Vyšla plná verze Masterplan Tycoon

O první dojmy z indie budovatelské strategie Masterplan Tycoon jsem se s vámi podělila již v lednu, kdy jsme od studia Ravenage Games získali klíč k její beta verzi. I když jsem od hry mnoho nečekala, byla jsem příjemně překvapená a o to víc nadšená, že se mi do rukou dostala také plná verze k vyzkoušení, která toho k objevení a vyzkoušení nabízí o hodně víc. Co si na své hráče vývojáři připravili dalšího a čím se rozhodli potrápit jejich mozkové buňky? Pojďme se na to podívat.

@steam

Už jsem vám říkala, že jsem na strategické hry dost levá? U jiných strategií jako třeba Sim City vydržím vždycky jen chvilku. Jakmile se totiž moje městečko začne rozrůstat a mně na bedrech najednou leží víc povinností, než jen hlídat přísun vody a elektřiny, zpanikařím a prchám z toho chaosu pryč.  Nebohé obyvatele mého městečka samozřejmě nechávám na pospas osudu. Čas od času se ve mně ale objeví touha dát mozkovým buňkám do těla a chci vyzkoušet, jestli jsem ve strategiích opravdu takové poleno. A tentokrát jsem se to rozhodla vyzkoušet právě na Masterplan Tycoon. 

V tomto titulu máte na starosti postupně obstarávat veškerou produkci dostupných zdrojů a vyrobit z nich, co je potřeba.  Jídlo, oblečení, zkrátka věcí, které potřebujeme ke každodennímu, ale i občasnému užívání. Co potřebujeme, ale ani to co nepotřebujeme. Chleba neupečeme bez mouky a naše oblíbené pivo se taky nevyrobí jen tak ze vzduchu. Všechno se musí nejdřív vyrobit a dovézt k nám. Naším úkolem je přijmout roli manažera neustále se rozvíjející sítě výrobních budov. My máme zajišťovat a spravovat produkci všech potřebných materiálů, abychom se od úplně prvního polínka mohli propracovat k výrobkům ze lnu, mědi či oceli. A nezapomínejme také na své věrné zaměstnance, kteří mají také svoje potřeby.

Chaos v pastelových barvách

Po spuštění hry nás přivítá jednoduchý grafický vzhled, který vypadá jako plánovací plocha, kde se budou postupně rozrůstat naše potřebné budovy. Hra díky jemným pastelovým barvičkám a příjemné hudbě působí klidným dojmem. Vlastně mi vzdáleně připomínala atmosféru v The Sims nebo v již zníměném Sim City. Co se týče ovládání hry, to je taky velmi jednoduché a intuitivní, stačí jen klikat a hýbat myší na požadované budovy a hlídat, aby vše bylo propojené tak, jak má. 

 Hned zezačátku vás přivítá tutoriál, který pomáhá se zvládnutím úplných základů hry. Ani po splnění několika misí však neodchází a stále vám přikazuje, co postavit jako dalšího a kam se musíme posunout dál. Všechny základy už přece dávno umím. Zde tedy přichází první větší zádrhel, protože jsem kvůli tutoriálu ani neměla pocit, že bych hru skutečně hrála, jen jsem plnila pokyny hry. Někdy mi to vadilo, ale v některých případech jsem byla ráda, protože jsem se s přibývajícími budovami a spoji ve hře ztrácela a tutoriál mi pomohl se zorientovat. Pro hráče, kteří však ve strategiích vyhledávají pořádné výzvy může být svazující a frustrující i po takové době poslouchat jen to, co po nich hra chce a nemoct si dělat to, co sami chtějí.

@steam

Ve své podstatě je hra dost jednoduchá a nabízí jen několik málo mechanik, které musíme ovládnout: postavit a propojit jednotlivé výrobní uzly tak, abyste vyrobili požadovaný produkt. Musíme hlídat nejen výrobu produktů, které zrovna potřebujeme, ale také potřeby každé továrny a jejích zaměstnanců. Teď jsme například postavili novou farmu. Máme dost vody a chleba, aby vůbec mohla začít něco dělat? Jestli ne, tak musíme postavit další továrnu. A další, a další, a další. Potom máme na naší ploše tolik všemožně propojených budov, až se nám z toho může motat hlava. Je sice hezké sledovat, jak se naše impérium rozvíjí, ale není to už trochu moc? 

S náročností se to má tedy asi tak jako v každé strategii. Když se nad tím zamyslíme, hra je opravdu dost jednoduchá, ale s přibývajícími možnostmi a úkoly je dost těžké vše uhlídat. A když vám pak polovina všech budov začnou svítit červeně, je jasné, že máme problém. Naštěstí stačí hru na chvilku pauznout, rozmyslet si, co dál, a pokračovat směle v  krasojízdě.

@steam

Ve výsledku jsem ráda, že jsem si mohla Masterplan Tycoon vyzkoušet a znovu se mi potvrdilo, že je fajn dávat šanci i menším studiím a indie titulům. Bylo pro mě osvěžující v sobě zase jednou probudit budovatelského ducha a odpočinout si od věčného bojování a zkrátka svůj mozek potrápit jinak, než vymýšlením bojových kreací a kombinací. Hra je již od 9.3.2023 k dispozici na Steamu a pokud vás, dle mého laického rozboru, alespoň trochu zaujala, určitě jí dejte šanci. A nezapomeňte se s námi pak podělit o vaše dojmy z hraní.

Hodnocení Redakce

Název hry: Masterplan Tycoon

Vývojář: Bureau Bravin
Vydavatel: Ravenage Games, Doyoyo Games
Žánr: strategie, simulátor
Multiplayer: Ne
Platformy: PC

Autor: Grainne

[ Koupit ]

Celkový dojem

Masterplan Tycoon je strategií, která se nese v minimalistickém duchu a na první pohled ve vás nemusí zanechat příliš velký dojem. Pokud se ale hře rozhodnete dát šanci, uvidíte, že je jednoduché v ní utopit několik hodin. I když jde totiž o změť barevných čtverečků, hra je dost návyková a sledování systému, který i po takové době stále roste a funguje jen díky vám, to je přece cílem téhle hry. A je to moc příjemné.

-
3

Klady

+ příjemný vzhled a hudba

+ přehledná kampaň a mise

Zápory

– příliš dlouhý tutoriál

– po čase může být hra až moc stereotypní

X