Wild Card Football – Recenze

Arkádový americký fotbal v kreslené stylizaci není hra, kterou bych musel mít ve své knihovně. Když jsem byl osloven, jestli ji nechci zrecenzovat, chvíli jsem přemýšlel, jestli do toho jít. Ale nakonec jsem si řekl, že to pro mne bude zajímavá výzva. Sportovní hry hraji již od dob NES a tak by neměl být problém zhodnotit hru z tohoto segmentu. To byla ale trochu mylná představa…

Po prvním odehraném utkání mi došlo, že neznám tak dobře pravidla a mechaniky amerického fotbalu. Zkusil jsem tutoriálový zápas, který mi ukázal, jak ovládat hru, ale z pravidel mi toho zas tolik nepředal, i když jsem vyhrál 41 – 0. Abych byl schopný objektivně ohodnotit, jak se povedlo vývojářům přenést reálný sport do virtuálního kresleného světa, musel jsem se pravidla naučit díky Google. Teď už ale k samotné hře.

Wild Card Football (dále jen WCF) přináší redukovaný počet hráčů. Místo klasických 11 vs 11 nabízí 7 vs 7. Další změna od reálného sportu je, jak už název hry napovídá, používání divokých karet. Ty mění zajeté mechaniky v podobě vylepšení vašeho týmu, naopak zhoršení vlastností soupeře, změny pravidel nebo přidání různých překážek. Jednotlivé zápasy trvají necelých 15 minut.

@techraj

WFC se honosí 4 režimy hry: Exhibice, Denní výzva, Sezóna a stěžejní část Dream Squad.

Exhibice vám umožní zahrát si rychlý zápas proti PC, lokální a online multiplayer.

Denní výzva obsahuje 3 různé úkoly, které když splníte, dostanete „challenge points„. Za 100 bodů si pak můžete pořídit lootboxy, ve kterých najdete různé předměty do Dream Squad.

V režimu sezóny si vyberete fiktivní tým a po odehrání 8 zápasů základní části, přichází playoff, ze kterého vzejde vítěz. Můžete si zvolit, jestliže chcete mít zapnuté divoké karty či nikoliv.

A na konec Dream Squad. Pokud jste někdy hráli FUT režim ve FIFĚ (případně Madden Ultimate Team), budete zde jako doma. Vytvoříte si svůj tým, dáte mu jméno, napíšete z jakého města pocházíte, vytvoříte znak, vyberete klubové dresy a stadion.
Dále si můžete přizpůsobit herní plán a deck pro divoké karty. Taktické možnosti jsou opravdu bohaté a můžete se připravit na každou situaci, kterou můžete na hřišti zažít.

@techraj

Hned při prvním zapnutí hry jsem se vyděsil z toho, kolik kosmetických předmětů a kartiček hráčů jsem dostal, aniž bych hru předtím vůbec zapnul.
Když po prvním zápase na mne začaly vyskakovat lootboxy, začal jsem mít podezření, že hra bude obsahovat pay to win prvky. Moje obava se naplnila jenom z půlky.
WCF nemá žádné mikrotransakce, pokud ale vlastníte dražší verzi hry nebo zakoupíte separátně Season pass, budete kromě kosmetických předmětů získávat rychleji i legendární hráče a divoké karty, které vám dají kompetitivní výhodu oproti ostatním.
Jediná světlá stránka na tomto faktu je ta, že nevíte, co přesně dostanete, protože vše je zamčené za lootboxy.

@techraj

Což je škoda, protože WCF je jinak zábavná hra s jednoduchým arkádovým gameplayem. Útočná i obraná fáze hry je vyrovnaná.
Během útoku vybíráte mezi kopem, hodem nebo vysláním hráče ala Forrest Gump. Úspěšným zmáčknutím předem vybraného tlačítka (quick time event) dostanete rychlostní boost na svojí výpravu.
Pokud nemáte míč v držení, je vaším úkolem za každou cenu zastavit protivníkův postup. Animace tvrdých nárazů do oponentů jsou zábavné, opravdu bych nechtěl být v kůži hráče, který se mi snaží utéct.
K tomu přidejte používání divokých karet před každým rozehráním a máte o zábavu postaráno.

@techraj

Bohužel jsem nemohl vyzkoušet multiplayer.

Po 4 měsících od vydání se dá WCF prohlásit prakticky za mrtvou hru, kterou hrají jednotky hráčů.
Díky tomu jsem místo zápasů v Dream Squad viděl pouze obrazovku hledání soupeře. Za necelé dva týdny se mi jednoduše ani jednou nepovedlo s někým spojit.
I přesto, že hra má crossplay pro všechny platformy.

Po grafické stránce hra neurazí, ale ani nenadchne. Detaily hráčů nejsou nikterak veliké a celková prezentace spíše nezaujme.

Nejinak jen na tom i zvuk a hudba. Během zápasů nečekejte komentář, pár vět zazní během přestávek mezi jednotlivými čtvrtinami. Jinak je sound desing dost strohý a hudba nevybočuje z průměru.

@techraj

Pro Saber Interactive stojící za Wild Card Footbal, není spojení arkádoveho pojetí sportovní hry nic nového. Mají za sebou NBA Playgrounds, NBA 2K Playgrounds 2 a WWE Battlegrounds.
Tím pádem mnou recenzovaný titul pro ně ani náhodou není cesta do neznáma. I proto jsem byl malinko zklamaný, že hra nedostala více péče.

Hodnocení redakce

Název hry: Wild Card Footbal

Vývojář: Saber Interactive Inc.
Vydavatel: Saber Interactive Inc.
Žánr: Sportovní simulátor, Akční
Multiplayer: Ano
Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 5, Playstation 4, Xbox Series X|S, Xbox One , Nintendo Switch

Autor: NSTAH

[ More ]

Celkový dojem

Wild Card Football rozhodně není špatná hra. Nápad na odlehčenou verzi Madden není vůbec špatný, bohužel v Saber Interactive si asi blbě vyložili zkratku MVP, kdy místo Most Valuable Player, doručili Minimum Viable Product. A my jsme tím pádem obdrželi pouze mírně nadprůměrnou hru.

-
3

Klady

Svižný arkádový gameplay

Customizace vašeho týmu

Mechanika divokých karet

Zápory

Lootboxy

Mrtvý režim Dream Squad

Audiovizuální prezentace

X