a nemluvím jen o nastavení jízdních vlastností, ale i nastavení sedačky nebo zrcátek.

@Automobilista2

Hra nabízí akorát single player a multiplayer s jednoduchým nastavením šampionátu. Závodu se mohou účastnit vozidla různých tříd, takže si opravdu můžete nastavit Multi-class závody aut, které by se jinak nikdy nesetkaly. U některých kategorií aut se potkáte s divnou fyzikou vozidel, ale to se většinou postupně opravuje v podobě patchů. Cenovka všeho contentu může být zavádějící, ale už v základní hře se s tím vcelku dobře seznámíte a pak si spíše content vybíráte, takže nemusíte mít všechno. K tomu přičtěte podporu módů (Racing Life je must have) a máte skvělý vstupní bod do světa Sim Racingu v jakékoliv kategorii.

rFactor a rFactor 2 (Image Space Incorporated)

Ještě o něco dál tady je rFactor 2. Je to asi největší konkurent pure race simulátoru a svoje možnosti porovnává s iRacingem. iRacing těží z dlouhodobějšího lepšího contentu, plných lobby a progressu v podobě hodnocení. rFactor 2 byl ještě donedávna touto contentovou stránku pozadu, ale po posledním větším updatu, kde byly kompletně předělány online eventy a match making, šlape iRacingu na paty. v rFactoru není nic zadarmo. Dokonce i kamera je tady fixlá na pohled od volantu, což, pokud nejste zvyklí, vám nemusí sednout. 

@rFactor2

Nicméně se tady stále bavíme o plné kontrole na vozidle ve všech ohledech. Simulace mokrých vozovek a bezchybně vypracovaná fyzika jednotlivých vozidel. Stejně jako u iRacingu, pokud nemáte aspoň něco naježděno, tak tady budete ještě více zmatení. Bavíme se o absolutní kontrole, kde auto za vás nic neudělá. Pit limiter, běh motoru… Dokonce se řeší i to, zda vozidlo pit limiter má. Pokud ne, musíte si v lajně prostě dávat pozor sami.

Le Mans Ultimate (Studio 397)

Tady se dostáváme mezi spekulace. Nově vyvíjenou hru Le Mans Ultimate ale dělají tvůrci her rFactor, a to nám slibuje jistou kvalitu. Hra má být věrnou kopií šampionátu WEC a měla by tak doručit ten nejlepší závodní zážitek z kategorie cestovních vozů a jejich královny LMDh. Le Mans Ultimate by mělo vyjít ještě letos a my se na tuto hru podíváme zblízka a přineseme vám podrobnější recenzi!

@Steam

Assetto Corsa 2 (Kudos Simulazioni/ 505 Games)

Nástupce dvou her ze série Assetto Corsa od italského studia Kudos Simulazioni. Od této hry si všichni fanoušci slibují nový sim-racing zážitek, zcela nový jízdní model a mnohem více. Aktuálně víme, že studio pracuje na DLC pro hru AC Competizione, a do hry by se měla dostat také legendární trať Nürburgring v jeho 24 hodinové verzi. Oficiální oznámení ještě nepřišlo, ale v internetových zákoutích se šeptá o brzkém vydání!

A jaké závodní zážitky máte vy za sebou? Kterou hru preferujete nejvíce? Je to některá z uvedeného seznamu, nebo jsme něco opomenuli? Taky nám napište, jestli jste fanoušci single-playerového závodění, nebo si libujete v online lobbies s dalšími motorheady! Těšíme se na trati.

X